REKLAMA

Niemcy będą mogli się zadłużyć na rekordową kwotę

2020-07-02 15:17
publikacja
2020-07-02 15:17
fot. FABRIZIO BENSCH / FORUM

By umożliwić rządowi Niemiec sfinansowanie walki ze spowodowanym pandemią koronawirusa kryzysem, Bundestag zgodził się w czwartek na zaciągnięcie w bieżącym roku przez państwo nowych kredytów w rekordowej łącznej kwocie 217,8 mld euro.

Jego zgoda zawarta jest w uchwalonej tego dnia drugiej już nowelizacji niemieckiego budżetu na 2020 rok. Oznacza to, że nowe kredyty niemal pięciokrotnie przewyższą ich kwotę z rekordowego dotąd pod tym względem roku 2010, kiedy to trzeba było się przeciwstawić skutkom globalnego kryzysu finansowego.

Reprezentujący koalicyjną Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz obiecał, że realizacja rządowego pakietu wspierania koniunktury nie będzie się wiązać z cięciami oszczędnościowymi.

Kliknij, aby zapisać się na webinar. / Bankier.pl

"Nie naruszymy państwa socjalnego, które tak efektywnie prowadzi nas przez ten kryzys, lecz rozbudujemy je" - zapewnił. Dlatego mimo trudnej sytuacji budżetowej od stycznia dzięki wprowadzeniu tak zwanej emerytury podstawowej zostaną podwyższone emerytury osób o niskich dochodach.

W efekcie dwóch kolejnych nowelizacji tegorocznego budżetu - pierwszej dokonano pod koniec marca - dług publiczny Niemiec wzrośnie z mniej niż 60 proc. produktu krajowego brutto do ponad 75 proc. PKB. W obu przypadkach Bundestag musiał zawiesić konstytucyjny zakaz nadmiernego zwiększania zobowiązań finansowych państwa.

Parlament uchwalił też, że spłacanie zaciągniętych w bieżącym roku kredytów powinno się rozpocząć w 2023 roku i potrwać 20 lat. Jak pisze agencja dpa, wielu ekonomistów obawia się jednak, że urzeczywistnianie tych planów pociągnie za sobą redukcję ważnych wydatków budżetowych.

Pakiet antykryzysowy obejmuje m.in. czasowe obniżenie stawek podatku VAT - co uszczupli wpływy fiskusa - oraz jednorazowy bon w kwocie 300 euro na każde dziecko, na które przysługuje zasiłek rodzicielski. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
1a2b
Bardzo mnie wzrusza fakt, że choćby nie wiem jak było źle to zawsze jest od kogo pożyczyć pieniądze.
marszalek2020
Niemiecki portal Focus Online podawał w czerwcu, że Polska stała się fenomenem dla europejskich ekonomistów i ma szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek.
talmud
niemcy japonia chameryka etc etc ....."pozyczaja" ......bo nikt nie bedzie tego spłacał......to jest po prostu ściema dla prostych zeby przypadkiem nikomu nie przyszło do głowy nie spłacać........ktos musi utrzymywać darmozjadow......LMAO
abcx
A wszystko spłacą krasnoludki, tak samo jak w Polsce...
warszawyak
No i co POwcy na to ? Krytykujecie racjonalne działania naszego rządu i co POwiecie na zadłużanie się waszego idola ?
baki13
Zauważ że poprzednie 5 lat Niemcy notowały nadwyżkę budżetową, i było to nawet 60mld euro. Przez ten czas Polska ciągle miała deficyt... Niemcy więc mogą sobie pozwolić na chwilowe poluzowanie pasa.
jes
To porównałeś słoiku. Niemcy odrobią to w dwa lata. My nigdy - pójdzie w inflację.
open_mind
Tak sobie wynagradzają w USA Black Lives Matter za niewolnictwo. https://www.youtube.com/watch?v=p66AKaL_YWw&feature=emb_title

Znaczy Polacy powinni jechać do Niemiec i też „pobrać” odszkodowanie bezpośrednio z banków i sklepów, za 2WŚ i wyzysk robotników wywożonych do rzeszy. Już powinniśmy organizować
Tak sobie wynagradzają w USA Black Lives Matter za niewolnictwo. https://www.youtube.com/watch?v=p66AKaL_YWw&feature=emb_title

Znaczy Polacy powinni jechać do Niemiec i też „pobrać” odszkodowanie bezpośrednio z banków i sklepów, za 2WŚ i wyzysk robotników wywożonych do rzeszy. Już powinniśmy organizować masowe wyjazdy, a nie do roboty i wysługiwać im się w dalszym ciągu. POLAKÓW ŻYCIE MA ZNACZENIE. Trzeba to sobie jasno wreszcie powiedzieć
wektorwg
Do Rosji też powinni Polacy pojechać po odszkodowania. NA początek Putin niech odda Królewiec....
open_mind odpowiada wektorwg
Widzisz Marksistowskie Pokolenie Netflixa nie jest takie głupie biorą tym co mają jeszcze jakieś wartościowe walory. Tak że pojechałeś do Putina sam i to wystarczy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki