REKLAMA

Niemcy: MSZ odwołał koncert poświęcony Ormianom w ambasadzie w Stambule

2016-10-26 02:18
publikacja
2016-10-26 02:18
Niemcy: MSZ odwołał koncert poświęcony Ormianom w ambasadzie w Stambule
Niemcy: MSZ odwołał koncert poświęcony Ormianom w ambasadzie w Stambule
/ YAY Foto

MSZ Niemiec odwołał poświęcony ludobójstwu Ormian przez Imperium Osmańskie koncert orkiestry symfonicznej z Drezna, który miał się odbyć w listopadzie w niemieckim konsulacie w Stambule w Turcji. Berlin obawia się dalszego pogorszenia relacji z Ankarą.

O odwołaniu projektu muzycznego poinformowała we wtorek agencja dpa. "Pomieszczenia konsulatu generalnego w Stambule są 13 listopada zajęte" - powiedziało źródło w niemieckim MSZ. Drezdeńska orkiestra planowała właśnie w tym dniu wykonać koncert "Aghet" (ormiańskie określenie ludobójstwa) poświęcony zagładzie Ormian w Imperium Osmańskim podczas pierwszej wojny światowej.

Orkiestra zaprosiła na koncert, nie konsultując listy z MSZ, m. in. prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, premiera Binalego Yildirima oraz członków jego gabinetu. Odwołując koncert władze w Berlinie zaznaczyły, że lista gości została ustalona bez udziału MSZ.

Relacje niemiecko-tureckie znalazły się w kryzysie po przyjęciu w lecie przez Bundestag rezolucji uznającej masakrę Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 roku za ludobójstwo. Turcja wezwała do kraju na konsultacje swego ambasadora w Niemczech; blokowała też wizytę niemieckich parlamentarzystów w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, gdzie stacjonują żołnierze Bundeswehry. Dopiero niedawno doszło do załagodzenia sporu i względnej normalizacji stosunków.

Koncert w pomieszczeniach niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego groził ponownym zaostrzeniem sporu. Ankara protestowała przeciwko projektowi "Aghet" wspieranemu finansowo przez Unię Europejską i Berlin. Rząd turecki wypowiedział jednostronnie na znak protestu planowane wspólnie z UE projekty kulturalne.

Niemiecka opozycja zarzuca rządowi, że zawierając na wiosnę porozumienie z Turcją w sprawie imigrantów uzależnił się od Ankary. Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Sahra Wagenknecht nazwała decyzję MSZ "płaszczeniem się" przed Turcją; poseł Zielonych Omid Nouripour powiedział, że jest to dowód na "bankructwo rządu".

"Aghet" ma być pokazany w listopadzie w Belgradzie, a następnie w Erewaniu. W projekcie uczestniczą oprócz symfoników z Drezna muzycy z Turcji, Armenii i krajów byłej Jugosławii.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki