REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Niemcy: Chadecy chcą koalicji, SPD jeszcze się zastanawia

2017-12-13 22:31
publikacja
2017-12-13 22:31

Liderzy bloku chadeckiego CDU/CSU zadeklarowali w środę po pierwszym spotkaniu z SPD gotowość do podjęcia rozmów sondażowych o koalicji rządowej. Socjaldemokraci podejmą decyzję dopiero w piątek - poinformowano wieczorem po spotkaniu w Berlinie.

fot. REUTERS/Yves Herman / / FORUM

Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) i Martin Schulz (SPD) oraz szefowie klubów parlamentarnych trzech ugrupowań rozmawiali przez 2,5 godziny w Bundestagu.

Uczestnicy spotkania ocenili je jako "otwarte i nacechowane zaufaniem". CDU i CSU opowiedziały się za podjęciem rozmów z SPD w celu utworzenia stabilnego rządu - oświadczyli przedstawiciele chadecji.

Jeżeli kierownictwo SPD zdecyduje o swoim udziale w rozmowach, kolejne spotkanie może odbyć się jeszcze przed świętami.

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki