REKLAMA

Niemal cała Argentyna i Urugwaj bez prądu wskutek awarii energetycznej

2019-06-16 14:05, akt.2019-06-16 19:16
publikacja
2019-06-16 14:05
aktualizacja
2019-06-16 19:16

Potężna awaria energetyczna pozbawiła w niedzielę rano prądu większość terytorium Argentyny i cały Urugwaj. Usuwanie skutków awarii trwa, ale zajmie jeszcze co najmniej kilka godzin - informują operatorzy sieci energetycznych z obu państw.

/ YAY Foto

Do awarii doszło kilka minut po godz. 7 rano miejscowego czasu (po godz. 12 w południe czasu polskiego). Jak przyznała Alejandra Martinez, rzeczniczka argentyńskiego operatora sieci, firmy Edesur, awaria jest bezprecedensowa, jeśli chodzi o skalę. "To pierwszy raz, gdy coś takiego wydarzyło się w całym kraju".

Awaria niemal zupełnie sparaliżowała oba kraje - miasta były pogrążone w ciemności, wstrzymano kursowanie pociągów, nie działały telefony ani internet, ograniczono dostawy wody - choć skalę zakłóceń ograniczył fakt, że doszło do niej w niedzielę rano, a nie w dzień powszedni. Z drugiej strony w czterech argentyńskich prowincjach w niedzielę miały się odbyć wybory lokalne. Na razie otwarcie lokali wyborczych zostało opóźnione, ale nie wiadomo, czy głosowanie w ogóle nie zostanie przełożone.

W Argentynie jedyną prowincją, która nie została dotknięta awarią, jest leżąca na samym południu kraju Ziemia Ognista. Za to pojawiły się informacje o tym, że prądu nie ma także niektórych terenach sąsiednich państw - Chile i Paragwaju. Wbrew wcześniejszym informacjom problemów z dostawą energii elektrycznej nie ma natomiast w południowej Brazylii.

Nie wiadomo, ile dokładnie osób zostało pozbawionych prądu, ale media zwracają uwagę, że na dotkniętych awarią terenach mieszka ok. 48 milionów osób.

Przed południem operatorzy sieci energetycznych - argentyński Edesur i urugwajski UTE zaczęli informować na Twitterze o stopniowym przywracaniu dostaw elektryczności. Edesur podał, że prąd ma już 290 tys. klientów. Zarazem obie firmy zastrzegały, że całkowite usuwanie skutków awarii potrwa jeszcze co najmniej kilka godzin.

Na razie nie wiadomo, co było powodem awarii. Argentyński wiceminister ds. energii Gustavo Lopetegui ograniczył się do stwierdzenia, że "przyczyny są badane, ale jeszcze nie zostały ustalone". Urugwajski operator UTE poinformował natomiast, że do awarii doszło po stronie argentyńskiej.(PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
1984
@marxs, jak widzę nic nie zrozumiałeś. Przede wszystkim mylisz prąd (popularne określenie energii elektrycznej) z mocą. To dwie zupełnie różne rzeczy. Przypomnij sobie wiedzę z fizyki i wrócimy do dyskusji.

Zaobacz jeszcze raz podlinkowaną tabelę z MOCĄ dostępną w Polsce. Dzisiaj centralnie sterowana dostępna
@marxs, jak widzę nic nie zrozumiałeś. Przede wszystkim mylisz prąd (popularne określenie energii elektrycznej) z mocą. To dwie zupełnie różne rzeczy. Przypomnij sobie wiedzę z fizyki i wrócimy do dyskusji.

Zaobacz jeszcze raz podlinkowaną tabelę z MOCĄ dostępną w Polsce. Dzisiaj centralnie sterowana dostępna moc wynosi 21 GW, inna (nJWCD) 4 GW przy popycie wynoszącym 22 GW. JWCD należy głównie do wielkiej energetyki notowanej na giełdzie. Druga to prywatna własność, często osób indywidualnych (mała zakładowa kogeneracja, wiatraki itp). Za PRL 100% mocy należało do państwa, jeszcze w 2005r latem nJWCD stanowiło góra 10% dostępnej mocy. Wielka energetyka od ok. dekady systematycznie TRACI RYNEK i dlatego jej akcje lecą na łeb. Właśnie robię system wyspowy o mocy 4 kW i Big Energy wkrótce straci kolejnego klienta... Takich instalacji na razie są tysiące, wkrótce będą miliony. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym ale typowy humanista na jakiego wyglądasz nigdy tego nie zrozumie.
jes
Ciekawe który kraj, Rosja, USA czy Chiny testowały atak na system energetyczny.
zbyszek_
I dlatego long na URAN
zapotrzebowania na energie bedzie roslo a wiatraki nie podołaja , wegiel jest cenzurowany.
Nuklearna energia jest tania i czysta.
skaurus
Wyobraźcie sobie co by było gdyby oficjalną walutą Argentyny był Bitcoin i jaki chaos by zapanował przy odcięciu 40mln ludzi od majątku. I tutaj macie odpowiedź dlaczego gotówka nie zniknie a fanboje crypto nigdy nie spełnią swoich mokrych snów o potędzę cyfrowego pieniądza.
jes
Tak samo mówili Egipcjanie i inne ludy jak wprowadzano pierwszy pieniądz. A z drugiej strony mogą funkcjonować równocześnie. Zapewniam Cię, że brak prądu to większy problem niż tylko nie działające kryptowaluty. Po kilku dniach nawet twoja gotówka straci ważność tylko złoto, srebro itp. będą miały rację bytu.
wektorwg
Dobrze saszaa vel open_mind obrzydzaj demokracje... bo inaczej rubelki nie wpłyną na konto
open_mind
„obrzydzaj demokracje” Nie ma obawy głupi lud kupuje demokracje od tysięcy lat ! Magiczne słowa, dostaniecie, wam się należy oraz wolność, demokracja, wolne sądy, są nie do zastąpienia !
Różnica pomiędzy demokracją a komunizmem jest taka że w komunie wszystko jest do D*** a w demokracji wszystko zaczyna po
„obrzydzaj demokracje” Nie ma obawy głupi lud kupuje demokracje od tysięcy lat ! Magiczne słowa, dostaniecie, wam się należy oraz wolność, demokracja, wolne sądy, są nie do zastąpienia !
Różnica pomiędzy demokracją a komunizmem jest taka że w komunie wszystko jest do D*** a w demokracji wszystko zaczyna po jakimś czasie być do D*** ! Pozdrawiam.
marxs
hehe gdyby ci niedobrzy Niemcy nie dostarczyli ostatnio prądu do bankrutującego i upadającego gospodarczo na ryj PISbantustanu to tytuł artykułu by brzmiał"Niemal cała Argentyna,PISia III RP i Urugwaj bez prądu "
ps. Argentyna naprawdę doborowe towarzycho do PISbantustanu
1984
hehe, gdyby nie niedobry PiSbantustan Niemcy nie mogliby dostarczyć energii ze swoich wiatraków na południe...

Po raz kolejny obnażasz swoją ignorancję. KIlka razy wyjaśniałem jak działa system energetyczny ale grochem o ścianę. Niemcy mają duże korzyści z tego, że ich prąd idzie do Polski, Latem systematycznie
hehe, gdyby nie niedobry PiSbantustan Niemcy nie mogliby dostarczyć energii ze swoich wiatraków na południe...

Po raz kolejny obnażasz swoją ignorancję. KIlka razy wyjaśniałem jak działa system energetyczny ale grochem o ścianę. Niemcy mają duże korzyści z tego, że ich prąd idzie do Polski, Latem systematycznie mają nadwyżki które trafiają nie tylko do Polski ale także Czech. Jesienią i wiosną gdy wieje prąd z Niemiec też wpływa do Polski ale później via Czechy i Słowacja znowu idzie do Niemiec. Tylko dla ignoranta import = niemoc. W normalnym świecie wymiana międzysystemowa jest jedym z elementów zarządzania mocą oraz cięcia kosztów produkcji energii elektrycznej. Sprawdź na stronie PSE jakie mamy rezerwy mocy i nie pisz więcej głupot bo się flaki skręcają jak to czytam.
marxs odpowiada 1984
nie rozumiesz kompletnie tekstu PISanego drogi PISiu naPISałem, że bez prądu z Niemiec (i Szwecji też) ten cały twój PRL(PISia Republika Ludowa) padła by na ryj i to nawet bez jednej rakiety Pana Putina taka to ci jest "potenga"( dokładnie cuś podobnego było w 1939r. z 30 km autostrad) a ty mi robisz wykład jakie nie rozumiesz kompletnie tekstu PISanego drogi PISiu naPISałem, że bez prądu z Niemiec (i Szwecji też) ten cały twój PRL(PISia Republika Ludowa) padła by na ryj i to nawet bez jednej rakiety Pana Putina taka to ci jest "potenga"( dokładnie cuś podobnego było w 1939r. z 30 km autostrad) a ty mi robisz wykład jakie to korzystne dla Niemiec sprzedawanie prądu potencjalnemu a w zasadzie pewnemu PISowskiemu bankrutowi przecież jedno z drugim nie ma nic wspólnego podstawowy fakt to to że bez niedobrych Niemiec obywatele i obywatelki PISowskiego skansenu nie mieliby teraz nawet michy ryżu(podstawowe danie u państwa Morawieckich)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki