REKLAMA

Niedzielski: Zreformujemy szpitale mimo wszystko

2021-03-08 06:57
publikacja
2021-03-08 06:57
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma sprawować pieczę właścicielską nad całym systemem szpitalnictwa i poprawić nadzór - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"Chcemy zmienić sposób działania szpitali. Myślimy, aby podzielić je na te bardziej referencyjne, oferujące kompleksowe leczenie, i te, które zmienią profil działania w powiatach. Chcemy reformować nie tylko strukturę właścicielską, lecz także sieć. Bez rozwiązania jednego problemu nie można poradzić sobie z drugim" - mówił Niedzielski w wywiadzie udzielonym "DGP".

W ocenie ministra zdrowia, "nie można efektywnie zarządzać siecią, jeśli mamy rozproszoną strukturę właścicielską". "Nie chodzi o przejęcie lecznic, lecz o swobodę kształtowania profilu szpitali, jakie znajdą się w sieci, dostosowywania ich do regionalnych potrzeb" - wyjaśnił. "Mamy już wypracowane narzędzia, choćby mapy potrzeb zdrowotnych" - poinformował.

"Warianty, jakie analizujemy – na dziś jeszcze żadnego nie rekomendujemy – przewidują różne rozwiązania. Tylko jeden z nich zakłada przejęcie właścicielskie szpitali" - powiedział.

Niedzielski potwierdził, że przejęcie dotyczyłoby budynków, gruntów i sprzętu. Dopytywany o przejęcie długów, odparł: "dyskutujemy o tym".

Drugi wariant, o jakim mówił Niedzielski, "to wejście w spółki z samorządami". "Szpitale byłyby w części własnością Skarbu Państwa, w części samorządu. Tam byłoby rozliczenie majątku, zadłużenia. Wariant, jaki rozważamy, zapewnia Skarbowi Państwa dominację, czyli 51 proc. udziału w spółce" - wyjaśnił.

"Trzecia propozycja jest oparta na idei zarządu komisarycznego" - poinformował. Tłumaczył, że "komisarz mógłby arbitralnie podejmować decyzje dotyczące przekształcenia konkretnej placówki pod kątem profilu jej działania. Oczywiście zarząd komisaryczny byłby wprowadzany na podstawie twardych przesłanek, głównie finansowych. Dane finansowe są świadectwem tego, czy szpital jest dobrze dostosowany do lokalnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców" - dodał.

"Właściciel by się nie zmieniał. To wariant najbardziej neutralny z punktu widzenia samorządów. Natomiast byłby moment wyraźnej ingerencji w sferę zarządzania" -mówił.

Niedzielski wyjaśniał, że "zarząd komisaryczny ma dawać możliwość ingerencji w zarządzanie szpitalem, w przekształcenie jego profilu, dostosowanie do potrzeb regionalnych".

Pytany, przez kogo byłby powoływany komisarz, odpowiedział, że "formalnie wyznaczałby go minister zdrowia, ale tu novum – niezależnie od tych trzech scenariuszy – powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma sprawować pieczę właścicielską nad całym systemem szpitalnictwa i poprawić nadzór. Decydowałaby m.in. o kierunku inwestycji czy podziale pieniędzy z UE" - poinformował. (PAP)

oloz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
samsza
Bardzo ich bolą szpitale zarządzane przez opozycję, czy to z poziomu sejmiku czy prezydenta miasta, tyle dobrze płatnych posadek... Ok, ale w 2023 na podkarpaciu i w innych samorządowych "bastionach" pis też będzie rzeź dyrektorów szpitali.
artureg
Panie Adamie, pan sprawdzi jak wyglądały szpitale w latach 80 i 90-tych. Były całkiem takie same jak chcecie je zrobić. Tylko prywatyzacja szpitali i ubezpieczeń zdrowotnych skokowo może poprawić system opieki zdrowotnej. W Polsce właściwie działają jedynie zupełnie prywatne gałęzie opieki jak dentyści, chirurgia Panie Adamie, pan sprawdzi jak wyglądały szpitale w latach 80 i 90-tych. Były całkiem takie same jak chcecie je zrobić. Tylko prywatyzacja szpitali i ubezpieczeń zdrowotnych skokowo może poprawić system opieki zdrowotnej. W Polsce właściwie działają jedynie zupełnie prywatne gałęzie opieki jak dentyści, chirurgia plastyczna i weterynaria.
lipsk
Nic z tego nie będzie. Choćby tony kasy w te szpitale wlać to bez zakazu konkurencji tak jak w Austrii czy Niemczech dla lekarzy i pielęgniarek dalej będzie olewanie pacjenta i brak dla niego czasu. Po prostu pieniądze wyrzucone w błoto ew. odmalowanie (odpicowanie) fasad szpitali.
prawdziwynierobot
aha, czyli nowe koszty, nowe pieniądze do wydania (i zarobienia). Nowiutki szpital na Żwirki i Wigury w Warszawie, kilka mcy po uruchomieniu - wizyta kontrolna, lekarz umawia nas na kolejną wizytę i co robi - zapisuje termin na karteczce, przybija pieczątkę i każe iść z tym do recepcji. Tam oczywiście kolejka jak ta lala.aha, czyli nowe koszty, nowe pieniądze do wydania (i zarobienia). Nowiutki szpital na Żwirki i Wigury w Warszawie, kilka mcy po uruchomieniu - wizyta kontrolna, lekarz umawia nas na kolejną wizytę i co robi - zapisuje termin na karteczce, przybija pieczątkę i każe iść z tym do recepcji. Tam oczywiście kolejka jak ta lala. Wcześniej ważenie, mierzenie dziecka - kolejka, wszystko na papierze, pielęgniarka po zanotowaniu wyników - uwaga - zbiera papiery i idzie z tym do gabinetu. wraca po 5 minutach. Ludzie, mamy XXI wiek, takie rzeczy można mieć w systemie, w kompie, a nie jak za króla ćwieczka, na karteczkach. "Wyciąganie karty" w przychodniach - to była fajne 40 lat temu. Tyle kasy co idzie na to z podatków to gołym okiem widać, że zarządzanie tym systemem jest TRAGICZNE i płacą za to wszyscy - i pieniędzmi w postaci podatków i zdrowiem, czasem czekania na specjalistów. To jest to co widać gołym okiem, pytanie, czego nie widać... Zamiast wpuścić NIK / audyty, które by pomogły to rozwinąć, to zrobią fundusz rozwoju, który przepali kolejne miliony złotych. I dalej będzie "Polacy, nic się nie stało"
darius19
pojawia sie slowo "nadzor" To nie partia prawicowa. Rynek jest "be". Nadzor, Nacjonalizacja,Narodowy itd... Socjalisci i to mocno Narodowi. Zle sie kojarzy. Ale na sztandarach-Prawica.
zenonn
Jak to ocenić? Wybitnie negatywnie. Potrzebne stołki dla PiSiewiczów?
Kiedy pisowcy zamkną do pierdli poprzedników? Następcy pozamykają pisowców.
carlito1
Ale będzie koryto +++... A ile ziomeczków wiernych dostanie ekstra ciepłe posadki...

DO tego jedyne co się zmieni to będzie jak zwykle w wykonaniu POPiSu będzie drożej, gorzej, i bardziej skomplikowanie...
ajwaj_
Zreformuja :)
Koryto dla czerwonych dynastii, rodzin PISy, towarzyszy jak Dyrekcja Elektrowni Jadrowej,
przedtem przytula, zbankrutuja i puszcza z torbami
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Gość ma bardzo imponujące uszy :)

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki