REKLAMA

Niedzielski: Znaczenie paszportów covidowych w Europie maleje

2022-06-30 11:43
publikacja
2022-06-30 11:43
Niedzielski: Znaczenie paszportów covidowych w Europie maleje
Niedzielski: Znaczenie paszportów covidowych w Europie maleje
/ Ministerstwo Zdrowia

W tej chwili znaczenie paszportów covidowych maleje. Europa już w bardzo niewielu krajach weryfikuje to przy wjeździe, sam nie wiem, czy są takie kraje – ocenił w czwartek w rozmowie z PAP.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia, pytany w Studiu PAP o decyzję Rady UE przedłużającą o rok ważność certyfikatów covidowych, ocenił, że z nimi "jest pewna niekonsekwencja".

"Pomysł oceniam jako dobry, bo to uniwersalny europejski weryfikator, czy jesteśmy zaszczepieni i potrzeby był standard. Nie zrobiono tylko drugiego kroku, który polegałby na pewnym ujednoliceniu i oddano możliwość decydowania poszczególnym państwom" – wskazywał.

Ocenił, że brak ujednolicenia wywoływał zamieszanie z punktu widzenia obywatela podróżującego po Europie – Polska przedłużyła certyfikat bezterminowo, ale, jak dodał, niektóre państwa wprowadzały certyfikat, który ważny był tylko trzy miesiące po szczepieniu. "Nie było w konsekwencji kolejnego kroku, który by to standaryzował" – dodał.

"W tej chwili znaczenie paszportów covidowych maleje. Europa już w bardzo niewielu krajach weryfikuje to przy wjeździe, sam nie wiem, czy są takie kraje. W tej chwili paszport odgrywa mniejsze znaczenie" – podkreślił.

Rada UE przedłużyła we wtorek o rok – do 30 czerwca 2023 r. – obowiązywanie przepisów, umożliwiających działanie unijnego cyfrowego certyfikatu covidowego. Obowiązujące do tej pory rozporządzenie miało obowiązywać do 1 lipca 2022 r.

"Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich, przyłączeni do systemu, będą mogli nadal korzystać z certyfikatu w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia. Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę UE.

Oprócz tego, zgodnie z decyzją podjętą we wtorek przez państwa członkowskie, do 31 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ma przedstawić szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu. Mogą mu towarzyszyć wnioski ustawodawcze, umożliwiające nową ocenę konieczności uchylenia lub utrzymania certyfikatu w zależności od rozwoju sytuacji zdrowotnej. Dodatkowo rozszerzona zostanie pula uznawanych testów antygenowych, a status ozdrowieńca można będzie uzyskać po zrobieniu testu antygenowego.

Działający od 1 lipca 2021 r. unijny certyfikat covid zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub o negatywnym teście na koronawirusa. Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu, kina czy na koncert.

Cały wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim jest dostępny pod adresem https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1271595,gosc-studia-pap-minister-zdrowia-adam-niedzielski.html. (PAP)

Rozmawiała Anna Nartowska

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
Dlaczego nie wisi???? Na sznur!
dididif
pamiętam jak ten kowidowy kryminalista, za poleceniem skorumpowanego rządu, wyzywał mnie publicznie od terrorystów i "pandemii niewyznakowanych". i to bydle chodzi po wolności.
golestan
Przygotowanie umysłów na kolejną falę trwa.
pozhoga
To on jeszcze jest na wolności !?
franek_bez_franka2
3 oscypki wzięło mniej niż 33% uprawnionych, więc ukryli statystyki szczepienia busterem. Ostatnio scypiło się mnij niż 5 tys. tygodniowo.
franek_bez_franka2
Słychać z gęby wycie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki