REKLAMA

Nie żyje John McAfee. Są wyniki autopsji twórcy pierwszych antywirusów

2021-06-23 21:56, akt.2021-06-29 06:55
publikacja
2021-06-23 21:56
aktualizacja
2021-06-29 06:55
fot. Brian Cahn / / ZUMA Press

Amerykański programista John McAfee został w środę znaleziony martwy w swej celi w więzieniu w Barcelonie. Tego dnia hiszpański sąd zgodził się na jego ekstradycję do USA. Twórca firmy McAfee, w której powstały jedne z pierwszych programów antywirusowych, był oskarżany o przestępstwa podatkowe.

75-letni amerykański programista i przedsiębiorca zmarł w środę w więzieniu w Barcelonie w rezultacie samobójstwa - wynika z autopsji przeprowadzonej przez hiszpańskie władze sądownicze, na które powołuje się w poniedziałek madrycki dziennik “El Pais”.

Według stołecznej gazety, przywołującej anonimowe źródło w hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości, zlecona przez sędziego autopsja wykazała, że McAfee zmarł wskutek powieszenia.

“El Pais” wskazał, że już krótko po śmierci McAfee'ego jego żona Janice ogłosiła, że rodzina zamówi drugą autopsję, którą mają wykonać niezależni patologowie.

Odnotował, że wdowa po amerykańskim programiście odwiedziła w piątek więzienie Brians 2, w którym osadzony był McAfee. Następnie podczas spotkania z mediami ogłosiła, że jej małżonek nie miał skłonności samobójczych, a winą za jego śmierć obciążyła USA.

Od środowego wyroku sądu McAfee przysługiwała apelacja, a ostateczną decyzja o ekstradycji musiałby też zatwierdzić rząd Hiszpanii.

Amerykańska prokuratura federalna zarzucała McAfee unikanie płacenia podatków, nieskładanie deklaracji podatkowych i ukrywanie majątku. Dodatkowo Komisja Papierów Wartościowych (SEC) oskarżała mężczyznę o zarobienie ponad 23 mln dolarów na wprowadzających w błąd rekomendacjach dotyczących handlu kryptowalutami. Groziło mu 30 lat więzienia.

Działającego w branży cyberbezpieczeństwa przedsiębiorcę zatrzymano na lotnisku w Barcelonie w październiku 2020 roku i od tego czasu przebywał w hiszpańskim więzieniu.

McAfee tłumaczył, że formułowane przeciwko niemu oskarżenia miały charakter polityczny i łączyły się z jego nieudanym startem w prawyborach amerykańskiej Partii Libertariańskiej przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.

Hiszpański prokurator podkreślił, że przedsiębiorca po prostu uchylał się od płacenia podatków, a w zarzutach trudno dopatrywać się politycznej motywacji, ponieważ Partia Libertariańska rzadko zdobywa w USA więcej niż jeden procent głosów. (PAP)

adj/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
3456
a może coś wiedział za dużo na temat kovida .
demeryt_69
Ciekawe czy 100-noga to czyta?
kenn
Tak kończą bogacze dowolnego kraju (USA, Rosja, Chiny), którzy odmawiają oddania danych swoich klientów agencjom rządowym takim jak CIA i NSA.

Wolność społeczeństwa, mediów i rynku to fikcja - ma tylko wyglądać, że tak jest.
patriota007
Zobaczcie na twittera tego Pana, pisal niedawno, ze siedzi w hiszpanskim wiezieniu, wszystko jest ok, a jakby sie chcial zabic, to nie on.
innowierca
napisal ze jak sie powiesi w celi jak Epstein, to zeby wiedziec ze to nie jego wina (nie on)
m00zyk
Samobójstwo w celi. Klasyk. Oczywiście przy jednoczesnej awarii kamer.
pagodzik
Świadek twn potwierdza, widział na własne oczy jak JMA popełnił samobójstwo. Sam mu dostarczył sznur, pomógł włożyć pętlę na głowę i wykopał stołek.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki