Nie żyje Czesław Kiszczak

Zmarł Czesław Kiszczak, szef MSW z lat 80., prawomocnie skazany za wprowadzenie stanu wojennego. Był też oskarżony o przyczynienie się do śmierci 9 górników z kopalni "Wujek. Współarchitekt Okrągłego Stołu. Miał 90 lat. O śmierci Kiszczaka poinformowała PAP w czwartek jego żona.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W latach 70. Kiszczak był najpierw szefem wywiadu wojskowego, później także i kontrwywiadu. W 1981 r. jako generał wojska został szefem MSW - jako bliski współpracownik ówczesnego premiera gen. Jaruzelskiego. Brał udział w organizowaniu stanu wojennego; był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i Biura Politycznego KC PZPR w latach 1986-90.

Był uczestnikiem rozmów w Magdalence i prac Okrągłego Stołu w 1989 r.

W lipcu 1989 r. był desygnowany na premiera, ale nie zdołał utworzyć rządu. "Ja za chińskiego boga nie chciałem tworzyć rządu w oparciu o koalicję PZPR-ZSL-SD i paru katolików świeckich - bo to by w Polsce niczego nie zmieniło. Mnie się marzyła wielka koalicja" - mówił później. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał funkcję wicepremiera i szefa MSW. 6 lipca 1990 r. wycofał się z życia politycznego.

Od lat 90. Kiszczak był częstym gościem sądów jako oskarżony za swe działania szefa MSW. Najgłośniejszy i najdłuższy był proces o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek", zabitych przez ZOMO w pierwszych dniach stanu wojennego w grudniu 1981 r.

W procesie dot. autorów stanu wojennego sąd wymierzył mu karę 2 lat więzienia w zawieszeniu za udział w "zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym", który - według IPN - przygotowywał stan wojenny (groziło mu do 8 lat więzienia). Wyrok, po apelacji, został utrzymany.

Procesów był więcej, w dwóch procesach z oskarżenia IPN, został uznany za winnego dyskryminacji wyznaniowej podległych funkcjonariuszy. IPN zarzucał mu także przekroczenie uprawnień przez utrudnianie i kierowanie na fałszywe tory śledztwa w sprawie śmiertelnego pobicia przez milicję Grzegorza Przemyka w 1983 r. Śledztwo zostało później umorzone z powodu przedawnienia karalności.

Zeznawał jako świadek w procesie swego byłego zastępcy w MSW, gen. Władysława Ciastonia, oskarżonego o kierowanie zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki w październiku 1984 r. Mówił, że zabójstwo kapelana podziemnej "Solidarności" było prowokacją wymierzoną i w niego, i w gen. Jaruzelskiego. Zabójca księdza, kpt. SB Grzegorz Piotrowski twierdził jednak, że Kiszczak mógł przerwać działania zmierzające do porwania i zamordowania ks. Jerzego. (PAP)

bos/ sta/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Anty

Putin może nie ale całą czerwoną świata napewno

! Odpowiedz
0 2 ~asd

Czy Putin będzie na pogrzebie?

! Odpowiedz
0 7 ~lombard

Szaniawski: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak to zdrajcy--Kim dla Rosjan był Czekiszczak, kto z kim chodził na dziewczyny w Moskwie i jak dwóch niskich panów udawało wyższych
https://edgp.gazetaprawna.pl/artykuly/274443,szaniawski-wojciech-jaruzelski-i-czeslaw-kiszczak-to-zdrajcy.html

! Odpowiedz
3 9 ~Cesa

Kolejna osoba odchodzi z grona elit ciemiężacych nasz Kraj. Kolej na Urbana, Michnika...

! Odpowiedz
3 7 ~Abdul

Ciekawe czy tego też na Powązkach pochowają koło? W sumie tyle tego zdradzieckiego truchła tam leży, że nie zdziwię się jeśli jeszcze jeden arcy mistrz do nich dołączy.

! Odpowiedz
4 8 ~dex

na szczescie nie pochowaja i rowniez asysty honorowej nie bedzie. kiszczak powinien znalesc sie na smietniku historii a w szkolach na lekcjach histori powinni uczyc o nim jako przywodcy zbrojnej junty ktora chciala sterroryzowac klase robotnicza nie wachajac sie jej mordowac. w tamtym czasie wiele rodzin przezywalo przez niego dramaty zyciowe a kazdemu polakowi oberwalo sie rekoszetem. zbrodniarz i tyle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~abc

Ch.. mu w d..ę i kamieni kupę a szkłem dobić żeby ciasno było esbekowi. Za długo żył oprawca... na nasz koszt.

! Odpowiedz
0 6 ~Bogdan

Na marginesie tego wydarzenia polecam książke "Jak zbaiłem Piotra Jaroszewicza". Odkrywa troche sekrety tamtych lat

! Odpowiedz
0 2 ~Bogdan

Mój ulubiony fragment to jak po zabójstwie na pogrzebie zeszła się cała komusza kadra i było widać w nich strach, bali się czy czasem jakieś polskie podziemie nie uruchomiło szwadronów śmierci i czy oni nie będą następni

! Odpowiedz
3 9 ~asd

Truchło wywieźć do Moskwy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.