REKLAMA

Nie żyje Bernard Madoff, twórca największej piramidy finansowej w historii

2021-04-14 16:26, akt.2021-04-14 17:11
publikacja
2021-04-14 16:26
aktualizacja
2021-04-14 17:11
fot. Shannon Stapleton / FORUM

Nie żyje Bernard Madoff, finansista, który stworzył największą piramidę finansową na świecie. Zmarł w więziennym centrum medycznym w wieku 82 lat.

O śmierci Madoffa poinformowało CNBC. Jego śmierć w Federalnym Centrum Medycznym w Butner w Północnej Karolinie została potwierdzona przez federalne Biuro Więziennictwa. Według nieoficjalnych informacji śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, choć oficjalnie nie jest znany powód jego zgonu.

Madoff chorował poważnie na nerki, miał też inne kłopoty zdrowotne. Agencja Associated Press podaje, że ubiegłym roku jego adwokat złożył wniosek o zwolnienie go z więzienia ze względu na "terminalną fazę choroby nerek". Prośba została odrzucona.

Czym była piramida Madoffa?

To piramida finansowa na wielką skalę stworzona przez Bernarda Madoffa, który pozyskał jako klientów banki (m. in. HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas,  UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, UBS), firmy i instytucje (Fairfield Greenwich Group, Uniwersytet Columbia, fundację Eliego Wiesela) oraz inwestorów prywatnych do lokowania pieniędzy w jego fundusz. Kiedy pieniądze trzeba było wypłacić, płacił z pieniędzy wpłacanych przez kolejnych klientów.

"Piramida Ponziego", jaką posłużył się Madoff, to znana od lat 20. ubiegłego wieku kombinacja polegająca na wydawaniu funduszy otrzymanych od nowych klientów na spłatę należności poprzednim; była ona prawdopodobne największym oszustwem w historii.

Twórca piramidy finansowej, Bernard Madoff został w 2009 roku skazany na 150 lat więzienia. To maksymalny wyrok, jaki mógł wydać sąd w Nowym Jorku. Prokuratura zarzucała Madoffowi spowodowanie strat u inwestorów, którzy powierzyli mu pieniądze, na sumę 13 miliardów dolarów. On sam twierdził, że było to 50 miliardów. Oszukał 37 tys. osób w 136 krajach. W sumie Madoff oszukał prywatnych inwestorów na kwotę sięgającą blisko 68 miliardów dolarów.

Sąd skonfiskował cały majątek Madoffa, w tym 80 milionów dolarów, jakie należały do jego żony Ruth. Na liście poszkodowanych są fundusze inwestycyjne i emerytalne, organizacje charytatywne oraz tysiące inwestorów indywidualnych, wielu  pochodzenia żydowskiego.  

Ofiarami Madoffa był m.in. Leonard Cohen, gwiazdy filmowe, takie jak John Malkovich, Kevin Bacon i Kyra Sedgwick, znany pisarz i kronikarz Holokaustu Elie Wiesel oraz fundacja charytatywna związana ze słynnym reżyserem filmowym Stevenem Spielbergiem.

Finansista zgodził się sprzedać wiele swoich aktywów, aby wpływy z tych transakcji poszły na częściowe pokrycie strat jego klientów. Jego majątek został oceniony na około 825 mln dolarów.

Madoff prowadził działalność biznesową - dom maklerski i firmę doradztwa inwestycyjnego - przez około 50 lat i zdobył zaufanie zamożnych klientów. Miał na tyle dobrą reputację, że przez pewien czas był nawet prezesem NASDAQ (elektroniczny rynek papierów wartościowych).

Jak pisze Reuters, na inwestorach ogromne wrażenie robiło też to, że fundusz Madoffa przynosił stabilne, dwucyfrowe zyski, co nie udawało się nikomu z jego konkurentów.

Amerykańska komisja papierów wartościowych SEC otrzymała w latach 1992-2008 sześć poważnych skarg na Madoffa, ale nie podjęła żadnych kroków, by zbadać jego domniemane inwestycje.

Piramida finansowa zapadła się, gdy jesienią 2008 roku wybuchł kryzys finansowy i wielu klientów Madoffa zaczęło domagać się wycofania swoich inwestycji. Suma, jaką miał zwrócić inwestorom, urosła do 7 mld dolarów i wtedy po raz pierwszy finansista przyznał się synom, że jego fundusz był - jak cytuje Reuters - "jednym wielkim kłamstwem". To właśnie jego synowie poinformowali władze o oszustwach ojca.

Poza Madoffem do odpowiedzialności karnej pociągnięto w tej aferze tylko jego audytora, chociaż współpracował z wieloma osobami oraz instytucjami finansowymi i przynajmniej część z nich musiała przeczuwać, iż prowadzi on nielegalne interesy. On sam powiedział w wywiadzie, że współpracujące z nim instytucje finansowe musiały zdawać sobie z tego sprawę.

Sprawa była szeroko komentowana w USA w kontekście kryzysu finansowego i wiele mediów zwracało wówczas uwagę, że Madoff przyznał się do winy, podczas gdy setki bankierów inwestycyjnych, menedżerów banków, finansistów i specjalistów z agencji ratingowych nie poniosło żadnej kary za doprowadzenie do wielkiego załamania finansowego.

Historia Bernarda „Berniego” Madoffa

Madoff urodził się 29 kwietnia 1938 roku w Nowym Jorku. Na temat jego młodości brakuje jednoznacznych danych – np. co do ukończonych studiów. On sam twierdził, że ukończył studia MBA na New York University, ale nie potwierdził tego żadnym dokumentem. Są z kolei dowody na to, że uzyskał tytuł licencjata w zakresie nauk politycznych na mniej prestiżowym Hofstra University w Nowym Jorku,

Od najmłodszych lat był aktywny. W okresie studiów dorabiał np. jako ratownik, aby już w wieku 22 lat założyć firmę – Bernard L. Madoff Investment Securities. Przedsiębiorstwo świetnie się rozwijało – początkowy kapitał zakładowy wynosił 5000 dolarów, a po 10 latach firma była już warta 20 razy tyle.

Madoff był też przewodniczącym i jednym z założycieli rynku akcji NASDAQ. Należał również do wielu renomowanych organizacji zrzeszających finansistów.

Dobrą renomę Madoff zdobył dzięki zaangażowaniu w liczne akcje charytatywne. W czasie swojej działalności zawodowej aktywnie wspierał m.in. badania nad białaczką.

To właśnie dobra opinia Madoffa i zaufanie do jego wiedzy i pozycji na rynku wpłynęły na możliwość powstania piramidy i jej długiego utrzymywania się na rynku. Firma Bernard L. Madoff Investment Securities była „funduszem funduszy” – zbierała środki od innych instytucji finansowych, ale także od inwestorów i polityków. Klientom obiecywała ponadprzeciętne zyski. Środki od kolejnych osób i instytucji wpłacających pieniądze do funduszu były na bieżąco wypłacane do tych, którzy do piramidy wkroczyli wcześniej.

Wśród klientów Madoffa byli m.in. aktor John Malkovich, fundacja Stevena Spielberga i wiele znanych instytucji finansowych, takich jak np. Bank of America, Citigroup, JP Morgan, BNP Paribas i UniCredit. Piramida przyciągała też fundacje charytatywne, inwestujące posiadane środki. Madoff cały czas, obok wypłacania wysokich zysków klientom, przeznaczał też pieniądze na działalność społeczną. Co dziwne – na negatywne sygnały co do kondycji finansowej firmy nie reagowali zarówno klienci, jak i organy nadzoru.

Na załamanie się piramidy kluczowy wpływ miał kryzys finansowy w 2008 roku. Spadek cen aktywów skłonił wielu inwestorów do wycofania środków z funduszu Madoffa. Żądania rzędu 7 miliardów dolarów okazały się zbyt duże, by fundusz mógł im sprostać.

Piramida Madoffa była jedną z największych wykrytych afer finansowych w historii, w których winny poszedł do więzienia. Istnieją rozbieżności co do szacunków łącznych strat poniesionych przez klientów Madoffa. Wszyscy są jednak zgodni, że było to kilkadziesiąt miliardów dolarów. Oprócz „Bernego”, jak nazywali go bliscy, w aferze skazany został również jego brat, Peter. Sąd uznał, że był on winny współudziału w przestępstwie i wymierzył karę w wysokości 10 lat więzienia.

Madoff - oprócz kary więzienia, musiał też pożegnać się z całym swoim majątkiem, który został zlicytowany. Kupowano m.in. zegarki, biżuterię, jachty, a nawet jedwabne majtki od Armaniego.

KWS, MS, Bankier.pl+PAP

Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
sssmentek
Wizjoner! Jak wielu ludzi genialnych urodził się za wcześnie. Dzisiaj zrobili by go szefem FED...
pstrzezek
Amerykański nadzór finansowy SEC kontrolował firmę Madoffa aż 8 razy i niczego się nie dopatrzył. To nawet lepiej niż KNF kontrolujący nasz GetBack
talmud
великий американский инвестор - восхваляет героев вегетарианской экономики.......LOL
demeryt_69
Nie wegeteriańskiej tylko koszernej :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Co palisz? Skręty z łajna wielbłąda?
kris74keh
W USA oszustów się zamyka na długie lata , u nas wystarczy opłacić się Giertychowi lub PO , bo to to samo, i kasta cię nie ruszy.
adamvoice
Pewnie serce mu nie wytrzymało jak się dowiedział, że inny oszust i złodziej, niejaki Czarnecki, w jakiejś tam Polsce, nie tylko nie został aresztowany, ale nawet listu gończego za nim nie wystawiono, w duchu sądowego "prawa". Umierając miał nadzieję, że znajdzie się w raju zalegalizowanych i bezkarnych złodziei,Pewnie serce mu nie wytrzymało jak się dowiedział, że inny oszust i złodziej, niejaki Czarnecki, w jakiejś tam Polsce, nie tylko nie został aresztowany, ale nawet listu gończego za nim nie wystawiono, w duchu sądowego "prawa". Umierając miał nadzieję, że znajdzie się w raju zalegalizowanych i bezkarnych złodziei, gdzie prokuratura, sądy, banki, adwokaci, posłowie i senatorowie, jak zawsze tak prowadzą rozliczanie przekrętów, że żadna złotówka nie wraca do poszkodowanych, sprawy ulegają przedawnieniu, a pozostają tomy akt i jakiś jeden słup oskarżony.
sel
Chyba raczej nie przeżył grabieży banku Czarneckiemu
hfast
Zmarł w więzieniu..., ale wcześniej przez pół wieku bawił się bardzo dobrze!

Powiązane: Piramida Madoffa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki