REKLAMA

Nie segregujemy elektrośmieci

2013-08-19 04:55
publikacja
2013-08-19 04:55

Rewolucja w gospodarce śmieciowej sprawiła, że troszczymy się o plastik, papier i zwykłe śmieci. Tymczasem w Polsce aż 30-40 proc. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochłania szara strefa, donosi Gazeta Wyborcza.

Każdego roku powstaje w Polsce ok. 200 tys. ton elektrośmieci. 80 proc. z tego nadaje się do recyklingu. Większość to tzw. duże AGD: 400 tys. zmywarek, 800 tys. lodówek, ponad milion kuchni i piekarników, 900 tys. pralek.

Nie segregujemy elektrośmieci
Źródło: Thinkstock

Zbieramy rocznie 3,88 kg elektroodpadów na osobę. Przetwarzamy z tego 60-70 proc. Brak jest wiedzy co dzieje się z pozostałymi 30-40 procentami. Tymczasem z samych tylko prawidłowo przetworzonych lodówek mogłoby powstać 30 tys. samochodów i 850 wagonów kolejowych.

GW pisze też, jak wielkie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia kryje się w energooszczędnych żarówkach. (PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~klocunia
nagle sie obudzili, prawda jest taka ze energooszczedne zarowki posiadaja rtec i decydujac sie na nie wnosimy do naszych domow potencjalne zagrozenie, zarowki te potem laduja w koszu bo nikt ich nie zbiera (a jesli nawet to nie jest to naglasniane) przez co zatruwamy nasze srodowisko rtecia, wiekszosc osob ma to gdzies ale co bedzie nagle sie obudzili, prawda jest taka ze energooszczedne zarowki posiadaja rtec i decydujac sie na nie wnosimy do naszych domow potencjalne zagrozenie, zarowki te potem laduja w koszu bo nikt ich nie zbiera (a jesli nawet to nie jest to naglasniane) przez co zatruwamy nasze srodowisko rtecia, wiekszosc osob ma to gdzies ale co bedzie gdy dojdzie do tego ze wyrzucenie smieci bedzie rownalo sie z zatruciem rtecia? nie jest to czarnowidztwo ale przyszlosc i zaczniemy to dostrzegac jak nasze dzieci zaczna chorowac
~Grzechu comeback
a gdzie była Wybiórcza, gdy lewactwo dbając o interesy firmy pewnej firmy o mało ładnej nazwie, produkującej żarówki, wprowadzało przepisy wycinające z rynku "klasyczne" żarówki?
Wtedy nie wiedzieli, że do zatrucia dziecka rtęcią, na całe życie, wystarczy stłuc tylko JEDNĄ energooszczędną? Polecam
a gdzie była Wybiórcza, gdy lewactwo dbając o interesy firmy pewnej firmy o mało ładnej nazwie, produkującej żarówki, wprowadzało przepisy wycinające z rynku "klasyczne" żarówki?
Wtedy nie wiedzieli, że do zatrucia dziecka rtęcią, na całe życie, wystarczy stłuc tylko JEDNĄ energooszczędną? Polecam film "żarówkowi ściemniacze", w temacie energooszczędności, oszczędności środowiska przy okazji produkcji oraz zagrożeń zdrowotnych stosowania "energooszczędnych" bomb chemicznych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki