REKLAMA

Nie przekażesz 1% dla OPP w PIT-ach złożonych po terminie

Iwona Maczalska2012-03-26 08:46redaktor Bankier.pl
publikacja
2012-03-26 08:46
Chcesz w rocznym rozliczeniu PIT składanym za 2011 rok przekazać 1% podatku na konto wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego? Śpiesz się, masz czas tylko do 30 kwietnia.

Na podatnikach podatku PIT spoczywa obowiązek rocznego rozliczenia podatku od dochodów uzyskanych w roku poprzednim. Wypełniając deklarację podatkową należałoby zastanowić się, czy nie możemy skorzystać z ulg i odliczeń jakie proponuje nam ustawodawca. Jedną z nich jest możliwość przekazania 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

1% dla OPP tylko w deklaracji złożonej w terminie


Ustawodawca dając możliwość przekazania 1% swojego podatku wprowadził jednak pewne ograniczenia. Jednym z nich jest prawo do przekazania podatku wyłącznie w deklaracji złożonej w terminie, a więc do 30 kwietnia. Oznacza to, że każdy podatnik, który spóźni się ze złożeniem deklaracji utraci prawo do przekazania 1%. Jeżeli jednak podatnik złożył zeznanie w terminie, lecz z jakiś powodów nie wskazał organizacji pożytku publicznego, swój 1% może przekazać jeszcze w korekcie zeznania, pod warunkiem złożenia jej w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych.

1% dla OPP tylko w samodzielnych rozliczeniach rocznych


Warto zwrócić uwagę, że możliwość przekazania 1% na konto organizacji pożytku publicznego mają wyłącznie podatnicy samodzielnie rozliczający się z urzędem skarbowym. Osoby za które deklarację roczną sporządza i wysyła pracodawca lub organ rentowy nie mogą skorzystać z tego prawa. Wyjątek stanowią podatnicy, którzy potraktują otrzymaną przez deklarację wyłącznie jako informację i samodzielnie złożą zenanie podatkowe w terminie.

1% nie dla każdej organizacji


Zanim przekażemy 1% podatku wybranej przez siebie organizacji warto sprawdzić, czy nasze pieniądze na pewno trafią tam, gdzie byśmy chcieli. Nie wszystkie bowiem organizacje są do tego uprawnione. Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do skorzystania z 1% można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nie należy jednak zapominać, że ostateczny wykaz OPP po uwzględnieniu zastrzeżeń zgłoszonych naczelnikom urzędów skarbowych, a także zawierający numery rachunków bankowych został opublikowany przez MPiPS dopiero 15 marca 2012 roku.

Jak przekazać swój 1%


Jeden procent podatku przekazuje organizacji pożytku publicznego urząd skarbowy wyłącznie na wniosek podatnika. Aby zatem przekazać swój 1% wystarczy, że w deklaracji podatnik poda właściwy numer KRS organizacji, którą chce wesprzeć. Rozliczając się za pomocą elektronicznych deklaracji sprawa jest ułatwiona. Należy na żądanie programu, z listy wybrać jedną organizację bądź wpisać swoją. W przypadku dokonywania tradycyjnych rozliczeń w wersji papierowej należy wypełnić odpowiednią rubrykę w naszym rocznym zeznaniu podatkowym:

w PIT-28 w części M poz. 125-126 oraz w części N poz. 127-129.
w PIT-36 w części 0 poz. 301 – 302 oraz w części P poz. 303-305,
w PIT-36L w części N poz. 104-105 oraz w części O poz. 106-108,
w PIT-37 w części H poz. 122-123, oraz w części I poz. 124-126,
w PIT-38 w części G poz. 57-58, oraz w części H poz. 59-61
w PIT-39 w części G poz. 50-51 oraz w części H poz. 52-54

Iwona Karkus
PIT.pl
Źródło:
Iwona Maczalska
Iwona Maczalska
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się prawem pracy oraz ubezpieczeniami społecznymi. Jest autorem licznych poradników o tematyce kadr i płac. Redaktor portali PIT.pl i VAT.pl. Absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2011

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki