Nie odkładamy na emeryturę. Rynek IKE i IKZE stoi w miejscu

Na koniec czerwca Polacy mieli 816 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych, czyli tyle samo, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych KNF. Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego jest blisko 16 tys. mniej niż rok temu.

Źródło: Thinkstock

IKE i IKZE to trzeci, dobrowolny, filar emerytalny. Programy są uzupełnieniem dla pierwszego obowiązkowego filaru, którym jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i drugiego – Otwartych Funduszy Emerytalnych. Po ostatnich zmianach, OFE nie są już obowiązkowe. Polacy mogli zadecydować, czy chcą oszczędzać tylko w ZUS, czy zostać także w OFE.


Trzeci filar emerytalny nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Z danych zaprezentowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec czerwca podmioty uprawnione do oferowania IKE prowadziły 816 735 kont. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego IKE było 816 325. W ciągu roku rynek urósł zaledwie o 410 Indywidualnych Kont Emerytalnych. Najwięcej IKE prowadzą wciąż zakłady ubezpieczeń (blisko 566 tys.).

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

W pierwszym półroczu tylko 208 tys. rachunków IKE zasilono wpłatami. Łącznie na sumę 467 tys. zł. Średnia wpłata na konto wynosiła 2,2 tys. zł. Dla porównania analogicznym okresie roku ubiegłego zasilono 221 kont kwotą 448 tys. Wówczas średnia wpłata była niższa o 100 zł.

Na koniec czerwca 2014 roku podmioty uprawnione do oferowania IKZE prowadziły 493 227 rachunków. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 508 962 rachunków. W pierwszym półroczu dokonano wpłat na blisko 44 tys. rachunków, na łączną sumę 48 tys. zł. Średnia wpłata na IKZE wyniosła zaledwie 1,1 tys. zł. W analogicznym okresie roku ubiegłego wpłat dokonano na 30 tys. rachunków, a średnia wysokość wpłaty wynosiła 700 zł.

wb/bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~abc

W pierwszym półroczu tylko 208 tys. rachunków IKE zasilono wpłatami. Łącznie na sumę 467 tys. zł. Średnia wpłata na konto wynosiła 2,2 tys. zł. Dla porównania analogicznym okresie roku ubiegłego zasilono 221 kont kwotą 448 tys. Wówczas średnia wpłata była niższa o 100 zł. Jak takie głupoty można pisać. Czy nikt ich matematyki nie uczył. 208000 x 2200 = 457600000 a nie 467000.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~obserwator

NIe mas się co dziwić- po tym co kolesiostwo z POPisu zrobiło z OFE zmalało drastycznie zaufanie...Wydaje się ,że najlepszą obecnie inwestycją na stare lata jest inwestycja w metale szlachetne= politykierzy nie mają wpływu ma ceny tych metali ni i nie ma pośredników...

! Odpowiedz
2 5 ~rtr

1) Polska to kraj biednych ludzi, którzy nie mają z czego odkładać. 2) Mówimy o długiej perspektywie czasowej. Wszyscy mają w pamięci jak skończyło się oszczędzanie na książeczkach mieszkaniowych. 3) Idea indywidualnego oszczędzania na emeryturę to złudzenie. W ramach systemu emerytalnego to na dłuższą metę i tak składanie się pracujących na obecnych emerytów, przyszłe emerytury zawsze będą odbiciem potencjału gospodarki/demografii za XX lat. Co z tego, że emeryt będzie miał kupę złotówek na koncie, jeśli armia takich jak on zacznie te swoje oszczędności uruchamiać w podobnym czasie, zje je inflacja. Z drugiej strony masowe oszczędzanie np. w złocie, zagranicznych papierach wartościowych, walucie itp. doprowadziłoby do zachwiania już teraz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~MrJ

za unitlinka typu Aegon skandia axa generali 'doradca finansowy' ma przy minimalnej skłądce 2400zł/rok od 700 do 1800 zł a za ikze lub ike ma np 100-300zł.to co ze ikze jest lepsze dla klientow jesli statystyczny kowalski nie kupi czegos tak dobrego bo nikt mu o tym nie powie,...

! Odpowiedz
0 4 ~rozbawiony

Wystarczy spojrzeć wstecz na historię naszej waluty- co kilkadziesiąt lat wymiana pieniędzy i skok cen o kilka tysięcy razy. Rok 1920, 1950, 1989. Średnio żyje ta nasza złotówka 30-40 lat do nowej wymiany. Rok 1976: pączek 2zł, cukier 10,50; gazeta codzienna 0,50 zł. Od tego czasu ceny artykułów pierwszej potrzeby wzrosły 5-10 tysięcy razy. Zapewne koło roku 2025-2030 powtórka z rozrywki. Ale każdy ma prawo oszczędzać. W końcu to jego pieniądze. Jeszcze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 ~rk

Po co mam wkładać oszczędności do IKE, IKZE? Żeby jakiś następny ch....ek który będzie premierem znów mnie okradł? Tak jak z kasy z OFE?

! Odpowiedz
9 5 ~myslacy

Widać, że osoba pisząca komentarz powyżej, wcale nie wie o co chodzi w IKE i IKZE, skoro porównuje to z OFE. Oczywiście 11 osób popierających tak samo nie, wie o co chodzi. Ludzie ośmieszacie się!!!

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~rudaa

oszczedzamy oszczędzamy;) fakt ze tego nie widać po zusie czy ike bo niby w jakim celu zapelniac dziure bez dna;)??

! Odpowiedz
2 27 ~salowa

Ci, którzy się zabezpieczają na emeryturę, na pewno nie będą tego robić z IKE i IKZE.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne