

Kto nie musi płacić abonamentu? Opłata za korzystanie z urządzeń RTV jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które posiadają telewizory oraz radioodbiorniki w domu. Ustawodawca przewidział zwolnienia z abonamentu - m.in. dla seniorów powyżej 75 r.ż.
Osoby, które korzystają z odbiorników telewizyjnych oraz radiowych zobowiązane są do płacenia abonamentu 22,70 zł miesięcznie. Od przyszłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała podwyżkę opłat za sprzęt RTV. Jednak nie każdy, kto posiada telewizor czy radio musi płacić.
Kto nie musi płacić abonamentu
– Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie – informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Po dopełnieniu na Poczcie Polskiej obowiązków formalnych zwolnienie od opłat przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu od zgłoszenia. Zwolnienie z abonamentu RTV przysługuje m.in.:
- osobom, które ukończyły 75 roku życia,
- osobom zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- osobom niewidomym, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
- kombatantom będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osobom, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
DF
