REKLAMA

Nie będzie obniżki podatku VAT

2020-06-16 09:39
publikacja
2020-06-16 09:39
Nie będzie obniżki podatku VAT
Nie będzie obniżki podatku VAT
fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wykluczył możliwość obniżki podatku VAT jako jednego z elementów pobudzających gospodarkę. Tłumaczył, że takie rozwiązanie to „korzyść dla wszystkich, także bogatszych, którzy nie zwiększą swoich wydatków”.

W 2011 roku wprowadzono „tymczasowo” wyższe stawki podatku VAT. Jednak ta owa tymczasowość trwa już przeszło 9 lat i nie zanosi się, aby miało ulec to zmianie. Wydawać by się mogło, że koronawirus mógłby to jednak zmienić, tak też stało się w Niemczech. Obniżka podatku u naszych zachodnich sąsiadów jest jednym z elementów pobudzenia tamtejszej gospodarki. Jednak już wiemy, że Polska nie pójdzie tą samą drogą.

- O obniżce wszystkich stawek VAT nie ma dyskusji – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Jak wyjaśniał, nie jest to najlepszy sposób na pobudzenie gospodarki. Wszystko dlatego, iż takie rozwiązanie obejmie także najbogatszych, którzy nie są skłonni do jeszcze większego podnoszenia poziomu swoich wydatków. Jednak alternatywnym rozwiązaniem mogą być dodatki do emerytur, które jak wskazał mają bezpośredni wpływ na konsumpcję.

Pytany z kolei, jak głównie rząd będzie stymulował gospodarkę, szef resortu finansów wskazał na inwestycje publiczne. - Będziemy kontynuowali duże projekty inwestycyjne, jak budowa CPK i przekop Mierzei Wiślanej. Ale równie ważne są inwestycje lokalne: w drogi, mosty, szpitale, szkoły – powiedział Kościński. - Wtedy wykonawcami będą lokalne firmy, co będzie miało duże przełożenie na lokalne rynki pracy, konsumpcję – dodał.

BG

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (22)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Drodzy Państwo, drodzy Forumowicze czy wiecie jak działają możliwości gospodarcze i jak są powiązane z innymi instrumentami finansowymi przy obniżeniu VAT tak jak, przykładowo zrobiły to Niemcy obniżając VAT o 3% ? Łatwo jest napisać obniż, ale to system naczyń powiązanych. Niemcy produkują samochody, linie technologiczne Drodzy Państwo, drodzy Forumowicze czy wiecie jak działają możliwości gospodarcze i jak są powiązane z innymi instrumentami finansowymi przy obniżeniu VAT tak jak, przykładowo zrobiły to Niemcy obniżając VAT o 3% ? Łatwo jest napisać obniż, ale to system naczyń powiązanych. Niemcy produkują samochody, linie technologiczne sprzedają do innych krajów, są jednym z największych producentów broni na świecie jednocześnie należąc do ONZ. U Niemców obniżenie VAT zadziała, ponieważ gospodarka jest oparta o mld na eksporcie i innych czynnikach. Może, gdyby misją poprzedniej ekipy rządzącej PO nie było prywatyzowanie i sprzedawanie wszystkiego co polskie za bezcen moglibyśmy sobie pozwalać na takie ruchy. Dobrze, że lasów państwowych PO nie zdążyła sprzedać. Nawet po epidemii szanowni Państwo nie mieliby, gdzie pójść na łono natury.
bullman
Jaka obniżka ,według pomysłu :jeszcze będzie Budapeszt w Warszawie
otwiera się pole do podwyżki oczywiście po 12.07,
To pole to 4% więcej,tyle wytrzymują Węgrzy. Przed koroną
był taki boom w całej Europie że spoko to wytrzymywali i się rozwijali.
Może nawet tylko dlatego się rozwijali że mieli 27%
shadow_xx
To jest kacza logika. Lepiej złupić bogatych i kupić głosy biednych.

A tymczasem Niemcy obniżyli VAT z 19% do 16%, żeby pobudzić gospodarkę.
przemek_opinia
Czy wiesz jak działają możliwości gospodarcze i jak są powiązane z innymi instrumentami finansowymi przy obniżeniu VAT o 3% ? Łatwo jest napisać obniż, ale to system naczyń powiązanych. Niemcy produkują samochody, linie technologiczne sprzedają do innych krajów, są jednym z największych producentów broni na świecie Czy wiesz jak działają możliwości gospodarcze i jak są powiązane z innymi instrumentami finansowymi przy obniżeniu VAT o 3% ? Łatwo jest napisać obniż, ale to system naczyń powiązanych. Niemcy produkują samochody, linie technologiczne sprzedają do innych krajów, są jednym z największych producentów broni na świecie jednocześnie należąc do ONZ. U nich obniżenie VAT zadziała, ponieważ gospodarka jest oparta o mld na eksporcie i innych czynnikach. Proszę zastanówcie się kiedy będziecie pisać takie puste komentarze.
azkanel
Nie będzie obniżki VAT, stawiamy przede wszystkim na kupowanie głosów wyborców ...
po_co
Jak ja lubię takie stwierdzenia, że ktoś nam robi dobrze nie obniżając podatków bo bogaci...
Bogaci i tak tych podatków nie płacą, więc czy próg wynosi 23%, 50% czy 1% i tak po nich to spływa.

Zamiast takich bzdurnych wytłumaczeń proponuję zlikwidować wszystkie ulgi i zwroty, urząd skarbowy to nie instytucja
Jak ja lubię takie stwierdzenia, że ktoś nam robi dobrze nie obniżając podatków bo bogaci...
Bogaci i tak tych podatków nie płacą, więc czy próg wynosi 23%, 50% czy 1% i tak po nich to spływa.

Zamiast takich bzdurnych wytłumaczeń proponuję zlikwidować wszystkie ulgi i zwroty, urząd skarbowy to nie instytucja charytatywna, jego zadaniem jest pobór podatków nie ich zwracanie.
Prawo pozbawione ulg to zdecydowanie mniej spekulacji i zdecydowanie mniej kontroli.

Jeżeli wydaje się 1 zł który jest opodatkowany np. stawką 5% to na koniec okresu urząd powinien mieć na koncie 5gr.
Zlikwidować stawki 0%, zlikwidować różne stawki, wprowadzić jeden ogólnokrajowy podatek i już, bez zwrotu, kombinowania, kosztów i innych możliwości oszukiwania.

Przedsiębiorstwa przestaną kombinować jak tutaj sztucznie podnieść koszty bo nie zmieni to nic w ich bilansie z urzędem skarbowym. Nie trzeba będzie martwić się transferami gotówki za granicę, chcesz zapłacić firmie "matce" za licencję - płać i płać podatek. Im więcej wyślesz tym lepiej dla budżetu państwa.
konik_garbusek
Oczywiscie, trzeba dowalić kułakowi, bo jak obniżą to moze schowa te miliony dolarów w skarpecie i będzie się nimi masował po ciemku. Zgroza.

P.S. Zmiencie ten dramatyczny format, nie da sie tego czytac, komentarze sa tez praktcznie niewidoczne. Po co zmieniac cos co dzialalo b. dobrze?
miko123
A po co obniżać? podnieście, przecież według waszej matematyki jak podwyższycie to będą większe wpływy do budżetu co nie? krzywa Laffera się kłania i już widzę jak ludzie zaczynają handel gotówkowy z ręki do ręki, jedyne co zrobią te rządowe inteligenty to rozbudują szarą strefę.
biniu
Tak oczywiście, bo bogatsi ludzie trzymają gotówkę w skarpetkach/depozytach i patrzą jak z dnia na dzień maleje jej wartość :D

Co za cymboł.

Nie wie, że czym ludzie bogatsi tym mniejszy % udział gotówki w ich kapitale stanowi gotówka?
siema123
Ładna mafia i pranie kasy musi budownictwem sterować skoro mówi się tylko o inwestycjach w budowę.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki