REKLAMA

Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia za korupcję i nadużywanie wpływów politycznych

2021-03-01 15:26
publikacja
2021-03-01 15:26
Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia za korupcję i nadużywanie wpływów politycznych
Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia za korupcję i nadużywanie wpływów politycznych
fot. Jacky Naegelen / / Reuters

Trybunał Karny w Paryżu uznał w poniedziałek w procesie w tzw. aferze podsłuchowej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego winnym zarzucanych mu czynów korupcji i handlu wpływami, i skazał go na 3 lata więzienia, w tym na dwa lata w zawieszeniu.

Nicolas Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, był sądzony za próbę uzyskania tajnych informacji od sędziego Sądu Kasacyjnego Gilberta Aziberta.

Na 3 lata więzienia, w tym 2 lata w zawieszeniu skazani zostali również adwokat i przyjaciel prezydenta Thierry Herzog oraz sędzia Azibert. Obaj uznani zostali za winnych zarzucanych im przestępstw. Mecenas Herzog za złamanie etyki adwokackiej i tajemnicy adwokackiej, a sędzia Azibert za poplecznictwo.

Komentatorzy podkreślają, że wyrok jest symboliczny, a rok zamkniętego więzienia to surowa kara dla byłego prezydenta, która zniweczy jego polityczne ambicje.

Część kary więzienia Nicolas Sarkozy będzie mógł jednak odbyć w domu pod nadzorem elektronicznym.

Sarkozy jest drugim byłym prezydentem Republiki, który stanął przed sądem. W 2011 r. Jacques Chirac został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za defraudację funduszy publicznych i naruszenie zaufania publicznego. Chodziło o fikcyjne umowy o pracę w stołecznym ratuszu, zawierane, gdy sprawował funkcję mera Paryża.

Afera podsłuchowa polegała na tym, że Sarkozy komunikował się w 2014 r. z Herzogiem za pomocą tajnego telefonu w sprawie pozyskania danych procesowych w swojej sprawie pod fałszywą tożsamością jako Paul Bismuth.

Herzog i Sarkozy rozmawiali o "możliwości skorzystania z faktu, że w Sądzie Kasacyjnym był sędzia, który był im przychylny". Sędzia został zidentyfikowany później jako Gilbert Azibert. W zamian za swoją przychylność sędzia miał liczyć na otrzymanie stanowiska w Monako.

Informacje Aziberta miały dotyczyć wszczętego w 2013 r. śledztwa w sprawie rzekomych nielegalnych płatności, które Sarkozy miał otrzymywać od miliarderki Liliane Bettencourt, spadkobierczyni koncernu L'Oreal, na finansowanie kampanii wyborczej w 2007 r.

Sarkozy zapewniał podczas procesu, że nie uzyskał żadnych tajnych informacji, "nie podjął żadnych kroków na rzecz Gilberta" i podkreślał, że ten ostatni nigdy nie objął posady w Monako.

Jego adwokaci powoływali się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z czerwca 2016 r., zgodnie z którym nagrania z podsłuchów mogą być uznane jako dowody przeciwko prawnikowi, ale nie jego klientowi.

Obrona Sarkozy'ego oskarża francuski wymiar sprawiedliwości o nielegalne podsłuchiwanie poufnych rozmów prezydenta z jego prawnikiem. Argumentuje, że nie można udowodnić związku przyczynowego, niezbędnego do stwierdzenia korupcji, jak również do nielegalnego finansowania kampanii z 2007 r.

Nicolas Sarkozy wycofał się z życia politycznego po porażce w prawyborach partyjnych przed wyborami prezydenckimi w 2017 r. W czasie swojego urzędowania tracił na popularności, stając się jednym z najmniej popularnych prezydentów V Republiki. Był postrzegany przez opinię publiczną jako "prezydent bogatych". Wybory prezydenckie w 2012 r. przegrał w drugiej turze z socjalistą Francois Hollande'em. Jednak w obecnej sytuacji politycznej w kraju, gdyby nie sprawy sądowe, jego powrót do polityki nie byłby wykluczony.

Sarkozy i jego partia – Republikanie potępiają proces jako motywowany politycznie, mający uniemożliwić prezydentowi start w wyborach prezydenckich w 2022 r. oraz dalszą aktywność polityczną.

W tym roku ma się rozpocząć kolejny proces Sarkozy'ego, oskarżonego o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej z 2012 r. Jest to część tzw. "afery Bygmalion", nazwanej od firmy promocyjnej obsługującej kampanię wyborczą byłego prezydenta.

Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
demeryt_69
Dość dziwne, ale obecny prezydent Republiki to już kolejny z rzędu przedstawiciel tej samej 'opcji' etnicznej - szalom!
katzpodola
Nie tylko Francją żądzą czosnkowe syny. Ten smród czosnku niesie się nad całym światem
max5000
W Polsce to samo powinno spotkać rudego i jego kolegów ze złotymi zegarkami z restauracji sowa za zrabowanie Polakom 160 mld zł z OFE i za kilkadziesiąt miliardów, które Polska straciła wskutek mafii paliwowych i vatowskich. Tacy ludzie robią kariery w Brukselii.
marxs
załgany po uszy PISiarzu te zrabowane 160 mld przez Tuska zł są w ZUSie a gdzie podzieje sie te 15% pozostałego OFE z naprawdę ukradzionej kasy przez PISiarzy ? jest tego sporo bo 30 mld zł i na te 30 mld zł ludzie zostaną naprawdę okradzeni
ps.a gdzie kasa z mafii paliwowych i vatowskich jak w zeszłym roku glapa ze swoimi
załgany po uszy PISiarzu te zrabowane 160 mld przez Tuska zł są w ZUSie a gdzie podzieje sie te 15% pozostałego OFE z naprawdę ukradzionej kasy przez PISiarzy ? jest tego sporo bo 30 mld zł i na te 30 mld zł ludzie zostaną naprawdę okradzeni
ps.a gdzie kasa z mafii paliwowych i vatowskich jak w zeszłym roku glapa ze swoimi dziuniami wyprodukował z powietrza 300 mld zł bo inaczej emeryci nie dostaliby emerytur a nauczyciele i pielęgniarki pensji?
and00
Jawny antysemityzm
A ten sędzia to taka sama tuleja jak ten nasz, politycznie zaangażowany
demeryt_69
Ataki na Tuleja to czysty antysemityzm!
palestrina
Kacz Dzon Jar tez bedzie siedział wraz ze swoimi lizusami - to kwestia czasu, no chyba że maja azyl w San Escobar wtedy sprawiedliwośc ich nie dopadnie
zenonn
Już było
"Każdy, kto ukradł złotówkę, będzie osądzony i puszczony w skarpetkach"
"My nie ruszamy Waszych, Wy nie ruszacie Naszych"
jes
Co za barbarzyński kraj. U nas każdemu grozi bezkarność a za pisu to nawet jeszcze pochwały i państwo pomoże w ukryciu majątku.
darius19
trza by "ajwaj_" i "lorelie" zapytac jak by to wygladalo w kraju wzorcowej demokracji Putina?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki