Nettie Stevens na Google Doodle. Kim była?

Wyszukiwarka Google przypomina dzisiaj o 155. rocznicy urodzin Nettie Stevens – amerykańskiej biolog i genetyk. Dzięki niej wiemy, że o płci decydują chromosomy X i Y.

Nettie Stevens na dzisiejszym Google Doodle
Nettie Stevens na dzisiejszym Google Doodle (Google)

Nettie Stevens przyszła na świat 7 lipca 1861 r. w Cavendish w stanie Vermont. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie nauką i osiągała bardzo dobre wyniki w szkole. Na pieniądze potrzebne do odbycia studiów pracowała przez 10 lat jako nauczycielka. W 1896 r. Stevens dostała się na Stanford, gdzie studiowała biologię.

Dobre wyniki na studiach dały jej możliwość wyjazdu do Europy. Rozpoczęła pracę w laboratorium Theodora Boveriego w Würzburgu. Boveri zajmował się rolą chromosomów w dziedziczeniu. Nettie Stevens, czerpiąc z badań z niemieckiego biologa, zainteresowała się kwestią czynników decydujących o płci.

Odkrycie chromosomów X i Y

Przełomowe odkrycie Stevens zostało opublikowane w 1905 r. Podczas badania populacji robaków zauważyła, że komórki samic mają 20 chromosomów, a samców – 19 i jeden dodatkowy, mniejszy chromosom. Nazwała je chromosomami X i Y. Amerykańska biolog odkryła także, że komórki samic zawierają dwa chromosomy X.

Nettie Stevens zmarła 4 maja 1912 r. na raka piersi. Nie zdążyła objąć tworzonej dla niej profesury w Bryn Mawr College.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil