REKLAMA

Nettie Stevens na Google Doodle. Kim była?

2016-07-07 11:34
publikacja
2016-07-07 11:34

Wyszukiwarka Google przypomina dzisiaj o 155. rocznicy urodzin Nettie Stevens – amerykańskiej biolog i genetyk. Dzięki niej wiemy, że o płci decydują chromosomy X i Y.

Nettie Stevens na dzisiejszym Google Doodle / Google

Nettie Stevens przyszła na świat 7 lipca 1861 r. w Cavendish w stanie Vermont. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie nauką i osiągała bardzo dobre wyniki w szkole. Na pieniądze potrzebne do odbycia studiów pracowała przez 10 lat jako nauczycielka. W 1896 r. Stevens dostała się na Stanford, gdzie studiowała biologię.

Dobre wyniki na studiach dały jej możliwość wyjazdu do Europy. Rozpoczęła pracę w laboratorium Theodora Boveriego w Würzburgu. Boveri zajmował się rolą chromosomów w dziedziczeniu. Nettie Stevens, czerpiąc z badań z niemieckiego biologa, zainteresowała się kwestią czynników decydujących o płci.

Odkrycie chromosomów X i Y

Przełomowe odkrycie Stevens zostało opublikowane w 1905 r. Podczas badania populacji robaków zauważyła, że komórki samic mają 20 chromosomów, a samców – 19 i jeden dodatkowy, mniejszy chromosom. Nazwała je chromosomami X i Y. Amerykańska biolog odkryła także, że komórki samic zawierają dwa chromosomy X.

Nettie Stevens zmarła 4 maja 1912 r. na raka piersi. Nie zdążyła objąć tworzonej dla niej profesury w Bryn Mawr College.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki