REKLAMA
NIE PRZEGAP

Nawet dwukrotne podwyżki cen nad Bałtykiem. 8 wykresów, które warto zobaczyć

2022-06-28 06:00
publikacja
2022-06-28 06:00
Nawet dwukrotne podwyżki cen nad Bałtykiem. 8 wykresów, które warto zobaczyć
Nawet dwukrotne podwyżki cen nad Bałtykiem. 8 wykresów, które warto zobaczyć

Tygodniowe wakacje nad Bałtykiem, w górach, na Podlasiu, czy w Bieszczadach są droższe. Średnie ceny noclegów we wszystkich miejscowościach wzrosły. W niektórych nawet dwukrotnie  – wynika z badania Minds&Roses wykonanego na zlecenie Związku Banków Polskich.

1. Tydzień nad Bałtykiem dwa razy droższy

Średnio koszt siedmiodniowego pobytu w Świnoujściu wzrósł blisko dwukrotnie z 2200 zł do 4224 zł. Kalkulacja dokonana została dla czteroosobowej rodziny (2 osób dorosłych i 2 dzieci). Podobnie sytuacja wygląda w Gdańsku, gdzie cena za tygodniowy nocleg wzrosła z 1600 zł do 3178 zł – wynika z danych Związku Banków Polskich. 

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

2. W górach także dwa razy drożej

W niektórych miejscowościach górskich wzrosty są nieco niższe niż w przypadku miast nad Bałtykiem, przykładowo w Karpaczu. Jednak jak wynika z raportu „Wakacje Polaków w trudnych czasach”, w Zakopanem koszt noclegu za tygodniowe wakacje dla czteroosobowej rodziny średnio zwiększył się z 1600 zł do 3196 zł - o 1596 zł w ciągu roku. 

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

3. Wakacje na Mazurach z mniejszymi wzrostami

Na Mazurach wzrost kosztu siedmiodniowego pobytu jest niższy niż w nadmorskich górskich miejscowościach. Związek Banków Polskich w opublikowanym raporcie wskazuje na podwyżki cen w granicach od 7,6 proc. do blisko 37 proc.

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

4. Wyższe ceny na Podlasiu

Na Podlasiu ceny także wzrosły. Czteroosobowa rodzina na tydzień w Białowieży zapłaci o 40 zł więcej niż przed rokiem, natomiast już w Białymstoku podwyżka wynosi 569 zł, podaje Związek Banków Polskich w opublikowanym raporcie.

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

5. Ile za tydzień w Bieszczadach?

Ekstremalne podwyżki kosztów noclegów nie ominęły miejscowości położonych w Bieszczadach. Nie są jednak aż tak wysokie jak nad polskim morzem i w górach. 

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

6. Ile kosztują wakacje za granicą? 

Dla porównania ZBP przedstawił dane dotyczące średnich cen za tygodniowy wypoczynek za granicą. W przypadku rodziny 2+1 najniższe średnie ceny za pobyt są w Grecji. Natomiast najwięcej trzeba zapłacić za wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (niezależnie od liczby podróżnych). 

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

7. Droższe bilety do parków rozrywki

Bilety wstępu do Energylandii podrożały o 20 zł. Natomiast o 10 zł wzrosły ceny bilety wstępu np. do JuraPark Krasiejów i Kaszubskiego Parku Gigantów – podaje Związek Banków Polskich w raporcie „Wakacje Polaków w trudnych czasach”. 

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

8. Nieco ponad 1350 zł na wakacje

Średnio Polacy planują wydać 1358 zł na osobę podczas wyjazdu wakacyjnego, to o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę. Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej Polaków – 34 proc. – deklaruje, że za wyjazd wakacyjny zapłacą między 2,5 tys. zł a 5 tys. zł. Budżet poniżej 1,5 tys. zł planuje przeznaczyć na wakacje 16 proc. respondentów. 

Najpopularniejszą formą wyjazdu są wakacje we dwoje (43 proc.). Pozostała część spędzi je w większym – trzyosobowym (24 proc.) lub czteroosobowym (15 proc.) – gronie.

Raport „Wakacje Polaków w trudnych czasach” / ZBP

Badanie Minds&Roses przeprowadzone zostało w dniach 20-25 maja 2022 na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

DF


Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Mieliśmy dobre czasy, zaoszczędziliśmy w czasie pandemi to teraz hotelarze korzystają.
tb2
Nie wszyscy. Częśc osób np. pracujące w handlu otrzymywała 80% wynagrodzenia, bez premii.
ej_czy_nie
Poczekajcie tutaj na kazika zaraz Wam wyczaruje wykresik z pustostanami w kurortach ha ha ha
godojoshi
Jak jeżdżą to znaczy, że stać i ceny będą się utrzymywać. Branża odbija sobie covid, a do tego korzysta z wymówki pod tytułem inflacja i wali ceny w górę ile może. Jak klient płaci to nie widze problemu. Mamy wolny rynek. Jak tak będziecie biadolić, to przyjdzie Sasin i zrobi jakiś państwowy wakacyjny biznes i tyle będzie wolnego rynku ;)
wibor3m10procent
Proponuję tarczę turystyczną aby pomóc Polakom z rosnącymi kosztami urlopu, każdemu dać bon wakacyjny na 2000zł. Na pewno to obniży ceny.
anty12
Smutny obraz polin :( wincyj tarcz, socjalu.
m00zyk
Jak za drogo - to nie kupować. Proste.
humanres
wiesz, niby tak, ale wiele osób łudzi się że jak wyjedzie to jakoś to będzie z kasa - a potem na miejscu zimny prysznic, ze tak drogo i ze budżet się nie dopina. a kończy się providentem

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki