REKLAMA

Nawet 1,5 tys. zł kary za śnieg na chodniku

2021-01-14 10:45
publikacja
2021-01-14 10:45
Nawet 1,5 tys. zł kary za śnieg na chodniku
Nawet 1,5 tys. zł kary za śnieg na chodniku
fot. aleksandr shepitko / / Shutterstock

Nieodśnieżony chodnik? Właścicielowi nieruchomości grozi kara grzywny nawet do 1,5 tys. zł. Będzie wyższa, jeżeli osoba przechodząca złamie na nim rękę lub nogę.

Mandat do 1,5 tys. za śnieg pod budynkiem. Właściciele m.in. domów oraz bloków zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach oraz podjazdach położonych wzdłuż posiadanej nieruchomości. Za nieodśnieżenie gmina może nałożyć karę lub zastosować pouczenie.

"Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany" - czytamy w kodeksie wykroczeń (art. 117, paragraf 1).

1,5 tys. zł kary za nieodśnieżony chodnik to jedna sprawa. Jeżeli osoba przechodząca przez podjazd pośliźnie się i złamie rękę, nogę lub dozna innego urazu może domagać się odszkodowania od właściciela budynku. Jego wysokość będzie uzależniona od rodzaju urazu. Kwota może wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

Oprócz odśnieżania właściciele nieruchomości zobowiązani są także do usuwania sopli z dachów oraz innych powierzchni, które znajdują się bezpośrednio nad chodnikiem lub podjazdem.

DF

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
adam.1983
Kolejna bzdura prawna, chodnik jest własnością gminy i to ona powinna utrzymywać go w porządku, pobierają od obywateli podatki na utrzymanie gminy ( w tym na utrzymanie dróg i chodników ) ale mimo tego to obywatel ma się jeszcze dodatkowo dokładać swoją pracą wyręczając ich z roboty.
Niech odliczą to od podatku
Kolejna bzdura prawna, chodnik jest własnością gminy i to ona powinna utrzymywać go w porządku, pobierają od obywateli podatki na utrzymanie gminy ( w tym na utrzymanie dróg i chodników ) ale mimo tego to obywatel ma się jeszcze dodatkowo dokładać swoją pracą wyręczając ich z roboty.
Niech odliczą to od podatku a mieszkaniec sam podejmie decyzje czy robi sam czy wynajmuje kogoś za tą kasę.
Dobrze że jeszcze ulicy nie trzeba odśnieżać.
A może idąc tym tropem niech każde kto ma przylegający chodnik do posesji ma obowiązek raz na ileś tam lat wykonać remont tego odcinka bo jak nie to 100tys kary.
Absurdy tego kraju są straszne, a teraz jeszcze szykują zmianę prawa że mandatu nie można nie przyjąć to aż się prosi żeby patrol przeszedł się po mieście i wlepiły prawie każdemu mandat no bo przecież nie sposób 24h/dobę dbać o nieodśnieżony chodnik, w nocy napada to rano bum po 1500 każdemu kto nie zdążył odśnieżyć, albo nawet odśnieżysz ale pług przejedzie i z ulicy wrzuci na chodnik i kolejna okazja do zasilenia kasy państwa mandacikiem.
onlyv8engine
niech pseudoekologów i zwolenników globalnego ocieplenia zagonią do łopaty
damamad
Wzorem miast należy wydrukować karteczkę "Uwaga, ślisko" i problem załatwiony. Miasto jak jest dziura w drodze to w dziurę wstawia znak U-21 i uważa temat za ogarnięty.
blablak
Shizofrenia wladzy:
-Jak nawali sniegu to chodnik przed posesją, chodnik jest mój i muszę sprzątnąć
-Jak stane z piwem na chodniku przed moją posesją to już nie jest mój i dostanę mandat.
Ta i inne wladze, jak na odbytoglowych przystalo specjalizują się w robieniu kurtyzany z logiki.
mk77
No straszne problemy straszne. Ludzie chcieliby mieć takie problemy 50, 100, 150, 200 lat temu.

Najchętniej tych wszystkich narzekających na PO, PiS wysłałbym wehikułem czasu. Weźcie poczytajcie sobie historię, to przekonacie się, że kiedyś to było mega super. Po prostu żyć i nie umierać. Sprawiedliwość pełną
No straszne problemy straszne. Ludzie chcieliby mieć takie problemy 50, 100, 150, 200 lat temu.

Najchętniej tych wszystkich narzekających na PO, PiS wysłałbym wehikułem czasu. Weźcie poczytajcie sobie historię, to przekonacie się, że kiedyś to było mega super. Po prostu żyć i nie umierać. Sprawiedliwość pełną parą. Niewolnictwo, klerykalizm, feudalizm, itd.

Spróbowałbyś coś powiedzieć złego na Boga, na władzę....
uczen_manueli_g odpowiada mk77
Nie po to inkarnowałem w tym wcieleniu tu i teraz ,żeby się cofać w rozwoju do wieków minionych.
Wystarczy że banda pisowska się cofa i sikam na nich wszystkimi kolorami moczu.
blablak odpowiada mk77
Piekna postawa niewolnika: Zamnij twarz bo kiedys bylo gorzej. (zeby nie rzec koncowy odcinek zewnetrzy przedowu wentylacyjnego ciala swini)
mobiler
Jedna rzecz mnie intryguje. Na ulicach jednego z miast widziałem tabliczki "Nie odśnieżamy chodników, nie sprzątamy liści", podpisane Urząd Miasta, MJO. Czy to oznacza, że zarządca - Miasto może sobie nie sprzątać, nie odśnieżać? Wystarczy postawić tabliczkę? A zwykły Kowalski musi? A może zwykły Kowalski Jedna rzecz mnie intryguje. Na ulicach jednego z miast widziałem tabliczki "Nie odśnieżamy chodników, nie sprzątamy liści", podpisane Urząd Miasta, MJO. Czy to oznacza, że zarządca - Miasto może sobie nie sprzątać, nie odśnieżać? Wystarczy postawić tabliczkę? A zwykły Kowalski musi? A może zwykły Kowalski może też taką tabliczkę postawić i mieć wywalone na sprzątanie?
mk77
Mam 80m x 3m drogi do odśnieżania od swojego domu do drogi gminnej i nie narzekam. 1.5h łopatowania i odśnieżone
onlyv8engine odpowiada mk77
wpadnij do mnie oblecisz jeszcze hektar to ochłoniesz i zaczniesz mysleć co piszesz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki