REKLAMA

Nawarzone, wypite, zarobione

2015-10-05 04:06
publikacja
2015-10-05 04:06
Nawarzone, wypite, zarobione
Nawarzone, wypite, zarobione
fot. thinkstock / / Bankier.pl

Od stycznia do sierpnia browary opuściło prawie 29 mln hl piwa, najwięcej od dekady. Jak wynika z danych GUS, w ciągu pięciu lat produkcja zwiększyła się o prawie 7 mln hl.

fot. / / Kompania Piwowarska

Dobry wynik to efekt wzrostu sprzedaży na krajowym rynku i większego eksportu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zauważają eksperci, jeśli w kolejnych miesiącach sprzedaż złocistego trunku utrzyma się na dobrym poziomie, to na koniec roku może zostać osiągnięty wynik prawie 38 mln hl, czyli tyle, ile w rekordowym 2012 r. wskazuje dziennik.

Co ciekawe, największym importerem piwa z Polski są Węgry z prawie 40 tys. hl w 2014 r. Niewiele mniej trunku z polskich browarów - po 35-36 tys. hl - wędruje do Holandii, Niemiec i Włoch. A polskie piwo dociera też na tak odległe rynki, jak Chile, Malezja, Brazylia, Filipiny, Wietnam, Meksyk czy Kuba. (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Cv
Wolę droższy browar z małej regionalnej produkcji gdzie piana nie opada po minucie jak w szczytach z wielkich koncernów. Wspierajcie małe regionalne browary.
~Wiesiek
Piwa z wielkich koncernów warzone w masowych ilościach są nic nie wartymi "szczynami". To coś można co najwyżej nazwać napojem piwo-podobnym, które ze szlachetnym trunkiem nie mają nic wspólnego. Dlatego najlepiej jest poszukiwać piw z małych regionalnych browarów, które produkują piwo w niewielkich ilościach Piwa z wielkich koncernów warzone w masowych ilościach są nic nie wartymi "szczynami". To coś można co najwyżej nazwać napojem piwo-podobnym, które ze szlachetnym trunkiem nie mają nic wspólnego. Dlatego najlepiej jest poszukiwać piw z małych regionalnych browarów, które produkują piwo w niewielkich ilościach i wykorzystują tradycyjne metody warzenia piwa, a nie przemysłowe skrócone w czasie do minimum. Polecam szczególnie portal ALLCOOL.PL z wyborem kilkunastu regionalnych browarów. Allcool.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki