REKLAMA

Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii

2014-12-30 13:12
publikacja
2014-12-30 13:12
fot. BONNINSTUDIO / Thinkstock

Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały do optycznego przesyłania danych.

Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty (fot. BONNINSTUDIO / Thinkstock)

Materiały, które w pierwszym etapie chcą uzyskiwać naukowcy, są podobne do zwykłego grafenu. Stanowią płaską, jednowarstwową strukturę, składającą się z węgla. "W porównaniu do zwykłego grafenu ta struktura, zwana tlenkiem grafenu, jest jednak trochę zniekształcona, bo na powierzchni ma atomy tlenu" - powiedział PAP dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Te atomy tlenu naukowcy muszą usunąć, przez co na powierzchni materiału mogą np. powstawać małe dziury. "To powoduje, że ten materiał nie nadaje się do zastosowań elektronicznych, jak zwykły grafen. Ma jednak inne zalety: można coś do niego przyłączyć, np. molekuły organiczne lub nieorganiczne. To daje duże możliwości" - podkreśla rozmówca PAP.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego do opracowywanego materiału chcą przyłączać nanocząstki złota. Do pomocy zamierzają wykorzystać bakterie, które mają usunąć atomy tlenu z tlenku grafenu i umożliwić przyłączanie cząstek złota. "Chcemy, aby bakterie zrobiły za nas tę najcięższą pracę, do której często wykorzystuje się niebezpieczne bądź rakotwórcze substancje chemiczne. Do tej pory nikt nie wpadł na taki pomysł" - tłumaczy dr Lewandowski.

Pierwszym kandydatem do pracy będzie bakteria, którą dr Lewandowski wyizolował podczas przygotowywania pracy magisterskiej. "Potrafi ona oddychać trującymi związkami arsenu, a prawdopodobnie również tlenkiem grafenu i rozpuszczoną solą złota, co pozwoli wytworzyć drobiny złota" - opisuje rozmówca PAP. Jeśli ten pomysł nie będzie skuteczny, to naukowcy będą mogli skorzystać jeszcze z dwóch bakterii, które potrafią oddychać tlenkiem grafenu.

Materiał, będący połączeniem nanocząstek złota z grafenem, może mieć wiele różnorodnych zastosowań. Można z nich budować bardzo czułe sensory biologiczne. "W naszych badaniach skupiamy się na zastosowaniach optycznych pozwalających na kontrolowaną manipulację światłem, zatem niezbędnych przy rozwijaniu technologii ultraszybkich komputerów optycznych albo do optycznego przesyłania danych. W tych zagadnieniach uzyskamy merytoryczne wsparcie od fizyka, prof. Carstena Rockstuhla" - wyjaśnia dr Lewandowski. W pracach uczestniczy też biolog UW dr Łukasz Drewniak.

Badacz chciałby, aby technologia wykorzystania bakterii do wytwarzania grafenu wzbogaconego o złoto na skalę laboratoryjną była gotowa w 2015 roku. "Natomiast kwestia zastosowania tych badań w praktyce to trochę dalsza przyszłość, trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi dokładnie. Ten proces jest czasem bardzo długi" - mówi dr Lewandowski.

Na przeprowadzenie swoich prac badacz otrzymał 100 tys. zł w programie Inter - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Ta kwota pomoże nam starać się o duże granty europejskie, co przełożyłoby się na bardzo dokładne prace, a później próby wdrożenia metody. Jednym z kluczowych elementów aplikowania o takie granty jest posiadanie wstępnych wyników badań, nad którymi możemy już pracować" - opisuje badacz. Jego zdaniem, grant pozwoli też zespołowi utrzymywać się w czołówce grup, które pracują nad tego typu materiałami. (PAP)

ekr/ mrt/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~jss
Ja tez chce 100k zl na badania - bede badal kiedy polacy odpuszcza i zamiast taksowkarza, malarza kominow, czy redaktorki goscia niedzielnego - wybiora do wladzy ludzi z wiedza o życiu i o zarabianiu pieniedzy - nie traceniu - pomijam przypadek malarza kominow bo ten wie jak zarabiac ale tylko dla siebie chociaz obiecywal co innego
~widmo
jest szansa na sukces, trzeba się cieszyć a nie krytykować ćwoki
~Gonzo
A kto będzie produkował urządzenia do produkcji grafenu. Seco :)
~Brawo_PO
Polak POtrafi!!! I co? Nie ma komentarzy? Szczena opadła defetyści??? Tyleście pisali, że niby źle jest. Tu zapaść, tam kryzys... A tu proszę!!! W CZOŁÓWCE JESTEŚMY!!!
~Job
A widziałeś gotowy produkt? Czy tylko wynaturzenia naszych psełdonaukowców których jedynym sukcesem za PRL było kapowanie na kolegów?
~qaz odpowiada ~Job
Ale ortografię mieli lepiej opanowaną. Co to za czasy, że niewykształcony burek szczeka na mądrzejszych?
~Antares odpowiada ~Job
Nie wydaje mi się, że dr Lewandowski, który w 2003 dopiero rozpoczął studia, donosił w PRL na kolegów. Powiedz lepiej, co Ty osiągnąłeś i jakimi sposobami, podziel się swoimi sukcesami.
~Brawo_PO odpowiada ~Job
Czy ty w ogóle rozumiesz na czym polega nauka?Gdybyś żył na początku XX wieku i usłyszał o teorii względności to pewnie też byś pytał o "gotowy produkt"....Na razie chłopaki opracowują nowy materiał i nowatorską technologię wytwarzania, które może spełnią pokładane nadzieje a może nie. Jednocześnie Czy ty w ogóle rozumiesz na czym polega nauka?Gdybyś żył na początku XX wieku i usłyszał o teorii względności to pewnie też byś pytał o "gotowy produkt"....Na razie chłopaki opracowują nowy materiał i nowatorską technologię wytwarzania, które może spełnią pokładane nadzieje a może nie. Jednocześnie inne zespoły pracują nad innymi materiałami i innymi podejściami. Najważniejsze, że wbrew twojemu żałosnemu pojękiwaniu jesteśmy w dziedzinie technologii związanych z grafenem w ŚCISŁEJ CZOŁÓWCE. Oby tak dalej panowie!!! Czekamy na kolejne sukcesy!!!
~Job odpowiada ~Antares
Właśnie dlatego że mam do czynienia z grafenem i widzę co się dzieje, zobaczymy technologię jak świnie niebo,
~gdybacz
Rozumiem, że to ironia ... Co ma piernik do wiatraka, są sukcesy i są porażki, wg mnie gdyby przekształcenia własnościowe od 1988 r. potoczyły się inaczej to takich odkryć byłoby dużo więcej. No ale co tu gdybać, cieszmy się grafenem, gazem z łupków itp. przedsięwzięciami ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki