REKLAMA

BADANIENaukowcy o covidowych lockdownach: zawiedzione obietnice; spowodowały katastrofalne koszty

2023-06-08 06:00
publikacja
2023-06-08 06:00

Wprowadzony wiosną 2020 roku w odpowiedzi na pandemię COVID-19 pierwszy lockdown uratował w Anglii i Walii życie 1700 osób - wynika z nowego badania, o którym informuje "Daily Telegraph". Oceniono w nim, że korzyści płynące z tej polityki były "kroplą w morzu w porównaniu z szokującymi kosztami ubocznymi".

Naukowcy o covidowych lockdownach: zawiedzione obietnice; spowodowały katastrofalne koszty
Naukowcy o covidowych lockdownach: zawiedzione obietnice; spowodowały katastrofalne koszty
fot. Marko Mamula / / Shutterstock

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oraz Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeanalizowali prawie 20 tys. badań dotyczących środków podjętych na całym świecie w celu ochrony populacji przed COVID-19. Według ich ustaleń drakońskie środki miały "znikomy wpływ" na śmiertelność z powodu tej choroby w porównaniu z mniej rygorystycznymi działaniami przyjętymi przez takie kraje jak Szwecja i były "ogromną porażką polityczną".

Eksperci oszacowali, że w Anglii i Walii zapobiegły one tylko 1700 dodatkowym zgonom. Jak zauważa "Daily Telegraph", w przeciętnym tygodniu w Anglii i Walii odnotowuje się ok. 11 tys. zgonów ze wszystkich powodów.

Gazeta przypomina, że pierwszy lockdown w Wielkiej Brytanii wprowadzono pod koniec marca 2020 roku na podstawie modelu przeprowadzonego przez prof. Neila Fergusona z Imperial College London, który przewidywał, że bez podjęcia działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w całym kraju może dojść do ponad 500 tys. zgonów.

"Jeśli chodzi o Covid, modele epidemiologiczne mają wiele cech wspólnych: wątpliwe założenia, jeżące włosy na głowie prognozy katastrofy, które mijają się z rzeczywistością i niewiele wyciągniętych wniosków" - wskazał jeden z współautorów badania, Steve H. Hanke, profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Dr Lars Jonung z Uniwersytetu w Lund wyjaśnił, że badanie było pierwszym, które w pełni oceniło wpływ obowiązkowych restrykcji na świecie. "Pokazuje ono, że lockdowny były zawiedzioną obietnicą. Miały one znikomy wpływ na zdrowie, ale spowodowały katastrofalne koszty gospodarcze, społeczne i polityczne dla społeczeństwa. Najprawdopodobniej lockdowny stanowią największy błąd polityczny w dzisiejszych czasach" - ocenił.

W Wielkiej Brytanii trwa obecnie dochodzenie publiczne mające wyjaśnić reakcje władz na pandemię Covid-19 i zbadać okoliczności podejmowanych wówczas decyzji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (24)

dodaj komentarz
waran666
I oczywiście przymusowe szczepienia albo nigdzie nie polecisz. W moim przypadku wyleciałbym ale z pracy jakbym się nie zaszczepił.
ministerprawdy
A czy u nas ktoś opowie za zniszczenie gospodarki i setki tysięcy zgonów ludzi którym zamknięto szpitle, służbę zdrowia, a nawet apteki czy cmentarze???
niepejsiaty_polak
Teraz taki raport?! A gdzie żeście gu. wa byli jak popapr .cy wprowadzali to goo..no na świecie i straszyli motłoch?! Teraz??!! Padlina i tyle.
konik_garbusek
Lockdowny to była świetna rzecz. Puscte miasto, cisza, spokój, czułem się wspaniale. Skonczylo sie i wrócił jazgot, głośni nastolatkowie, smród i hałas. Fajnie gdyby te lockdowny w jakiejs formie trwały dłużej.
abcx
Fajnie że prawda zaczyna wychodzić na jaw ale kiedy teraz rozliczenie winnych, żeby te ekscesy się przypadkiem znowu nie powtórzyły.
inwestor.pl
Każdy kto miał IQ powyżej 95 i nie oglądał telewizji to wiedział. Naukowcy przez 3 lata siedzieli cicho, a teraz udają odważnych i krytykują covidiański zamordyzm.
emk6
jedni sie bali inni kase doili. W sumie sporo lekarzy - jak nie wiekszosc, doiło dodatki na covid. To byla taka powszechna łapówka ze trzymanie jezyka za zębami. Marnym pocieszeniem jest to ze do dzisiaj musza siedziec w pracy z masce. Dlatego ja jestem za utrzymaniem tego na kilka lat. Chcieliscie to macie.
aszkenazyjski odpowiada emk6
Lekarze li tylko kupuja mieszkania 1 million + za cash. Spytajcie logos z agenci nieruchomości
jesli znacie lub znajomego notariusza.
emk6
Pamiętam jak wtedy każdego sceptyka mieszano z błotem, z jaka pewnością chcieli tych ludzi pozbawić praw.
Ja teraz czekam jak się ruscy pogodzą z amerykanami, skończą to proxy war i będą rehabilitować ruskich, bo przeciez biznes sie musi kręcic. Hahaha to się stado baranków zadziwi.
lutobor
Gdyby tak przeliczyć odsetek śmiertelność i zachorowalności na ciężkie choroby, wśród grupy zaszczepionych i grypy niezaszczepionych 50-latków, to wyszłoby na jaw cała prawda o tych "cudownych szczepieniach" za które zapłacili wszyscy Polacy.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki