REKLAMA

Nauczanie zdalne dla dzieci młodszych? Zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony

2020-10-15 18:14
publikacja
2020-10-15 18:14
fot. Sergii Sobolevskyi / Shutterstock

Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do 20 września.

Szef rządu był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy planowane jest przywrócenie tej formy wsparcia. "Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to tak" – odpowiedział premier.

Jak dodał, rozważane są różne scenariusze, jednak – zaznaczył – rząd jak najdłużej chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym".

Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Taki zasiłek – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani – przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat.

W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania, ostatnio do 20 września.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
siag
Zdalne nauczanie funkcjonuje już w wielu szkołach zamkniętych z powodu wykryć zakażeń. Niestety zapomniano o rodzicach dzieci z orzeczeniami niepełnosprawności. Aktualnie przysługuje zwykły zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia w wymiarze 60 dni. Co z rodzicami dzieci niepełnosprawnych powyżej 8 roku Zdalne nauczanie funkcjonuje już w wielu szkołach zamkniętych z powodu wykryć zakażeń. Niestety zapomniano o rodzicach dzieci z orzeczeniami niepełnosprawności. Aktualnie przysługuje zwykły zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 roku życia w wymiarze 60 dni. Co z rodzicami dzieci niepełnosprawnych powyżej 8 roku życia, którzy obecnie są z nimi w domu z powodu zamknięcia szkoły i przejścia na nauczanie zdalne do odwołania?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki