REKLAMA

Nasz pierwszy Bank Polski

2015-11-19 10:14
publikacja
2015-11-19 10:14
Puls Biznesu

Bank Polski istniał jako niezależna instytucja finansowa w latach 1828-1885 i stanowił centralną instytucję finansową Królestwa Polskiego. Dlaczego był tak ważny dla Polaków żyjących pod rosyjskim zaborem? Jak wielki wywarł wpływ, skoro jego nazwa do dziś funkcjonuje?

Bank Polski był rządową, carską instytucją, powstałą w 1828 r. z funduszy państwowych i posiadał własną osobowość prawną na mocy dekretu rosyjskiego zaborcy - cara Mikołaja I. Jego siedziba znajdowała się w Warszawie w niezwykle okazałym budynku na rogu placu Bankowego i ulicy Elektoralnej (zaprojektował go wybitny włoski architekt Antonio Corazzi). Dzisiaj w tym samym budynku mieści się Galeria Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Od pierwotnej siedziby banku wziął nazwę również Plac Bankowy.

Założycielem Banku był minister skarbu Królestwa Polskiego, książę Ksawery Drucki-Lubecki. Był on niezwykle surowym politykiem, którego działalność powiększyła jednak możliwości budżetowe Królestwa. Wprowadził politykę oszczędnościową, egzekwował bezwzględnie zaległości podatkowe, nałożył podatek pośredni na niektóre artykuły pierwszej potrzeby, rozbudował monopol państwowy na sól i wyroby tytoniowe, a także wspierał program poszukiwań soli. W ten sposób zlikwidował deficyt budżetowy oraz zapewnił budżetowi nadwyżkę, która mogła być przeznaczana na inwestycje. Zapewnił także Polsce zewnętrzne rynki zbytu i zabezpieczył ją przed obcą konkurencją. Wydał decyzję o budowie rządowej warzelni soli w Ciechocinku.

Była to instytucja rządowa o własnej osobowości prawnej. Bank Polski miał prawo emisji banknotów do wysokości kapitału zakładowego (początkowo 30 mln zł polskich, od 1834 – 42 mln, od 1841 – 8 mln rubli, czyli ok. 53 mln zł pol.), udzielał kredytów krótko i długoterminowych, obsługiwał pożyczki zagraniczne.

Najważniejszy cel Banku Polskiego stanowiło wspieranie działalności przemysłowej i handlowej na obszarze Królestwa Polskiego. To dlatego finansował powstawanie bitych dróg, rozwój górnictwa rządowego i kolei żelaznej, ekspansję handlu zagranicznego oraz realizację ważnych inwestycji gospodarczych (np. budowę Kanału Augustowskiego oraz powstanie Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej, wówczas jednej z najnowocześniejszych w Europie, działającej zresztą do dziś).

W trakcie powstania styczniowego, 9 czerwca 1863 r., personel Banku Polskiego przekazał powstańcom pod wodzą Aleksandra Waszkowskiego depozyty Kasy Głównej Królestwa w wysokości 3,6 miliona złotych, 500 tysięcy rubli i wielu listów zastawnych.

Kilka lat po powstaniu styczniowym, w 1869 r., Bank Polski podporządkowano rosyjskiemu Ministerstwu Skarbu w Petersburgu. Rok później instytucję pozbawiono nie tylko prawa emisji banknotów, ale również udzielania kredytów długoterminowych. W 1886 r. postawiono ją w stan likwidacji, trwającą kilka kolejnych lat, a majątek Banku Polskiego został przejęty przez Bank Państwowy Rosji.

Marcin Dobrowolski, Puls Biznesu

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bankowość 3.0 - Historia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki