REKLAMA

Nastroje niemieckich finansistów najlepsze od 20 lat

2020-09-15 12:10
publikacja
2020-09-15 12:10
Nastroje niemieckich finansistów najlepsze od 20 lat
Nastroje niemieckich finansistów najlepsze od 20 lat
fot. S-F / / Shutterstock

Wrześniowy odczyt indeksu ZEW mierzącego oczekiwania niemieckich finansistów nieoczekiwanie wzrósł i osiągnął najwyższą wartość od pęknięcia bańki internetowej 20 lat temu.

Dane z Niemiec okazały się znacznie lepsze od oczekiwań rynku. Wskaźnik ZEW poszedł w górę o 5,9 punktów, we wrześniu osiągając wartość 77,4 pkt. To najwyższy odczyt od maja 2000 roku, a więc od pęknięcia bańki internetowej.

Co to oznacza? Wskaźnik ZEW odzwierciedla przewagę odsetka ankietowanych ekspertów wierzących w poprawę koniunktury gospodarczej w Niemczech ponad odsetkiem oczekujących jej pogorszenia. Zatem niemal ekstremalnie wysoka wartość indeksu ZEW sygnalizuje, że niemieccy analitycy i zarządzający funduszami powszechnie oczekują poprawy w gospodarce w ciągu nadchodzących 6 miesięcy.

Lepszej koniunktury niż obecnie spodziewa się 80,8 proc. ankietowanych (o 1,9 pkt. proc. więcej niż w sierpniowym badaniu), jej pogorszenia obawia się tylko 3,4 proc. (o 4 pkt. proc. mniej niż w sierpniu). Równocześnie niemieccy eksperci są przekonani, że stan największej gospodarki Europy jest obecnie zły (tak uważa 68,4 proc. ankietowanych). Podobna jednomyślność panuje w ocenie koniunktury gospodarczej w USA, strefie euro oraz Japonii.

- Wskaźnik ZEW wzrósł ponownie, sygnalizując, że eksperci nadal oczekują znaczącego ożywienia niemieckiej gospodarki. Przedłużające się rozmowy ws. brexitu i rosnąca liczba przypadków COvid-19 mogą jednak stłumić pozytywne nastawienie. Jednakże wciąż negatywna perspektywa dla sektora bankowego unaocznia lęk przed rosnącą liczbą niespłacanych pożyczek w nadchodzących 6 miesiącach – podsumował wyniki sierpniowego badania profesor Achim Wambach, prezydent ZEW.

Comiesięczna ankieta ZEW powstaje na bazie odpowiedzi przesłanych przez ok. dwustu niemieckich ekspertów finansowych. Analitycy pytani są o oczekiwania względem następnych sześciu miesięcy. Możliwe są tylko trzy odpowiedzi: wzrośnie/poprawi się, pozostanie bez zmian, spadnie/pogorszy się. Badanie przeprowadzono w dniach 7-14 września 2020 r. na próbie 178 analityków.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Ja to bym tak sie nie cieszyl
_______________
""Największy krach wszechczasów jest bliski: Niemcy na drodze do stania się krajem rozwijającym się.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy około pięciu i pół miliona pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (którzy, ściśle rzecz
Ja to bym tak sie nie cieszyl
_______________
""Największy krach wszechczasów jest bliski: Niemcy na drodze do stania się krajem rozwijającym się.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy około pięciu i pół miliona pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (którzy, ściśle rzecz biorąc, zostali dodani do 2,6 miliona bezrobotnych)
Nie można mówić o ożywieniu na rynku pracy przez długi czas, cztery miesiące po zakończeniu blokady,
nie zdają sobie oni sprawy, że sztucznie odłożona na później fala bankructw nadal będzie miała w zapasie wiele społecznych materiałów wybuchowych - proporcjonalnie więcej miejsc pracy znajdzie się na linii ognia niż w USA.""

https://www.journalistenwatch.com/2020/09/14/der-crash-zeiten/

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki