REKLAMA

Nastroje konsumentów odbijają od dna

2020-06-18 10:20
publikacja
2020-06-18 10:20
fot. FORUM /

Nastroje polskich konsumentów w czerwcu były wyraźnie lepsze niż w maju i kwietniu. Pesymiści wciąż górują nad optymistami.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych oraz ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych, obecnie i w przyszłości.

Oba wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w czerwcu opisujący bieżącą sytuację BWUK wyniósł -19,4 pkt wobec -30,1 pkt miesiąc wcześniej. Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK, opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy, sięgnął -23,9 pkt wobec -37,3 pkt w maju.

Oba odczyty były rzecz jasna lepsze również od wyników za kwiecień (BWUK -36,5 pkt.; WWUK -47,7 pkt.), które były najgorsze w historii badania prowadzonego przez GUS. Dla kontrastu, następujące po nim odbicie również jest rekordowe.

Warto dodać, że przed pandemią obserwowaliśmy niespotykany wcześniej epizod dodatnich wartości BWUK czy WWUK. W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt i -21,1 pkt.

Ze względu na nadal niskie wartości ogólnych, warto zwrócić na subindeksy nastrojów konsumentów. Widać w nich pewną zmianę opinii względem kwietnia, szczególnie dotyczących przyszłości.

Składowe bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK):

  • Zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w ostatnich 12 miesiącach: -8,3 pkt w czerwcu wobec -11 pkt w maju
  • Zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w ostatnich 12 miesiącach: -30,8 pkt. w czerwcu wobec -35,6 pkt w maju
  • Obecne dokonywanie ważnych zakupów: -19 pkt. w czerwcu wobec -35,7 pkt w maju

Składowe wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK):

  • Zmiana sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach: -8,9 pkt w czerwcu wobec -19,6 pkt w maju
  • Zmiana ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju w najbliższych 12 miesiącach: -30,1 pkt w czerwcu wobec -48,9 pkt w maju
  • Zmiana poziomu bezrobocia w najbliższych 12 miesiącach: -55,8 pkt w czerwcu wobec -73,2 pkt w maju
  • Oszczędzanie pieniędzy w najbliższych 12 miesiącach: -0,6 pkt w czerwcu wobec -7,4 pkt w maju

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 1-10 czerwca, w oparciu o 1340 wywiadów przeprowadzonych telefonicznie.

MZ

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Odbijają od dna ??? w wygodnej ,mydlącej oczy teorii menedżmentu i towarzystwa wzajemnej adoracji.
santoriusz
powiem tak, mimo lekkiego uzasadnionego sytuacją pesymizmu poszalałem zakupowo tak że w ostatnich dwóch latach nie nakupiłem se tyle fajnej garderoby ( w podobno dobrych cenach ) co teraz. NO I CO TERAZ? mam zamiar się cieszyć swoimi nowymi skarbami a co ma być to i tak będzie, zmartwień większych nie mam, więc hulaj powiem tak, mimo lekkiego uzasadnionego sytuacją pesymizmu poszalałem zakupowo tak że w ostatnich dwóch latach nie nakupiłem se tyle fajnej garderoby ( w podobno dobrych cenach ) co teraz. NO I CO TERAZ? mam zamiar się cieszyć swoimi nowymi skarbami a co ma być to i tak będzie, zmartwień większych nie mam, więc hulaj dusza piekła nie ma.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki