REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Narzędzia windykacji - czy istnieją naprawdę skuteczne?

2015-06-16 10:27
publikacja
2015-06-16 10:27
Narzędzia windykacji - czy istnieją naprawdę skuteczne?
Narzędzia windykacji - czy istnieją naprawdę skuteczne?
/ YAY Foto

Determinacja wierzycieli do odzyskania gotówki, szczególnie w przypadku roszczeń o znacznej wartości, jest wystarczająca. Zdaniem windykatorów problemem jest raczej brak wiedzy na temat skutecznych narzędzi odzyskiwania długów. Firmy na własną rękę działają zwykle ad hoc, a windykację rozumieją jako spontaniczną aktywność kilka tygodni po bezskutecznym upływie terminu płatności.

(YAY Foto)

Jak wynika z ostatniego raportu Bisnode regulowanie należności od kilku do nawet kilkunastu tygodni po terminie płatności wcale nie jest polską specjalnością. Firmy na całym świecie płacą ze znacznym opóźnieniem, a wierzyciele nie dysponują odpowiednim know – how ani wsparciem, aby skuteczne walczyć z zatorami płatniczymi. Polska wraz z Grecją i Portugalią we wspomnianym zestawieniu plasuje się w gronie krajów o najgorszej moralności płatniczej. Pod koniec ubiegłego roku tylko 44,4 proc. faktur zostało w naszym kraju opłaconych w terminie.

Zanim będzie za późno

Podstawowym problemem wierzycieli jest brak jakichkolwiek działań prewencyjnych. Prewindykacja to szereg aktywności, które poodejmowane systematycznie dyscyplinują płatników i w dużym stopniu eliminują ryzyko powstania zatorów płatniczych. Oznacza to, że prześwietlając kooperanta przed zawarciem umowy, a potem kontrolując terminowość spłat, często jesteśmy w stanie w ogóle wyeliminować konieczność windykacji. Firmy windykacyjne i wywiadownie gospodarcze na zlecenie klientów prześwietlają sytuację finansową przyszłego partnera biznesowego i na tej podstawie rekomendują lub odradzają współpracę z niewypłacalnym lub nierzetelnym podmiotem. Narzędziem prewencji jest ścisły monitoring płatności polegający na telefonicznym kontakcie z płatnikiem kilka dni przed terminem płatności, a w przypadku bezskutecznego upływu terminu płatności najdalej 3 dni od wymagalności faktury. Windykatorzy przekonują, że płatności objęte monitoringiem są traktowane przez płatników priorytetowo.

Koszty można minimalizować

Straty wynikające z nieterminowego regulowania należności są poważnym obciążeniem. W Polsce blisko 10 proc. faktur jest regulowana powyżej 90 dni. Koszty wyłączania tak długo znacznych sum z obrotu, które kredytują działalność dłużnika, są niebagatelne. Przedsiębiorcy, aby utrzymać płynność w czasie oczekiwania na gotówkę od nierzetelnych płatników często zaciągają kredyt obrotowy. Do tego większość firm musi doliczyć pomniejsze koszty takie jak czas pracy osób odpowiedzialnych za windykacje w firmie, telefonów, wysyłki monitów i wyjazdów do dłużników. Jakiego rodzaju to wartości łatwo skalkulować za pomocą np. opracowanego przez Pragma Inkaso internetowego kalkulatora dostępnego na stronie www.oszczedzajnawindykacji.pl. Wsparciem dla wierzycieli jest ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych uprawniająca ich do dochodzenia od dłużnika kosztów windykacji. Na jej mocy wierzyciel może się domagać od dłużnika równowartości 40 euro jako zryczałtowanych kosztów windykacji, a także kwoty przewyższającej tą wartość czyli np. prowizji firmy windykacyjnej, jeżeli skorzystał z profesjonalnej pomocy.

Na czym polega profesjonalna windykacja

Skuteczność firm windykacyjnych działających w segmencie B2B polega na wykorzystaniu sprawdzonych procedur odzyskiwania należności przez wykwalifikowany personel. Profesjonalne firmy zwykle oferują kompleksową windykację z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod odzyskiwania długów: polubownych i sądowych. W trakcie prowadzenia przez windykatora negocjacji z dłużnikiem dział prawny, wyspecjalizowany w sądowym prowadzeniu procesów o zapłatę, przygotowuje dokumentację potrzebną do skierowania pozwu do sądu. Jednocześnie wobec dłużnika prowadzony jest skip-tracing czyli śledzenie majątku – pomocne zarówno w negocjacjach jak i później wspierające skuteczną egzekucję komorniczą. Windykatorzy terenowi są skuteczni bo mają odpowiednią wiedzę ekonomiczną, prawniczą i posiadają znajomość technik negocjacji, a dzięki swojemu doświadczeniu potrafią negocjować w oderwaniu od kontekstu i napięć pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Zlecenie windykacji w okresie nie przekraczającym 3 miesięcy od powstania wymagalności faktury daje największe szanse na polubowne czyli najszybsze odzyskanie gotówki. Z danych Pragma Inkaso wynika, że w przypadku wierzytelności przeterminowanych poniżej 90 dni liczba spraw zakończonych polubownie sięga nawet 85 proc.

Danuta Czapeczko
Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Pragma Inkaso SA.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karolina161
Windykację bez zaliczek i prowizji prowadzi dla mnie enakazpl.

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki