REKLAMA
WEBINAR

Naruszanie sankcji dodane do unijnego wykazu przestępstw

2022-11-28 11:23, akt.2022-11-28 13:19
publikacja
2022-11-28 11:23
aktualizacja
2022-11-28 13:19

Rada UE podjęła w poniedziałek jednogłośną decyzję o dodaniu naruszania sankcji do unijnego wykazu przestępstw. To pierwszy krok do umożliwienia w przyszłości konfiskowania aktywów osób i podmiotów obchodzących sankcje i skazanych za to prawomocnym wyrokiem.

Naruszanie sankcji dodane do unijnego wykazu przestępstw
Naruszanie sankcji dodane do unijnego wykazu przestępstw
fot. YVES HERMAN / / FORUM/Reuters

"UE z determinacją odpowiedziała na niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Przyjęła bezprecedensową liczbę sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę i mających utrudnić (Rosji) kontynuowanie agresji. Aby ich wdrażanie się powiodło, potrzebne są wspólne wysiłki, a dzisiejsza decyzja jest niezbędna, by powstrzymać wszelkie próby obchodzenia tych środków" - zadeklarował czeski minister sprawiedliwości Pavel Blażek, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Obecnie państwa członkowskie bardzo różnie definiują naruszanie sankcji i przewidują za to różne kary. Może to skutkować różnym stopniem egzekwowania sankcji i ryzykiem ich obchodzenia, to zaś może sprawiać, że osoby podlegające sankcjom nadal będą miały dostęp do swoich aktywów i będą mogły wspierać reżimy objęte sankcjami.

Dodanie naruszeń sankcji do unijnego wykazu przestępstw to pierwszy z dwóch kroków mających zagwarantować podobny stopień egzekwowania sankcji w całej UE i zniechęcić do prób ich obchodzenia lub naruszania - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę UE.

Kolejnym krokiem będzie zaproponowanie przez Komisję Europejską dyrektywy zawierającej minimalne normy definiowania przestępstw i kar za naruszanie unijnych sankcji. Zaproponowana dyrektywa będzie wymagała omówienia i przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
No nie wiem. Potem będzie że to przepis antysemicki.
Rabbi odputini, ukoszerni, weźmie dolę i pójdzie dalej towar. Życia nie znacie?

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki