REKLAMA

Narasta przestępczość wśród młodych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

2021-01-17 12:25
publikacja
2021-01-17 12:25
Narasta przestępczość wśród młodych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich
Narasta przestępczość wśród młodych imigrantów na Wyspach Kanaryjskich
fot. Mercedes Menendez / / Forum/ZUMAPRESS.com

Burmistrz turystycznej gminy Mogan na wyspie Gran Canaria Onalia Bueno zażądała zwiększenia sił policyjnych w regionie ze względu na narastający problem przestępczości ze strony tzw. menas - młodocianych imigrantów pozbawionych opieki.

Na terenie gminy znajdują się liczne hotele, w których rząd w Madrycie ulokował tysiące nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie.

Pośród migrantów bez dokumentów znajdują się młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat, którzy coraz częściej doprowadzają do bójek, aktów agresji i wandalizmu, w tym demolowania nieruchomości, a także popełniają liczne kradzieże.

Burmistrz Mogan zwróciła się do rządu centralnego w Madrycie o relokację imigrantów z hoteli do innych ośrodków. „Żyjemy w poczuciu braku bezpieczeństwa” – uzasadniła Bueno, którą w czwartek zacytował dziennik „El Mundo”.

Jak poinformowała burmistrz, nielegalni imigranci mieszkają w trzech hotelach na terenie jej gminy, po 200 osób w każdym. Codziennie dochodzi tam do około 150 incydentów z udziałem głównie młodych ludzi, w tym do zastraszania agresji wobec opiekunów z urzędu.

W poniedziałek w turystycznej strefie Puerto Rico na Gran Canarii doszło do zaatakowania sił porządkowych przez podpitych i agresywnych wyrostków. Menas z balkonów hotelowych rzucali w policjantów kamieniami i różnymi przedmiotami. Zatrzymano trzy osoby, ale sędzia zaraz nakazał je uwolnić.

W tym samym czasie nożami zaatakowano trzech policjantów, którzy trafili do szpitala.

Burmistrz poskarżyła się na niewystarczającą liczbę funkcjonariuszy policji, którzy nie są w stanie zapanować nad agresywnymi menas działającymi w grupach liczących po kilkadziesiąt osób.

Bueno wskazała także na szkody wyrządzane lokalnej turystyce. „Przedtem, jak przybywali turyści, to pytali najpierw o internet, a teraz pytają, czy nie ma imigrantów. Rujnują nam wizerunek turystyczny, a rząd w Madrycie czeka, aż dojdzie do jakiegoś nieszczęścia, np. śmierci, aby zareagować" - stwierdziła.

Według Frontexu na Wyspy Kanaryjskie przybyło w ubiegłym roku około 23 tys. nielegalnych imigrantów – najwięcej od czasu prowadzenia tam rejestrów, czyli od 2009 roku. W ciągu pierwszych 11 dni 2021 roku na wyspy na 23 łodziach przybyło 913 osób bez dokumentów; są to przeważnie ludzie młodzi, pochodzący z Maroka i krajów zachodnich wybrzeży Afryki.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
xyzq
Czy ktoś jest tym zdziwiony? No dobra, ściągnęli ich, ulokowali w hotelach... I CO DALEJ??? Co dalej ma się stać z tymi ludźmi? Jest jakiś plan nauki języka, przyuczenia do zawodu? Może choć ktoś przeprowadził dla nich instruktarz z obowiązujących praw i obowiązków (jeżeli jakieś mają)? Mają siedzieć i czekać?Czy ktoś jest tym zdziwiony? No dobra, ściągnęli ich, ulokowali w hotelach... I CO DALEJ??? Co dalej ma się stać z tymi ludźmi? Jest jakiś plan nauki języka, przyuczenia do zawodu? Może choć ktoś przeprowadził dla nich instruktarz z obowiązujących praw i obowiązków (jeżeli jakieś mają)? Mają siedzieć i czekać? Na co? Eksperymenty typu - przyjmijmy sobie kilka milionów imigrantów, którzy nie znają języka, mają obce obyczaje (i nikt nawet NIE NAKAZAŁ IM PRZESTRZEGAĆ LOKALNYCH) raczej nie kończą się dobrze. Bo na co liczyli "dobroczyńcy"? Że ci ludzie będą siedzieli w tych hotelach aż umrą ze starości? :) A zapytał ktoś po co tak na prawdę przyjechali i jakie mają plany? A zdaje ktoś sobie sprawę, iż (na podstawie analogicznych przypadków z innych kontynentów) takie pozostawione sobie samym społeczności tworzą "równoległe społeczeństwa" w danym państwie, ze swoimi prawami, "instytucjami", "służbami prorządowymi"? I po dwóch pokoleniach zmieniają się tylko dwie rzeczy - dzieci mają już obywatelstwo (bo się TU urodziły - więc to "europejczycy") i nie lubią nas bardziej niż rodzice, bo "zostali oszukani" (choć tu akurat mają trochę racji, gdyż ściągnięcie ludzi bez planu co ma się dalej z nimi stać tak właśnie wygląda).
nie_lewacz_lemingu
biali i białe są teraz po prostu śmieszni...
demeryt_69
Więcej policji? To ma być odpowiedź? Nikomu nie wpadnie do głowy aby ich wysyłać z powrotem do Maroka?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki