REKLAMA

Największy rosyjski bank opuszcza Europę. Jego filie upadają

2022-03-02 07:50, akt.2022-03-02 10:01
publikacja
2022-03-02 07:50
aktualizacja
2022-03-02 10:01

Sbierbank - największy rosyjski bank - poinformował, że opuszcza europejski rynek. "Należące do grupy banki mierzą się z nadzwyczajnym odpływem środków" - napisano w komunikacie. Tymczasem organ unii bankowej UE ogłosił, że wobec chorwackiej i słoweńskiej filii banku wszczęto procedurę uporządkowanej likwidacji i zostają one przejęte przez inne instytucje. Cena walorów banku spadła na giełdzie w Londynie niemal do zera.

Największy rosyjski bank opuszcza Europę. Jego filie upadają
Największy rosyjski bank opuszcza Europę. Jego filie upadają
fot. Alexander Demianchuk / / Reuters

Przed potencjalnymi problemami największego rosyjskiego banku na europejskim rynku przed kilkoma dniami ostrzegał Europejski Bank Centralny. "Sberbank Europe AG i jego dwie spółki zależne działające na obszarze unii bankowej, Sberbank w Chorwacji i Sberbank banka w Słowenii, upadają lub są zagrożone upadłością z powodu pogorszenia ich sytuacji płynnościowej" - podał EBC w komunikacie. Dziś Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB) poinformowała, że procedurze resolution zostaną poddane dwie wspomniane wyżej filie, natomiast ich austriacka spółka-matka nie wymaga takich działań. W jej przypadku "postępowanie upadłościowe będzie prowadzone zgodnie z prawem krajowym" - napisał SRB w komunikacie.

Udziały w chorwackiej spółce przejmie miejscowy bank pocztowy (Hrvatska Poštanska Banka), a w słoweńskiej - Nova ljubljanska banka. Europejski organ bankowy wskazuje, że banki normalnie otworzą dziś drzwi przed klientami. "Są teraz częścią ugruntowanych, silnych i stabilnych grup bankowych" - stwierdził SRB. Środki deponentów są w pełni dostępne. "Wszystko to zostało zrobione bez konieczności korzystania z funduszy publicznych, więc chronieni są nie tylko klienci Sbierbanku, ale także podatnik" - podkreślił. Natomiast w przypadku klientów austriackiego Sbierbanku pozostają gwarantowane do wysokości 100 tys. euro - przypomina SRB.

Sbierbank jest największym rosyjskim bankiem - jego aktywa stanowią ponad 30 proc. aktywów sektora. Za jego pośrednictwem wypłacana jest większość płac i emerytur w Rosji. Został objęty amerykańskimi sankcjami, na mocy których nakazano zamknięcie amerykańskim podmiotom kont w tej instytucji oraz wchodzenia z nią w jakiekolwiek przyszłe transakcje.

W Europie prowadzi(ł) działalność m.in. we wspomnianych wyżej Austrii, Chorwacji czy Słowenii, a także Niemczech, Czechach i na Węgrzech. Czeski bank centralny rozpoczął w poniedziałek proces odbierania licencji Sbierbankowi CZ - zakazał bankowi obracania aktywami, udzielania nowych kredytów i przyjmowania depozytów. Z kolei w filii węgierskiej w poniedziałek i wtorek wprowadzono wakacje bankowe, podczas których klienci mogli korzystać z kart płatniczych, ale nie mogli przeprowadzać transakcji na kontach. Na koniec 2020 r. aktywa Sbierbank Europe wynosiły ok. 13 mld euro, a instytucja miała 800 tys. klientów detalicznych i korporacyjnych - podaje "Financial Times". Wcześniej unijną procedurę resolution zastosowano tylko raz - w 2017 r. w przypadku hiszpańskiego Banco Popular, którego prawa i obowiązki przejął Santander.

Handel akcjami na giełdzie w Moskwie pozostaje wstrzymany, natomiast papiery Sbierbanku są notowane na giełdzie w Londynie. Przed 10:00 polskiego czasu ich cena rynkowa spadła niemal do 0 - za walor płacono 0,03 dolara wobec wobec 21 centów wczoraj. Skala spadków sięgała zatem blisko 90 proc. 16 lutego papier kosztował blisko 15 dolarów - od tamtej pory cena spadła zatem o 99,8 proc.

LSE

Na brytyjskim parkiecie notowane są ADR-y Sbierbanku, czyli amerykańskie kwity depozytowe. Są to papiery wartościowe emitowane przez amerykański bank, a nie samą spółkę - w tym przypadku rosyjską. To bank-depozytariusz w USA kupuje akcje spółki i na ich "bazie" tworzy walory sprzedawane inwestorom. ADR-y nie są więc tym samym co papiery handlowane (choć nie obecnie) w Moskwie.

Załamanie notowań w Londynie ilustruje zapewne nie tyle obawy o upadek banku, lecz zerwanie powiązania rosyjskiego rynku kapitałowego z globalnym, poprzez m.in. zakaz sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych na rosyjskim rynku przez zagraniczne podmioty czy zakaz transferu kapitału poza Rosję.

Maciej Kalwasiński

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (32)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Nie ma się czym podniecać. 81% akcji największych rosyjskich spółek znajdujących się w obrocie publicznym należy obecnie do inwestorów zagranicznych. Istnieją dwa scenariusze dalszego rozwoju sytuacji: skup akcji przez rosyjski fundusz narodowego dobrobytu (odpowiednik polskiego PFR) za grosze - dziś zostały uruchomione środki - Nie ma się czym podniecać. 81% akcji największych rosyjskich spółek znajdujących się w obrocie publicznym należy obecnie do inwestorów zagranicznych. Istnieją dwa scenariusze dalszego rozwoju sytuacji: skup akcji przez rosyjski fundusz narodowego dobrobytu (odpowiednik polskiego PFR) za grosze - dziś zostały uruchomione środki - albo nacjonalizacja. W obydwu przypadkach stracą zagraniczni inwestorzy którzy kupowali akcje po cenach przed załamaniem.
talmud
takim prawdziwym komentarzem zalamales upainstka trolnie.....LMAO......
darecki787
Dziś na londyńskiej giełdzie przez pewien czas Sberbank spadł do 0,01 USD/akcję, na zamknięciu wzrosło do 0,05 USD. Lukoil i Rosneft też lecą na łeb na szyję. Gazprom niby się trzyma (tylko -10,7% spadku, ale była tylko jedna transakcja). Piękny widok na wszystkich wykresach. Ciekawe, czy w tym roku jeszcze otworzą moskiewską giełdę...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Coś pięknęgo. Talmud możesz już sobie darować tą kolejkę do bankomatu ;)))
next3
Wszelkie odnóża ruskiego mira w Europie powinny być ograniczone do minimum i bacznie obserwowane. Jak nie będą mieli pieniędzy na wzjatki, to ograniczą się ich wpływy. Zamiast korumpować będa musieli ratować własną gospodarkę. Zostawić tylko tyle aby przeżyli i zaczęli cięzko pracować od zera jak każde normalne Wszelkie odnóża ruskiego mira w Europie powinny być ograniczone do minimum i bacznie obserwowane. Jak nie będą mieli pieniędzy na wzjatki, to ograniczą się ich wpływy. Zamiast korumpować będa musieli ratować własną gospodarkę. Zostawić tylko tyle aby przeżyli i zaczęli cięzko pracować od zera jak każde normalne społeczeństwo.
jkl777
Nie wiem czy chodzi ci o PiS czy ZSRR Putina. Bo pasuje do obu tak samo trafnie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
next3
Towarzyszu, zmiana nicku nic nie dała. Nie zmieniłeś stylu i skarpetek. Cuchnie tępą propaganda na kulometry. Wasze rezerwy zostaną wyczerpane w ciagu miesiąca. Nasze rezerwy cierpliwości i i zrozumienia kosztów sankcji wytrzymają znacznie dłużej.... kalinka, kalinka, kalinka, maja....

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki