Najwięcej samochodów w Polsce wyprodukował Fiat

Fiat po raz kolejny okazał się liderem w produkcji samochodów w Polsce. Z fabryk tego producenta wyjechało w 2014 roku 54,3 proc. wszystkich aut wyprodukowanych w okresie styczeń-grudzień. Ogółem, w ostatnim roku złożono nad Wisłą o ponad 3 tys. samochodów więcej niż w 2013 roku.

Łączna produkcja fabryk motoryzacyjnych działających w Polsce wyniosła w 2014 roku 578.311 sztuk. Najwięcej wyprodukowano samochodów osobowych (486.985 sztuk), a liczba dostawczych wytworzonych w poznańskiej fabryce Volkswagena sięgnęła 92.771 sztuk - wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Mimo lekkiego odbicia, Polska nadal produkuje mniej samochodów niż przed kilku laty.

Produkcja samochodów w Polsce w latach 2011-2014 [szt.] 

W fabryce Fiat Auto Poland najwięcej mocy przerobowych wykorzystywanych jest na produkcję modelu Fiat 500, który stanowił 63 proc. wyprodukowanych w ubiegłym roku pojazdów tego producenta. W przypadku drugiego miejsca – fabryki Opla, najwięcej wyjechało modeli Astry IV (ok. 93 proc. całej produkcji). Zakład Volkswagen Poznań produkuje jedynie samochody dostawcze - VW Caddy i Transporter.

98 proc. produkcji idzie na eksport

Z całej produkcji zrealizowanej w ubiegłym roku na terenie Polski, 568.031 samochodów osobowych i dostawczych zostało przeznaczone na eksport (98,37 proc. produkcji całkowitej). Od 2002 roku udział modeli, które trafiają do polskich klientów ciągle maleje.

Sprzedaż samochodów wyprodukowanych w Polsce [szt.] 

W 2002 na krajową konsumpcję przeznaczano dwa razy więcej sztuk pojazdów osobowych niż na eksport. W ciągu ostatnich 13 lat tendencja wyraźnie się odwróciła i obecnie firmy motoryzacyjne produkujące w Polsce stawiają na rynek zagraniczny.

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jrkp

I ostatni wykres pokazuje jaka to wspaniala 'zielona wyspa' jest BBT - 'Bananowy Bantustan Tuskolandi'

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.