REKLAMA
Tour de spółki

Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2016 roku

Weronika Szkwarek2015-12-31 11:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-31 11:19

Zniesienie opłaty recyklingowej, zielony listek dla młodych kierowców czy bardziej restrykcyjne badania lekarskie dla prowadzących – to tylko niektóre ze zmian, które zaczną obowiązywać od nowego roku.

Nowe przepisy dla kierowców wejdą w życie 4 stycznia 2016 r. – na szczególną uwagę zasługują regulacje dotyczące rejestrowania samochodu oraz surowszego karania pijanych kierowców.

Zielony listek dla młodych kierowców

Od 4 stycznia 2016 każda osoba przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy będzie znajdowała się na okresie próbnym.

Przez początkowe 8 miesięcy obowiązkiem młodego kierowcy będzie naklejenie zielonego liścia na przedniej i tylnej szybie samochodu, a brak takiego oznaczenia zostanie ukarany mandatem.

/ YAY Foto

Rejestracja auta

Dobrą wiadomością dla osób, które planują w nowym roku sprowadzić auto z zagranicy, jest informacja o zniesieniu opłaty recyklingowej. Od stycznia kierowcy nie będą musieli wnieść opłaty, która do 2015 r. wynosiła 500 zł. Jednak ci, którzy kupili auto w 2015 r., a jeszcze go nie zarejestrowali, będą musieli liczyć się z poniesieniem takiego wydatku.
Kierowcy, którzy korzystają np. z bagażników rowerowych, będą mogli zakupić trzecią tablicę rejestracyjną w cenie 53 zł. Do tej pory maksymalnie można było posiadać 2 tablice.

Ponadto strony sporządzające umowę kupna-sprzedaży będą miały obowiązek wpisania pełnych danych osobowych – dodatkowo będzie to numer PESEL, REGON i adres zamieszkania (siedziby firmy).

Fotoradary, mandaty i punkty karne

Od stycznia 2016 r. fotoradary przejdą w ręce Inspekcji Transportu Drogowego i policji - do tej pory zarządzane były przez straż miejską. Dla kierowców oznacza to surowsze kary i bardziej restrykcyjne egzekwowanie złamanych przepisów.

Od 4 stycznia zmienia się taryfikator mandatów i punktów karnych. Na 3 lata uprawnienia do kierowania pojazdem straci osoba, która zbiegła z miejsca wypadku, a w przypadku jazdy autem pomimo braku uprawnień spowodowanych tymczasowym lub stałym zakazem prowadzenia prowadzącemu będzie grozić kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności.

Gorzej nie będzie - polska gospodarka AD 2016

Gorzej nie będzie - polska gospodarka AD 2016

Zgodnie z tradycją ponownie zebraliśmy prognozy 16 zespołów analitycznych. Tym razem mieli spojrzeć w swoje szklane kule i powiedzieć, co nas czeka w 2016 r.

Wysokość mandatów będzie zależna od średniej pensji krajowej. I tak, za przekroczenie prędkości o 50 km/h, kierowca będzie musiał się liczyć z karą rzędu 760 zł, natomiast na terenie zabudowanym kwoty mandatów będą liczone podwójnie.

Zaostrzą się również kary dla pijanych kierowców – od stycznia, jeżeli w takim stanie kierujący spowodował trwały uszczerbek na zdrowiu innej osoby lub jej śmierć, może dożywotnio utracić prawo jazdy.

Badania lekarskie dla zawodowych kierowców           

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem dokładniej będą badani zawodowi kierowcy. Nowe przepisy dotyczą osób, które mają problemy ze snem, co może przenieść się na ich zdolność psychomotoryczną podczas kierowania pojazdem.
Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja nowych przepisów dla młodych kierowców i osób, które dopiero planują zdać egzamin na prawo jazdy. Ci, którzy planowali podejść do egzaminu w 2016 r., mogą odetchnąć z ulgą – większość zasad zostanie wprowadzona dopiero na początku 2017 r. Przepisy, które wejdą od stycznia nowego roku, będą dotyczyć przede wszystkim zaostrzenia przepisów prawa o ruchu drogowym oraz regulacji związanych z zarejestrowaniem samochodu.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (55)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wilumsen
Ja zarówno dowód jak i prawko kupuję w wersji kolekcjonerskiej na fastidcard.com , bardzo przydatna sprawa, bo posiadanie takiego dokumenciku jest w pełni legalne.
~martin
Coraz popularniejszym wyjsciem jeśli chodzi o prawko są dokumenty kolekcjonerskie. Wystarczy zamowic je na szybkieprawojazdy.pl i cieszyć się dobrą jakością. Sam mam już trzy wzory i polecam.
~SOWA
A JEŻELI MOJA PENSJA JEST ZNACZNIE PONIŻEJ ŚREDNIEJ KRAJOWEJ (1700,00 BRUTTO) TO NIE BĘDĘ PŁACIŁ MANDATÓW.?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dżyszla
A w Wigilię ogłosili, że ten artykuł to nieprawda (http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/2183/1) więc jak to w końcu jest?
~lp
Pani Weroniko Szkwarek, radzę sprawdzać lepiej źródła swoich informacji - dramatyczny poziom dziennikarstwa...
~Jurinex
Jak zawsze nie od tej strony zaczynamy.
Jedną sprawą jest - jadę przepisowo nic nie płacę, jadę szybciej płacę 760 czy tam 1500 nieważne ale płacę. Oczywiście burzą się ci, którzy mają już nie jeden mandat na koncie. Jak ktoś jedzie na promilach to prawko od razu kasować, nie czekamy aż kogoś uszkodzi. Auto
Jak zawsze nie od tej strony zaczynamy.
Jedną sprawą jest - jadę przepisowo nic nie płacę, jadę szybciej płacę 760 czy tam 1500 nieważne ale płacę. Oczywiście burzą się ci, którzy mają już nie jeden mandat na koncie. Jak ktoś jedzie na promilach to prawko od razu kasować, nie czekamy aż kogoś uszkodzi. Auto złomować albo na sprzedaż i wesprzeć fundusz osób poszkodowanych w wypadkach.
Natomiast inną durną sprawą jest bezmyślne stawianie znaków z ograniczeniem 30 lub 40 w centrum. Wiadomo tak to tylko "deskorolki" jeżdżą z taką prędkością. Nie lepiej zabezpieczyć tak drogi by można było normalnie 50 jechać a przejścia dla pieszych oznaczyć w lepszy sposób ?? Albo ulica 2 pasy ruchu w każdym kierunku i ograniczenie do 50. Bezmyślność.
Reasumując nie prędkość zabija tylko bezmyślność, pomóżmy bezmyślnym kierowcą budując bezpieczne drogi i bezpieczne przejścia dla pieszych. Co z tego że ktoś dostanie 10 000 zł mandatu jak zabił człowieka??Życia mu nie wrócą.
~Antyall
Bezmyslnym zabierajmy prawo jazdy, nie budujmy im specjalnych highwaysow.
~Rodak
A ja uważam, że walka z fotoradarami i ich w większości likwidacja to pomysł idiotyczny. Tylko zwykły prymitywny człowiek uważa, że fotoradary utrudniają życie kierowcom. Jeżdżę zgodnie z przepisami i przez 35 lat nie płaciłem mandatu i nigdy nie ukarano mnie punktami karnymi!!!!! Myślę, ze wielu kierujących pojazdami A ja uważam, że walka z fotoradarami i ich w większości likwidacja to pomysł idiotyczny. Tylko zwykły prymitywny człowiek uważa, że fotoradary utrudniają życie kierowcom. Jeżdżę zgodnie z przepisami i przez 35 lat nie płaciłem mandatu i nigdy nie ukarano mnie punktami karnymi!!!!! Myślę, ze wielu kierujących pojazdami mogłoby taki sam wpis opublikować. Komu przeszkadzają przepisy ograniczające szybkość np. w miejscach zabudowanych czy miastach?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki