Najtańsze i najdroższe przelewy z karty kredytowej

analityk Bankier.pl
Niektóre karty kredytowe umożliwiają zlecanie przelewów z limitu kredytowego. Nie jest to jednak tania operacja - prowizja może wynosić nawet do 4 proc. przelewanej kwoty. Dodatkowo niektóre banki traktują ją jak wypłatę gotówki z bankomatu i od razu naliczają odsetki.Za pomocą niektórych kart kredytowych można zlecać przelewy ze środków dostępnych w ramach limitu kredytowego. Trzeba jednak uważać na opłaty, bo za przelew z karty kredytowej banki pobierają prowizję ustalaną procentowo. W zależności od oferty, to od 0,5 do nawet 4 proc. kwoty przelewu. Tylko w niektórych bankach przelew można zlecić bez prowizji.

Bez prowizji nie oznacza jednak, że za darmo. Cześć banków traktuje dyspozycję przelewu jako transakcję gotówkową, czyli tak samo, jak wypłatę z bankomatu. A w przypadku wypłacania gotówki kartą kredytową z bankomatu, od razu naliczają się odsetki.Najtańszy przelew w Toyota Banku i ING Banku Śląskim


Sprawdzamy, w którym banku przelew z karty można zlecić najtaniej. Przyjmijmy, że klient musi awaryjnie wykonać przelew na kwotę 500 zł na początku okresu rozliczeniowego na rachunek innej osoby fizycznej. Przelew zostanie spłacony po trzydziestu dniach, czyli w okresie bezodsetkowym. W przypadku banków, które traktują przelew jak transakcję gotówkową, klient oprócz prowizji będzie musiał zapłacić odsetki za 30 dni korzystania z kredytu.

Koszty przelewu z najpopularniejszych - srebrnych kart kredytowych
Założenie: Klient dokonuje przelewu z karty kredytowej w wysokości 500 zł. Spłaca go po 30 dniach
Bank Karta Prowizja za przelew z karty (TOiP) Oprocentowanie transakcji
gotówkowej w okresie
grace period (1M)
Koszt przelewu z karty w wys. 500 zł, spłacanego po 30 dniach (1M)
Toyota Bank Black Pearl,
Ice Rose
0 zł 20,5% (1)
gotówkowa
8,54 zł
ING Bank Śląski Master Card, Visa 0 zł (2) 21%
gotówkowa
8,75 zł
Bank BPH Visa Program Karta Zakupowa,
Visa Program Karta Złotówka
0 zł (3) 23,4%
gotówkowa
9,75 zł
Meritum Bank Visa Classic 2%, min. 2 zł bezgotówkowa 10,00 zł
BZ WBK MasterCard Silver, Visa Silver 2%, min. 5 zł bezgotówkowa
10,00 zł
MultiBank MasterCard Standard,
Visa Credit
2%, min. 5 zł (4) bezgotówkowa 10,00 zł
Bank Pekao MasterCard Credit Silver,
Visa Credit Silver
0,5%, min. 1 zł 21,9%
gotówkowa
11,63 zł
Raiffeisen Bank Visa Classic 2%, min. 5 zł bezgotówkowa 12,50 zł
Getin Bank Visa Silver 2,50% bezgotówkowa 12,50 zł
Getin Online Karta get 2,50% bezgotówkowa 12,50 zł
DB PBC MasterCard Silver 5 zł 21,50%
gotówkowa
13,96 zł
Alior Bank MasterCard Silver 3%, min. 7 zł bezgotówkowa 15,00 zł
Bank BGŻ MasterCard 3%, min. 5 zł bezgotówkowa 15,00 zł
mBank MasterCard Standard,
Visa Classic
3%, min. 7 zł (4) bezgotówkowa 15,00 zł
Inteligo MasterCard payWave,
Visa payWave
3%, min. 7 zł bezgotówkowa (5)
15,00 zł
Nordea Bank Visa Classic payWave 3%, min 7 zł 18%
gotówkowa
22,50 zł
Bank BPS Visa Credit 3%, min. 10 zł 19%
gotówkowa
22,92 zł
Bank Millennium Millennium MasterCard Impresja,
Millennium Visa Impresja
3%, min. 7 zł 23%
gotówkowa
24,58 zł
Credit Agricole MasterCard Silver,
Visa Silver,
Furora
3,5%, min. 8zł (6)
22,8%
gotówkowa
27,00 zł
Citi Handlowy MasterCard Citibank Silver,
MasterCard Citibank-BP
4%, min. 10 zł 24%
gotówkowa
30,00 zł
(1) Przelew możliwy do wykonania tylko przez infolinię.
(2) Promocja do końca 2012 r., standardowo 2%, minimum 5 zł.
(3) Przelew możliwy do zrealizowania również przez infolinię i w oddziale (8 zł).
(4) Możliwy mTransfer za 0 zł.
(5) Przelewy z karty w Inteligo na inne rachunki klienta są nieoprocentowane. Przelewy można realizować tylko na inne rachunki klienta w Inteligo.
(6) Przelew z rachunku kredytowego. Istnieje możliwość opłacania rachunków w ramach opcji „Twoje Rachunki” – realizacja przelewu poprzez: serwis internetowy, Automatyczny Serwis Tonowy (0 zł), serwis telefoniczny, placówkę banku (1%, min. 3 zł).

*Usługa przelewu z karty kredytowej jest niedostępna w następujących bankach: BNP Paribas, BOŚ, Bank Pocztowy, DnB Nord, Eurobank, INVEST-BANK, Kredyt Bank, PKO BP, Polbank EFG, Santander Consumer Bank.
Dane: banki, Bankier.pl. Stan na 26-27.01.2012 r.

Przy takich założeniach przelew z karty najtaniej można wykonać w Toyota Banku i ING Banku Śląskim. Co prawda oba banki traktują taką operację jako transakcję gotówkową i naliczają odsetki, ale nie pobierają prowizji. W Toyota Banku przelew można zlecić tylko na infolinii u konsultanta. W ING Banku przelewy z karty bez prowizji będą dostępne do końca 2012 roku. Niewiele więcej za przelew zapłacą klienci Banku BPH.

Dziewięć banków uwzględnionych w zestawieniu Bankier.pl traktuje przelewy w kartach jako transakcje bezgotówkowe. W tym przypadku za każdym razem pojawia się jednak prowizja, która ogranicza możliwość bezpłatnego obracania środkami z banku. Najniższą prowizję za przelew z karty (w przypadku transakcji traktowanych jako bezgotówkowe) pobiera Meritum Bank – to 2 proc. od przelewanej kwoty, jednak nie mniej niż 2 zł. Z kolei najmniej korzystny wariant to karty z wysoką prowizją, w których przelew traktowany jest jak transakcja gotówkowa.

Wiele wyjątków od reguły


Niektóre banki w dwojaki sposób traktują przelewy zlecane z karty kredytowej. Na przykład Citi Handlowy przelewy z karty uznaje jako transakcje gotówkowe, ale stosuje szeroki katalog wyjątków. Za transakcje bezgotówkowe za które nie pobiera też prowizji uznaje te przelewy, które związane są z użytkowaniem domu (rachunki), opłaty za szkoły czy polisy.

Credit Agricole pobiera prowizję za przelewy, ale jeśli są to zlecenia do odbiorców zdefiniowanych w ramach opcji Twoje Rachunki (prąd, gaz itp.), bank nie nalicza opłaty. Z kolei w mBanku i MultiBanku opłata za przelew z karty ustalana jest procentowo, ale jeśli klient płaci z karty szybkim przelewem (tzw. mTransfer), to taka operacja jest bezpłatna. Z tego rozwiązania można więc za darmo korzystać na przykład przy zakupach w sklepach internetowych.

Przelew z karty kredytowej to funkcjonalność wygodna, ale droga. Dlatego też w większości przypadków taką operację powinno się traktować jako przelew awaryjny. Jeśli jednak otrzymujemy wynagrodzenie nieregularnie, czasami lepiej jest wykonać przelew z karty, niż spóźnić się o kilka tygodni z ratą za hipotekę.

Wojciech Boczoń, Zuzanna Brud
w.boczon@bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Mzlodziej

MBank banda złodziei za przelew z karty na konto klienta jako przedpłata za sprzęt od kwoty 8200 pobrali prawie 250 zł prowizji.Dodam że był to przelew w Tym samym banku.Byłem z nimi 7 lat ipp takim numerze na Bank z nich zrezygnuje .q

! Odpowiedz
4 1 ~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbyszko64

Chciałbym zwrócić uwagę, że Citi ma dwa olicza.
Jedno - uwzględnione w tabeli - dotyczy zwykłych przelewów ( i tu słusznie zajmuje ostatnią pozycję).
Drugie, jeśli dokonujemy przelewu z karty opłacając tak zwane wydatki mieszkaniowe (rachunek za prąd, gaz, czynsz, telefon, TV, internet, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości itd. itp.). W tym przypadku karta kredytowa Citi zdecydowanie zajmuje 1. miejsce - takie przelewy bowiem są bezpłatne, a dodatkowo objęte okresem bezodsetkowym, co pozwala jeszcze zarobić, gdyż rachunki spłacamy z karty kredytowej, a kartę kredytową spłacamy dopiero po kilkudziesięciu dniach (w tym czasie wolne środki mogą zarabiać choćby na koncie oszczędnościowym).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~lk

W Citi ogolnie caly cennik jest negocjowalny w znacznie wiekszym zakresie, niz w innych bankach.

! Odpowiedz
0 0 ~pollop

W Millennium moi drodzy jest coś takiego jak "Spłata zadłużenia w innym banku" Można dokonać tego jedynie w placówce. Wygląda to tak że klient przychodzi do placówki i dokonuje przelewu z karty na dowolny rachunek w innym banku (nie może być w BM) . Cała operacja kosztuje 1% wartości przelewu, a oprocentowanie przez cały okres spłaty wynosi 9,9%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ratel

Nie wiem czy nie przekreciles..... przy przenoszeniu zadluzenia/karty kredytowej do nas, przez okres splaty tego zadluzenia, oprocentowanie wynosi 9,9 proc.... O prowizji nie slyszalem.

! Odpowiedz
0 0 ~pollop26 odpowiada ~Ratel

Nie chodzi o przenoszenie zadłużenia. (przy przenoszeniu np. karty z innego banku), tylko o "Spłatę zadłużenia w innym banku." -> czyli przelew który można zrealizować jedynie w placówce. Zapraszam do cenniku, lub karty produktowej.

PS. też pracownik. ;)

! Odpowiedz
0 0 ~JAN

A gdzie w zestawieniu oferta Openonline i karta Kepp it Simple??

! Odpowiedz
0 0 ~lolekanabolek

mBanku nie ma już mTransferu z KK za 0 zł

! Odpowiedz
0 0 ~lk

Jest, tylko nie do wyciagania kasy z karty, a do placenia komus :) Za telefon w TP da sie dzieki temu zaplacic karta.

! Odpowiedz