REKLAMA

Kto płaci najniższe, a kto najwyższe podatki w UE [Wykres dnia]

2020-10-30 09:45
publikacja
2020-10-30 09:45
Kto płaci najniższe, a kto najwyższe podatki w UE [Wykres dnia]
Kto płaci najniższe, a kto najwyższe podatki w UE [Wykres dnia]
fot. Artisticco / / Shutterstock

Od Irlandii po Francję - kraje Unii Europejskiej nakładają na mieszkańców skrajnie różne obciążenia podatkowe. Sprawdzamy, gdzie podatki są najniższe, a gdzie najwyższe i jak w tym zestawieniu plasuje się Polska.

W 2019 r. zapłacone podatki i składki na ubezpieczenia społeczne stanowiły 41,1 proc. PKB Unii Europejskiej - podał Eurostat. Obciążenia podatkowe były relatywnie mniejsze niż rok wcześniej, gdy wyniosły 41,2 proc. PKB wspólnoty. Był to pierwszy spadek od 2015 r. Wynik dla krajów strefy euro okazał się taki sam jak w 2018 r. - sięgnął 41,6 proc. PKB.

fot. / / Eurostat

Obciążenia w krajach UE pozostały skrajnie różne. Teoretycznie najmniejszymi daninami na rzecz państwa cieszyli się mieszkańcy Irlandii, gdzie podatki i składki stanowiły zaledwie 22,7 proc. PKB. Tyle że wielkość irlandzkiej gospodarki jest sztucznie zawyżana przez koncerny międzynarodowe stosujące optymalizację podatkową. Na pozostałych stopniach podium znaleźli się przedstawiciele "nowych" członków z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy jako jedni z ostatnich dołączyli do UE: Rumunia (26,8 proc.) oraz Bułgaria (30,3 proc.).

W rankingu najniższych obciążeń fiskalnych Polska znalazła się na 11. miejscu. Ale już wśród krajów regionu większy fiskalizm panował tylko w Czechach, na Węgrzech oraz w Słowenii i Chorwacji.

Daniny na rzecz państwa największą część dochodów stanowią we Francji, gdzie sięgają blisko połowy PKB (47,4 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Dania (46,9 proc.) i Belgia (45,9 proc.).

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W stosunku do 2018 r. obciążenia podatkowe spadły w 13, a wzrosły w 12 państwach UE. Najmocniej zmniejszyły się w Belgii (o 1,2 p.proc. PKB) oraz Grecji, Szwecji i Francji (po 0,8 p.proc.), natomiast najbardziej wzrosły na Cyprze (o 2,1 p.proc.), w Danii (1,8 p.proc.) i we Włoszech (0,7 p.proc.). W Polsce nie zmieniły się.

MKa

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
drzaraza
Licząc od PKB to Polacy płacą najwiecej. Dziesięcina to było coś!
cest_la_vie
Nie jestem ekspertem ale czy tytuł jest poprawny? Wykres pokazuje zależność podatków do PKB kraju, a nie jak w tytule kto ma wyższe podatki?
realny1902
Poziom portalu jest jak poziom ich "redaktorów". Nic wartościowego już się tu nie znajdzie, tylko wpisy trolli w komentarzach i reklamy.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki