REKLAMA

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm – kwiecień 2017 [Ranking Bankier.pl]

Katarzyna Rostkowska2017-06-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-06-19 06:00
Bankier.pl

Drugi kwartał roku nie przyniósł znacznych zmian w oprocentowaniu rachunków lokacyjnych dla firm. Najwyższa stawka wynosi 2,8 proc., czyli nieco mniej niż najwyżej oprocentowana lokata skierowana do właścicieli własnego biznesu.

Redakcja Bankier.pl przygotowała ranking najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Przy obecnie malejących stopach procentowych jest to wygodna alternatywa dla standardowych lokat terminowych, które wymagają zamrożenia środków na określony czas. Dodatkowo stawiki depozytów oraz kont oszczędnościowych są do siebie bardzo zbliżone. Oprocentowanie najlepszej lokaty firmowej na 10 tys. zł wynosi 3 proc., natomiast konta lokacyjnego – 2,8 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm – kwiecień 2017 [Ranking Bankier.pl]

Najlepsze konta oszczędnościowe dla 10 tys. złotych

Najlepszą ofertę konta lokacyjnego posiada w swojej ofercie Idea Bank. Właścicielom własnego biznesu proponuje Konto Zyskowne – Biznes, którego oprocentowanie dla środków finansowych w wysokości 10 tys. zł wynosi 2,8 proc. Aby jednak móc skorzystać z podwyższonego oprocentowania, przedsiębiorca jest zobowiązany do spełnienia określonych warunków, tj. dokonania przelewu do ZUS bądź US oraz zasilenia podstawowego rachunku firmowego kwotą min. 2000 zł. W przeciwnym wypadku środki będą oprocentowane standardową stawką – 1,30 proc. Drugie miejsce należy do Nest Banku. Właściciele podstawowego rachunku firmowego, którzy zdecydują się na założenie dodatkowo rachunku lokacyjnego, mogą liczyć na promocyjne oprocentowanie w wysokości 2,25 proc. przez dwa pełne miesiące, natomiast od trzeciego stawka wynosić będzie WIBOR 3M - 0,50 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla firm dla kwoty 10 000 zł

Lp.

Bank

Konto

Oproc.

Warunki

1

Idea Bank

Konto Zyskowne - Biznes*

2,80%

standardowe oprocentowanie w kolejnym miesiącu od założenia może być podwyższone do 2,80% w przypadku spełnienia dwóch warunków:

- dokonania przelewu do ZUS / US,

- dokonania wpływu na podstawowy rachunek firmowy prowadzony w banku w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu (w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 2000 zł;

w przypadku niespełnienia warunków oproc. wynosi 1,30%   

2

Nest Bank

BIZnest Oszczędności

2,25%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;
oprocentowanie stałe 2,25% w okresie promocji obejmuje 2 pełne miesiące, od trzeciego miesiąca oproc. wynosi WIBOR 3M - 0,50%

3

Alior Bank

Rachunek Lokacyjny

2,00%

rachunek lokacyjny służy do gromadzenia środków i nadwyżek finansowych, pochodzących wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej; promocyjne oprocentowanie środków obowiązuje na Rachunku Lokacyjnym otwartym przez posiadacza iKonta Biznes, w okresie 3 miesięcy - od 1 dnia roboczego miesiąca następującego po otwarciu Rachunku Lokacyjnego do ostatniego dnia kalendarzowego trzeciego miesiąca po jego otwarciu; po okresie promocyjnym oproc. wynosi 1,30%

4

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

1,50%

nie wymaga posiadania rachunku podstawowego

5

BPS

Rachunek Lokacyjny

1,10%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;

Źródło: Bankier.pl, stan na 08.06.2017 r.
* oprocentowanie progresywne, dany próg dotyczy całej kwoty na rachunku

Podium zestawienia najlepiej oprocentowanych rachunków lokacyjnych dla przedsiębiorców posiadających nadwyżkę finansową w wysokości 10 tys. zł zamyka Alior Bank. Proponowane Konto Lokacyjne ze stawką 2 proc. skierowane jest dla osób, które posiadają iKonto Biznes. Dodatkowo podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez trzy pełne miesiące od założenia Konta Lokacyjnego, natomiast od kolejnego wynosić będzie 1,30 proc.

Poza podium znalazł się Bank Pocztowy z Kontem Oszczędnościowym oprocentowanym 1,50 proc. oraz BPS z Rachunkiem Lokacyjnym ze stawką w wysokości 1,10 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla nadwyżki pieniężnej 100 tys. zł

Firmy, które obracają większą kwotą wolnych środków, również nie mają co liczyć na wysokie oprocentowanie rachunków lokacyjnych. Mało tego, w przypadku ulokowania nadwyżki w wysokości 100 tys. zł, przedsiębiorca otrzyma niższą stawkę niż w przypadku kwoty 10 tys. zł.

Najlepszą ofertę ponownie posiada Idea Bank. Jednak w przypadku nadwyżki finansowej w wysokości 100 tys. zł, Konto Zyskowne – Biznes jest oprocentowane w wysokości 2,20 proc. Natomiast w razie niespełnienia określonych przez bank warunków, zostanie obniżone do 1,45 proc. Kolejne miejsce zajmuje Nest Bank. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na założenie rachunku oszczędnościowego, może liczyć na stawkę 2 proc. przez dwa pełne miesiące. Trzecie miejsce należy do Banku Pocztowego, który utrzymuje oprocentowanie w wysokości 1,5 proc. niezależnie od wysokości ulokowanych środków. Dodatkowo przedsiębiorca nie jest zobowiązany do posiadania podstawowego rachunku firmowego.

Najlepsze konta oszczędnościowe  dla firm dla kwoty 100 000 zł

Lp.

Bank

Konto

Oproc.

Warunki

1

Idea Bank

Konto Zyskowne - Biznes *

2,20%

standardowe oprocentowanie w kolejnym miesiącu do założenia może być podwyższone do 2,20%. w przypadku spełnienia dwóch warunków:

- dokonania przelewu do ZUS / US,

- dokonania wpływu na podstawowy rachunek firmowy prowadzony w banku w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu (w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 2000 zł;

w przypadku niespełnienia warunków oproc. wynosi  1,40%      

2

Nest Bank

BIZnest Oszczędności

2,00%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego;

oprocentowanie stałe 2,00% w okresie promocji obejmuje 2 pełne miesiące, od trzeciego miesiąca oproc. wynosi WIBOR 3M - 0,50%

3

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

1,50%

nie wymaga posiadania rachunku podstawowego

4

Alior Bank

Rachunek Lokacyjny

1,40%

rachunek lokacyjny służy do gromadzenia środków i nadwyżek finansowych, pochodzących wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej; promocyjne oprocentowanie środków obowiązuje na Rachunku Lokacyjnym otwartym przez posiadacza iKonta Biznes, w okresie 3 miesięcy - od 1 dnia roboczego miesiąca następującego po otwarciu Rachunku Lokacyjnego do ostatniego dnia kalendarzowego trzeciego miesiąca po jego otwarciu; po okresie promocyjnym oproc. wynosi 0,70%

5

BPS

Rachunek Lokacyjny

1,10%

posiadanie podstawowego rachunku firmowego

Źródło: Bankier.pl, stan na 08.06.2017 r.
* oprocentowanie progresywne, dany próg dotyczy całej kwoty ulokowanej na rachunku

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Alior Bank. W tym przypadku oprocentowanie Rachunku Lokacyjnego wynosi 1,40 proc przez trzy pełne miesiące. Po wskazanym okresie zostaje obniżone do 0,70 proc. Zestawienie zamyka natomiast BPS z oprocentowaniem 1,10 proc.

Niezyskowna inwestycja

Analizując zestawienie kont lokacyjnych nasuwa się wniosek, że przy obecnych stawkach depozytów nie jest to najlepszy czas dla oszczędzających. Na standardowej lokacie terminowej przedsiębiorca zarobi raptem 3 proc., natomiast na koncie lokacyjnym nieco mniej – 2,8 proc. Zwrot z takiej inwestycji, przy kosztach prowadzenia działalności, jest wręcz nieodczuwalny.

Najlepsze lokaty firmowe – czerwiec 2017 [Ranking Bankier.pl]

Najlepsze lokaty firmowe – czerwiec 2017 [Ranking Bankier.pl]

Rynek lokat firmowych nie sprzyja oszczędzaniu. 3 proc. to maksymalny zysk, na jaki mogą liczyć przedsiębiorcy, lokując nadwyżkę środków na standardowej lokacie terminowej.

Za lokowaniem nadwyżek na kontach oszczędnościowych przemawia wyłącznie fakt, że jest to wygodna forma przechowywania środków pieniężnych. Przedsiębiorca ma do nich swobodny dostęp, który daje możliwość wycofania pieniędzy w każdym momencie bez obawy przed utratą naliczanych odsetek. Należy jednak pamiętać, że większość banków oferuje możliwość osiągnięcia wyższych zysków pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków. Jednym z podstawowych jest posiadanie rachunku firmowego w danym banku. Dodatkowo przedsiębiorca może zostać zobowiązany do wykonania raz w miesiącu przelewu do ZUS/US bądź utrzymania salda na koncie w określonej wysokości.

Okazuje się, że spełnienie obostrzeń stawianych przez bank nie gwarantuje, że oprocentowanie będzie atrakcyjne przez cały okres utrzymywania środków. W niektórych bankach, m.in. Nest Banku oraz Alior Banku, przedsiębiorca na podwyższone oprocentowanie może liczyć wyłącznie przez okres ok. 2-3 miesięcy od zawarcia umowy rachunku lokacyjnego. Natomiast po okresie promocji zostaje ono obniżone nawet o połowę.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
komarwar
a co mnie obchodzą konta dla firm?Tyle co zeszłoroczny śnieg!
ewkalob
Są tacy, których obchodzą. Ja korzystam z iKonta Biznes w Aliorze i śmiało polecam.

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki