REKLAMA

Najlepiej zabezpieczona moneta świata od wtorku w obiegu w Wielkiej Brytanii

Rafał Mundry2017-03-26 11:20
publikacja
2017-03-26 11:20

We wtorek Bank Anglii pierwszy raz od ponad 30 lat wprowadzi do obiegu nową monetę o nominale jednego funta. Będzie to najbardziej zabezpieczona moneta w powszechnym użyciu na świecie, m.in. z hologramem. Obecna jednofuntówka już niedługo straci ważność.

fot. / / The Royal Mint

Już we wtorek Brytyjczyków czeka spora zmiana w portfelach. Bank centralny Zjednoczonego Królestwa zdecydował się na wymianę obowiązującej w powszechnym obiegu monety o nominale jednego funta. Zmieni się jej wygląd, waga, wielkość a nawet kształt. Będzie to ogromne wydarzenie logistyczne nie tylko dla banków, ale także dla przedsiębiorstw.

Olbrzymia masa fałszywych 1£

Obecna jednofuntówka została wprowadzona do obiegu 21 kwietnia 1983 roku. Będzie to pierwsza taka zmiana w Wielkiej Brytanii od prawie 34 lat. Przez ten czas Bank Anglii wprowadził 622,5 mln monet jednofuntowych. Jednak obecnie w obiegu używanych przez Brytyjczyków jest tylko około dwie trzecie wyprodukowanych monet. I tyle właśnie będzie trzeba wymienić. 
Główny powód wymiany obecnej monety to coraz powszechniejsze próby jej fałszerstw. W 2014 roku ponad 3% monet jednofuntowych w obiegu była podrobiona. Oznacza to, że co trzydziesta jednofuntówka w portfelach Brytyjczyków jest fałszywa.

Moneta z hologramem

Największą nowością na monecie będzie tzw. obraz utajony, nazywany czasem także hologramem. W zależności od kąta patrzenia na monetę będzie pokazywał się nam inny obraz. Raz będzie to symbol brytyjskiego funta "£". A pod innym kątem ukaże się nam nominał monety, czyli cyfra "1". Jak podaje The Royal Mint, to niezwykle trudne do podrobienia zabezpieczenie.

Nowością są także pojawiające się na monecie mikrodruki. Niemal niezauważalne gołym okiem. Z jednej strony pojawi się bardzo niewielki napis "one pound". A z drugiej rok wybicia monet. To również bardzo duże utrudnienie dla fałszerzy.

Zmiany odczuwalne już w dotyku

Nową monetę dla Brytyjczyków wykonała i zaprojektowała Mennica Królewska Wielkiej Brytanii (The Royal Mint). Jak zapewnia, będzie to najlepiej zabezpieczona moneta na świecie. Pierwsza duża zmiana dla Brytyjczyków to jej kształt. Koniec z okrągłą jednofuntówką. Nowa będzie dwunastokątna. Według założeń ma być łatwo rozpoznawalna już w dotyku.

Nowa moneta w porównaniu do obecnej będzie trochę odchudzona. Gdy pierwszy raz weźmie się ją do ręki, będzie można od razu poczuć, że jest lżejsza. Masa nowej monety to 8,75 grama. Obecnej 9,5 g. Nowa moneta jest także cieńsza. Jej grubość będzie wynosić 2,8 mm. Ale rośnie za to jej średnica. Będzie szersza od obecnej jednofuntówki o prawie milimetr.

Nowością dla Brytyjczyków jest także wykonanie monety z dwóch różnych stopów metali. Zewnętrzny pierścień bimetalicznej monety będzie miał kolor złoty (stop niklu i mosiądzu), a wewnętrzny srebrny (stop niklu).

Na nowej monecie, tak samo jak na obecnej, znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II. Z drugiej strony monety, w koronie pojawia się gałąź, z której wyrastają cztery narodowe roślinne symbole. Róża reprezentuje Anglię, por Walię, oset Szkocję a koniczyna Irlandię Północną. 

Koszty idące w setki milionów

Wprowadzenie nowej monety z zupełnie innym kształtem, masą a nawet jej rozmiarami to nie tylko koszty związane z jej projektem i tłoczeniem. To także koszty związane z logistyką. Nowe monety trzeba przetransportować do banków i sklepów. Potrzebne są także szkolenia dla pracowników i aktualizacja oprogramowania w automatach czy liczarkach.

Jednak to nie jedyne zmiany, które mogą kosztować miliony funtów. Do tego dochodzą już tak prozaiczne zmiany jak np. dostosowanie wózków sklepowych, szafek w siłowniach czy automatów sprzedających bilety kolejowe, tak by akceptowały one nową 12-stronną monetę.

Jak wylicza stowarzyszenie branży sprzedawców poprzez automaty (The Automatic Vending Association) 85% maszyn w Wielkiej Brytanii nie powinno mieć problemów z przyjmowaniem nowych monet. Jednak pozostałe 15% urządzeń będzie trzeba wymienić lub dostosować do nowych kształtów jednofuntówki. Może wydawać się, że to niewiele. Jednak na wyspach każdego dnia w 420 tys. automatach sprzedaje się 8 mln kubków kawy. Oznacza to, że ponad 60 tys. automatów będzie trzeba wymienić. Według The Automatic Vending Association koszt wymiany lub dostosowania ponad 60 tys. automatów przekroczy 100 mln funtów.

Obecna moneta straci ważność

Od 28 marca w obiegu będzie można używać dwóch rodzajów jednofuntówek. Starej i nowej. Okres przejściowy nie potrwa jednak długo. Tylko przez niecałe siedem miesięcy banki oraz automaty będą miały czas na pełne przystosowanie się do nowej 12-stronnej monety.

Od 16 października tego roku w obiegu powinna być już tylko nowa jednofuntówka. Sklepy nie będą miały już obowiązku przyjmowania starej, a resztę powinny wydawać już tylko w nowej. 

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~ixi
Moneta będzie najlepiej zabezpieczona, ale czy waluta też?
~Karbinadel
Nie istnieje żaden "bank centralny Zjednoczonego Królestwa". Te monety emituje Bank of England, ale przywilej emisji w UK mają również banki w Szkocji (3), Irlandii Północnej (3), jak również na Wyspie Man, Guernsey oraz Jersey
~Non-serviam
"Z drugiej strony monety, w koronie pojawia się gałąź, z której wyrastają cztery narodowe roślinne symbole. Róża reprezentuje Anglię, por Walię, oset Szkocję a koniczyna Irlandię Północną. "
Powinni dodać jeszcze piątą roślinę: cebulę - symbol Polskiej imigracji.
~advocati
Cebula to symbol poziomu Twojego komentarza.
~Herman
To nie jest 12-stronna moneta, tylko 12-ścienna. Moneta może mieć tylko dwie strony.
~WD40
Królowa Elżbieta ma zmarszczki. Czy to też forma zabezpieczenia? ;)
~Dżejms
Na tym polega ten współczesny syf - obecna moneta straci ważność. A złoto nie traci ważności. To jest właśnie ta różnica.
~Karbinadel
Gdybyś miał chociaż trochę pojęcia, o czym piszesz, to byś wiedział, że wszystkie monety i banknoty brytyjskiej podlegają bezterminowej wymianie po wycofaniu ich z powszechnego obiegu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki