REKLAMA

Najbogatsi Polacy. Kulczykowie zdetronizowani

2019-02-28 09:20
publikacja
2019-02-28 09:20

"Forbes" po raz kolejny opublikował swój ranking 100 najbogatszych Polaków. Na podium znajdują się ci sami, którzy byli tam poprzednio, doszło jednak do przetasowania miejsc i największą fortuną w tym roku może pochwalić się Michał Sołowow z 13,3 mld zł majątku na koncie.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Co rusz słyszy się, że w Polsce żyje się coraz lepiej, a ludzie się bogacą. I - jak wynika z najnowszego wydania "Forbesa" - rzeczywiście tak jest. W porównaniu z rokiem 2007 liczba miliarderów w kraju zwiększyła się prawie dwukrotnie - z 22 do 43.

W tym roku pierwsze miejsce zdobył Michał Sołowow, którego ostatni raz na pozycji lidera mogliśmy zobaczyć aż 12 lat temu. Właściciel Synthosa zdetronizował rodzeństwo Kulczyków, którzy nieprzerwanie od kilku już lat byli na samej górze zestawienia.

Niestety oprócz wielkich wygranych można wspomnieć także wielkich przegranych zestawienia. Na pewno jednym z nich jest Leszek Czarnecki, który w 2017 roku zajmował 6. miejsce, w zeszłym wypadł z pierwszej dziesiątki i koniec końców zajął 13. pozycję. Niestety, kłopoty jego banków i całe zamieszanie z aferą KNF spowodowały, że Czarnecki spadł na 65. miejsce i przestał być miliarderem.

Spektakularny spadek zaliczył także Roman Karkosik. W 2017 roku zajął 10. pozycję, w 2018 uplasował się na 25. miejscu, w najnowszym rankingu - też już jako nie miliarder - znalazł się na 55. miejscu z 882 mln zł w portfelu.

Najbogatsi Polacy w 2019 roku

Imię i nazwisko

Majątek (mln zł)

Branże działalności

1.

Michał Sołowow

13331

chemia, medycyna

2.

Zygmunt Solorz

10010

media, telekomunikacja

3.

Sebastian Kulczyk

6818

energetyka odnawialna

3.

Dominika Kulczyk

6818

chemia, inwestycje

5.

Jerzy Starak

6000

farmacja

6.

Tomasz Biernacki

5095

handel

7.

Dariusz Miłek

3883

handel

8.

Paweł Marchewka

3527

gry komputerowe

9.

Zbigniew Juroszek z rodziną

3481

nieruchomości

10.

Bogdan i Elżbieta Kaczmarek

3137

meble

DU

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
--__hubert__---__--__--__--__-
Dużo negatywnych komentarzy można tutaj przeczytać ale rozumiem to z zazdrości.
Jestem byłym pracownikiem Pana z pierwszej pozycji , obecnie nie pracującym już od kilku lat w jego firmie ale powiem tyle kiedy przyjmowałem się w firmie w Kiecach do pracy moje zarobki były na bardzo dobrym poziomie , później niestety
Dużo negatywnych komentarzy można tutaj przeczytać ale rozumiem to z zazdrości.
Jestem byłym pracownikiem Pana z pierwszej pozycji , obecnie nie pracującym już od kilku lat w jego firmie ale powiem tyle kiedy przyjmowałem się w firmie w Kiecach do pracy moje zarobki były na bardzo dobrym poziomie , później niestety zarobki stały w miejscu i po kilku latach trzeba było się pożegnać z taką polityką firmy . Główny konik pociągowy czyli Synthos to zasługa człowieka który doradził temu Panu żeby wszedł w ten biznes , więc komentarze o przeszłości rodziców nie trafiają do mnie. Wielu synków byłych pracowników sektora Państwowego dostało pieniądze ale nie każdy umiał je sensownie wykorzystać. Są firmy w woreczku tego Pana które są kulą u nogi np Cersanit , Opoczno ( płytki ) - ciężki obecnie temat do sprzedania , proponuję też poczytać historię przejęć i dalszej odsprzedaży może nauczy to wielu z was jak się robi pieniądze. Możecie też poczytać opinie o warunkach pracy w spółkach należących do najbogatszego Polaka i dowiedzieć się że to Ci ludzie swoją ciężką pracą pracują na ten dobrobyt. Niestety obecność najbogatszego człowieka nie przekłada się na sukces Kielc. Jeszcze dużo czasu upłynie zanim zmieni się podejście bogatych ludzi do tych ciężko pracujących na ich dobrobyt. Dla tych ludzi liczy się tylko miejsce na takiej liście tu nie chodzi już o pieniądze . W
forfun
z 22 do 43 to nie jest dwukrotny wzrost !
to jest jednokrotny wzrost do dwukrotnej wartości.
jes
Gdyby tak nasi miliarderzy pochwalili się nie tylko swoimi majątkami ale też własną przeszłością i przeszłością rodziców. To byłby ciekawy artykuł.
sublt2
Smutny obraz postkomunistej oligarchii.
Oligarchowie na miarę wielu z tych na liście są możliwi do wyhodowania jedynie w warunkach bananowej republiki, albo quasi bananowej, a taką byliśmy w latach 90.
Większość z nich bunkruje kasę poza Polską. :-)
januszbizensu
Nawet pies nie zakopuje kości w tym samym miejscu ciekawe jest to ,że nawet psy rozumieją plusy dywersyfikacji a ludzie nie bardzo.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
januszbizensu
Delikatna ironia i już komentarze usuwacie, jakoś gość poniżej rozpisuje się o prywatnym życiu ludzi i wszystko jest cacy.
open_mind
Jak o bogaczach mowa. Kolejna odsłona konfliktu w Druteksie. Prezes zwalnia członków rodziny. Leszek Gierszewski, założyciel i główny akcjonariusz firmy Drutex, w połowie lutego oskarżył swoją córkę i jej męża o próbę wrogiego przejęcia rodzinnego przedsiębiorstwa. Czy ktoś powiedział że pieniądze szczęścia nie dają?
open_mind
Dodatkowo: Żona prezesa i przewodnicząca rady nadzorczej sprzeciwia się dysponowaniem ich wspólnego majątku przez samego tylko prezesa. Córkę Gierszewskiej nie wpuszczono też na walne zgromadzenie spółki. Uniemożliwić mieli to pracownicy byłego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. Firma Krzysztofa. Cudak Rutkowski „detektyf” Dodatkowo: Żona prezesa i przewodnicząca rady nadzorczej sprzeciwia się dysponowaniem ich wspólnego majątku przez samego tylko prezesa. Córkę Gierszewskiej nie wpuszczono też na walne zgromadzenie spółki. Uniemożliwić mieli to pracownicy byłego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. Firma Krzysztofa. Cudak Rutkowski „detektyf” Żałosna historia.
open_mind odpowiada open_mind
Nowa partnerka prezesa Drutexu - Kochanka prezesa jest też pracownicą firmy. Nie pierwszy raz ta dolna głowa daje znak o swojej sile wyższości nad tą górną. Tak się dzieje od wieków. Mężczyźnie to osobnicy o dwóch głowach z tym że tą drugą jest łatwiej manewrować bo ma dłuższą siłę i przez to jest mniej stabilna,Nowa partnerka prezesa Drutexu - Kochanka prezesa jest też pracownicą firmy. Nie pierwszy raz ta dolna głowa daje znak o swojej sile wyższości nad tą górną. Tak się dzieje od wieków. Mężczyźnie to osobnicy o dwóch głowach z tym że tą drugą jest łatwiej manewrować bo ma dłuższą siłę i przez to jest mniej stabilna, skręcając w zakazane rewiry ku swojej i jej właściciela zgubie.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki