REKLAMA

Naimski: Gaz z Norwegii będzie w cenach europejskich

2022-09-28 08:57
publikacja
2022-09-28 08:57

Gaz sprowadzany z Norwegii poprzez gazociąg Baltic Pipe będzie miał ceny rynkowe, europejskie, ale będzie kupowany ze źródeł nieuwarunkowanych politycznie - ocenia były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski: Gaz z Norwegii będzie w cenach europejskich
Naimski: Gaz z Norwegii będzie w cenach europejskich
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Jak powiedział w środę, dzień po oficjalnym otwarciu Baltic Pipe, Naimski w radiu RMF, "norweski gaz będzie po cenach europejskich, które są dyktowane także przez sytuacją globalną, to jest po prostu rynek". Jednocześnie zauważył, że będziemy jednak ten gaz kupowali ze źródeł, które są politycznie nieuwarunkowane, w przeciwieństwie do kontraktu jamalskiego, który był "narzędziem politycznym Rosjan, wykorzystywanym w wojnie".

Mówiąc o otwarciu gazociągu Naimski podkreślił, że czuł satysfakcję, ponieważ przez 30 lat był zaangażowany w "bitwę o uniezależnienie Polski od rosyjskiego szantażu gazowego i to udało się osiągnąć".

Odniósł się także do informacji o wyciekach gazu z gazociągów Nord Stream na Bałtyku. Ocenił, że trudno jest powiedzieć, kto wywołał awarię gazociągów, ale przesłanki, które mamy od służb szwedzkich wskazują, że były wybuchy, czyli świadome zniszczenie. Naimski dodał, że można jedynie spekulować, co jest celem.

"To może być rosyjski nacisk na Europę posunięty duży krok dalej. Rosjanie w wojnie, którą prowadzą na Ukrainie z Zachodem używają metod, które jeszcze niedawno wydawały się nie do pomyślenia. Niczego dzisiaj nie można wykluczyć" - ocenił b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. (PAP)

wkr/ mmu/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
sterl
Jeżeli nasz (w 30%) rurociąg wpięto do Norweskiego który ma zakontraktowany cały przesył to nie wiem jak i kiedy popłynie...
taki-ktos-jak-ja
"(...)Po serii niewygodnych pytań zadanych ministrowi Piotrowi Naimskiemu nie doszło do emisji ostatniego odcinka programu „Otwartym tekstem” na antenie Telewizji Republika. Usunięciem go groził sam polityk jeszcze w trakcie wywiadu, gdy prowadząca dziennikarka zaczęła ujawniać fakty świadczące o uległej polityce energetycznej "(...)Po serii niewygodnych pytań zadanych ministrowi Piotrowi Naimskiemu nie doszło do emisji ostatniego odcinka programu „Otwartym tekstem” na antenie Telewizji Republika. Usunięciem go groził sam polityk jeszcze w trakcie wywiadu, gdy prowadząca dziennikarka zaczęła ujawniać fakty świadczące o uległej polityce energetycznej rządu PiS wobec Unii Europejskiej. Zerwę Pani ten program! – atakował Naimski pod koniec rozmowy. (...)"
pch24 . pl
samsza
Ciekawe jakie będą wnioski, że należy zmienić jednego polityka na drugiego, czy raczej, żeby politycy w ogóle się w to nie mieszali, zlikwidować monopol, niech firma sprowadzająca gaz decyduje, dokąd jedzie podpisywać kontrakt... jak myślicie ?
najmadrzejszy
Mysle ze Ruscy rozszczelnili. Skoro EU dostarcza bron to oni rozszczelnią rury , łącznie z Baltic P.
1as
A panu się gaz rosyjski źle pali w kuchence?
trolley
Przemysł chemiczny oparty na gazie w Polsce DO ZAORANIA. Instalacje do przetwarzania gazu mają obecnie wartość złomu. Nie ma najmniejszych szans wygrać z krajami w których gaz będzie kilkukrotnie tańszy.
men24a
A oni jeszcze chcą te firmy z nadmiarowych zysków opodatkować. Ja myślałem że tylko jest jeden Eryk łon w pisie
trolley odpowiada men24a
a niech to juz zybertolnie, albo sie ten naród obudzi i weźmie taczki albo niech go szlag trafi bo mi takiego narodu nie szkoda..
tysiak_39
Skończy się X5 i Q9 a zacznie się Golf1 i BMW2002
1as
I czwarte życie Passerati, odkupimy je od Ukraińców :)

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki