REKLAMA

Naimski: Gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

2021-06-22 16:44
publikacja
2021-06-22 16:44
Naimski: Gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku
Naimski: Gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone, zaś fizyczne układanie gazociągu na dnie Bałtyku powinno zakończyć się jesienią tego roku - powiedział we wtorek dziennikarzom Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Zatrzymanie budowy gazociągu Baltic Pipe na terenie Danii trwało kilkanaście dni i decyzją administracji środowiskowych (duński inwestor magistrali- PAP) Energinet dostał zgodę na wznowienie prac - zauważył Pełnomocnik.

Pod koniec maja operator systemu przesyłowego Energinet informował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. W sobotę Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zezwolenie na wznowienie prac budowlanych w określonych częściach 210-kilometrowego duńskiego odcinka rurociągu. Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Jak powiedział Naimski, budowa gazociągu na terenie Danii jest w pełnym toku. "Zatrzymanie budowy trwało kilkanaście dni, decyzją administracji środowiskowych w Danii Energinet dostał zgodę na wznowienie prac. To wymagało uzgodnień, pomiędzy inwestorem, czyli Energinetem a tamtejszą administracją środowiskową, my rozmawialiśmy z partnerami w ministerstwie środowiska energii w Kopenhadze, pan premier Mateusz Morawiecki z duńską panią premier. Prezydent Andrzej Duda, przy okazji szczytu NATO również rozmawiał z panią premier. W wyniku tego mamy oczekiwany rezultat; Energinet potwierdził, że w przyszłym roku ta inwestycja zostanie ukończona. To jest istota rzeczy. Nam chodzi o to, by gaz Baltic Pipe popłynął jesienią przyszłego roku i tak będzie. To nie jest zagrożone. Realizujemy tę inwestycję w przewidzianym terminie, a Energinet, skoro wydał takie oświadczenie, to znaczy, że jest pewny, że będzie w stanie tego dotrzymać - powiedział Naimski.

Na pytanie o stan prac na morskim odcinku planowanej magistrali przypomniał, że budowa już się zaczęła zarówno na polskim jak i duńskim brzegu. Po polskiej stronie wykonano już przewiert o średnicy 2,5 m, w który będzie wciągnięty gazociąg. Jak mówił Pełnomocnik, będzie wchodził kilkaset metrów dalej w morzu, a wychodził za wydmami. "To oznacza, że będzie on niewidoczny z poziomu plaży i w żaden sposób nie wpłynie na krajobraz. "Fizyczne układania gazociągu na dnie Bałtyku powinno się zakończyć jesienią tego roku. Gdyby wystąpiły jakieś problemy pogodowe, to jest możliwość, że wiosną te prace mogą być dokończone" - zaznaczył.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.(PAP)

drag/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
samsza
Sednem jest aby dotarł do Polski, a nie żeby pływał w nieokreślonym odcinku rury.
darius19
jest "ajwaj_" !!! admirator wzorcowych demokracji wschodnich, ze stajni cara Putina. Temat gazu do Europy - sponsor traktuje priorytetowo. Wiec pewnie "nadgodziny" beda. To samo Sputnik i jej fiasko we wlasnym kraju. Bolszewickie metody. Dezinformacja, Opluwanie, Zamęt itp...
ajwaj_
To jeszcze moze potwac
W Danii mimo "lapówki" PISy z polskiej ziemi-80% szelfu Bornholmu,
idzie wielotorowy protest anty-BalticPipa
Myszy-nietoperze to male piwo > walka Dunczyków trwa
____________
""Pozew został złożony przez różne organizacje ekologiczne i indywidualnych obywateli, którzy
To jeszcze moze potwac
W Danii mimo "lapówki" PISy z polskiej ziemi-80% szelfu Bornholmu,
idzie wielotorowy protest anty-BalticPipa
Myszy-nietoperze to male piwo > walka Dunczyków trwa
____________
""Pozew został złożony przez różne organizacje ekologiczne i indywidualnych obywateli, którzy posiadają grunty wzdłuż planowanej trasy.
Baltic Pipe" jest bardzo niepopularny w Danii, a przeciwko jego budowie odbyło się kilka demonstracji. Rurociąg ma przebiegać przez duński ląd stały na odcinku 210 kilometrów.

"UE utrzymuje Europę w epoce kopalnej i marnuje miliardy na infrastrukturę, która wkrótce będzie przestarzała" - skrytykowała lewicowa duńska eurodeputowana Margrete Auken, gdy Parlament Europejski zatwierdził finansowanie 55 projektów związanych z gazem ziemnym w 2019 roku.
W przypadku "Baltic Pipe", wartego w sumie 2 mld euro, spadła ona o 215 mln euro. Krytyka ta nabrała nowego impetu, gdy Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ostrzegła niedawno przed lokowaniem nowego kapitału w inwestycje w paliwa kopalne.""

https://taz.de/Projekt-Baltic-Pipe/!5773060/
ajwaj_
Tu np. talerze :)
Omawiaja Act 447

https://img.wiocha.pl/images/5/3/53567757fbd61059e5fa7811d2c0b7a3.jpg
demeryt_69 odpowiada ajwaj_
Czy Bielan był bez nakrycia głowy?
ajwaj_ odpowiada demeryt_69
obsunieta
za pazernie konsumowal
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
moze do zupy
wpadla

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki