REKLAMA

Nadciąga grafenowe Eldorado

2014-12-05 00:06
publikacja
2014-12-05 00:06
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Jest szansa, że już w przyszłym roku Polska zacznie zarabiać na grafenie, zapowiada Metro. Nasi naukowcy wspólnie z inżynierami stworzyli urządzenie, które kosztem zaledwie 100 zł może produkować arkusze grafenu o wartości 300 tys. zł każdy.

Elastyczne ekrany smartfonów i tabletów, które można zwinąć w rulonik, domowe komputery z procesorami kilkaset razy szybszymi od krzemowych, ekologiczne sieci energetyczne przewodzące energię bez strat, sztuczne ścięgna i kaski bardziej wytrzymałe od stali - już dawno korzystalibyśmy z tych cudów techniki, gdyby materiał, z którego można je zrobić czyli grafen - nie był tak horrendalnie drogi.

Obecna cena grafenu na globalnym rynku to ok. 120 zł za centymetr kwadratowy. Choć naukowcy na całym świecie od lat głowią się nad opracowaniem taniej, masowej produkcji supermateriału, efekty były niewystarczające, by wprowadzić grafenową rewolucję do naszego codziennego życia.

Wiele wskazuje na to, że dzięki polskim badaczom mamy przełom. Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, wspólnie z inżynierami z firmy Seco-Warwick ze Świebodzina, zakończyli prace nad urządzeniem umożliwiającym tanią, masową produkcję grafenu. Jest ono w stanie w 4 godziny wyprodukować grafenowy arkusz o powierzchni 50x50 cm.

To w tej chwili jedno z najbardziej wydajnych na świecie urządzeń do produkcji grafenu. Mogą się z nami porównywać tylko Japończycy i Koreańczycy, mówi dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME. Ale to prototyp (dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) i jako taki nie może być użyty w celach komercyjnych. Powstanie komercyjnych urządzeń jest możliwe w przyszłym roku, zapowiada Metro. (PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~PalominoXIII
Nie ma to żadnego znaczenia ,że Polacy stworzyli jakąś tam maszynę itd. To tylko prototyp, znaczy to tyle, że technologia nie zostanie wykorzystana przez rodzimego producenta. Ktoś zapyta , ależ jak to?! Ano tak że grafen jest wykorzystywany do czego podaje artykuł, czyli elektronika, zaawansowane podzespoły itd - Polska Nie ma to żadnego znaczenia ,że Polacy stworzyli jakąś tam maszynę itd. To tylko prototyp, znaczy to tyle, że technologia nie zostanie wykorzystana przez rodzimego producenta. Ktoś zapyta , ależ jak to?! Ano tak że grafen jest wykorzystywany do czego podaje artykuł, czyli elektronika, zaawansowane podzespoły itd - Polska nie ma koncernów elektronicznych, nie ma koncernów samochodowych itd. to kapitał zagraniczny. Ktoś powie - założą spółkę. i co z tego jak zostaną wykupieni - dajmy na to Sony kupuje spólke, patenty, technlogie produkcji , know how - nikt nie będzie miał prawa gadać że to polski wynalazek - tylko np. Sony, bo przecież to należy do sony - czujecie? Tak działa kapitalizm i korporacjonizm - masz siedzieć cicho w garażu i nie przeszkadzać garażowy profesorze i wynalazco ;/ Przykre tylko w tym wszystkim jest to, że mamy naprawdę utalentowanych naukowców i młodych ludzi, których ogranicza system.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~POnaMadagaskar
Polska dzieki naszym umilowanym przywodcom pelni role peryferyjna dla zagranicznego biznesu tutaj nic nie moze sie ulegnąc, na co nie dadza zgody Niemcy Rosja czy zydki z hameryki. Nie jestesmy we wlasnym kraju, wiec z grafenem bedzie podobnie do innych rewelacji,ktore nie zobaczyly swiatla dziennego w Polsce, za to na swiecie Polska dzieki naszym umilowanym przywodcom pelni role peryferyjna dla zagranicznego biznesu tutaj nic nie moze sie ulegnąc, na co nie dadza zgody Niemcy Rosja czy zydki z hameryki. Nie jestesmy we wlasnym kraju, wiec z grafenem bedzie podobnie do innych rewelacji,ktore nie zobaczyly swiatla dziennego w Polsce, za to na swiecie tryumfuja. Zmienmy wladze i zlodziejski , korupcyjny system i patrzac na Orbana, ktory nie daje sobie w kasze dmuchac lichwiarskiej miedzynarodowce, broni interesu swojego kraju, u nas takich ze swieca szukac na pewno w sejmie czy na Krakowskim Przedmieściu nie znajdziesz, zapomnij
~endi
kask motocyklowy za 300 000 zł ? he he he , nawet mój motorowerek tyle nie kosztuje :)
~gastrofizyk
takie bajeczki powracają kilka razy w roku jak bumerang - ot taka forma dowartościowania. Pamietam jak w 98 r czytałem artykuł o polskich niebieskich diodach i laserach i oczywiście o tym że są naj naj naj i nieograniczonych perpektywach wykorzystania i rozwoju. artykuł napisany w jednym duchu - wszystko naj naj naj, top takie bajeczki powracają kilka razy w roku jak bumerang - ot taka forma dowartościowania. Pamietam jak w 98 r czytałem artykuł o polskich niebieskich diodach i laserach i oczywiście o tym że są naj naj naj i nieograniczonych perpektywach wykorzystania i rozwoju. artykuł napisany w jednym duchu - wszystko naj naj naj, top of the world. I pytam sie kto dziś mówi w takim duchu na szerokim swiecie o tym co tam opisywano, NIKT!, niebieskie diody i lasery jak świat długi i szeroki kojarzony jest wyłącznie z Japonczykami o naszych genialnych dokonaniach nikt nie piśnie. Podobnie bedzie i z tą rewelacją. Pomijając fakt że praktyczne wykorzystanie grafenu jest w powijakach. Od kilku lat przeczytałem setki jesli nie tysiace doniesień jakie to cudeńka bedzie się robić z tego materiału (używając jezyka meneli to grafen: "goli, pie....oli, krawaty wiąże, usuwa ciążę") a tak w praktyce niech mi ktoś wskaże przykład komercyjnego na chwilę obecną urządzenia gdzie kluczową rolę w jego działaniu pełni grafen! Nie ma, i długo jeszcze nie bedzie, a jak już się pojawi to nikt nie bedzie mówił o wkładzie naszych geniuszy. Puki co pismaki maja taką oslą łaczkę na której sobie mogą pobrykać i pisac głupoty obowiazakowo z akcentem jak przełomowy wkład wnosi polska nauka bo miło sie czyta takie brednie niezorientowanym rodakom (szczególnie akcent że nasze osiągniecia są naj naj naj!)
~Alex
Jesli ktos wymysli jak tanio i szybko produkowac grafen w metrach to wysylanie satelitow na orbite bedzie kosztowalo ulamek dzisiejszego kosztu. Firmy telekomunikacyjne I stacje telewizyjne beda sie zabijac aby ciac koszty. Taki przyklad wykorzystania komercyjnego.
~allchemik odpowiada ~Alex
właśnie, ważne słowo "jeśli", interesuję się tym tematem bo jest niezmiernie ciekawy i w mojej opinii na pierwsze zastosowania grafenu poza laboratoriami poczekamy min 5 lat, a na pierwsze masowo produkowane wyroby powszechnego użytku bazujace na tym materiale to 10 do 15 lat a nie wykluczone że dłużej, oczywiście właśnie, ważne słowo "jeśli", interesuję się tym tematem bo jest niezmiernie ciekawy i w mojej opinii na pierwsze zastosowania grafenu poza laboratoriami poczekamy min 5 lat, a na pierwsze masowo produkowane wyroby powszechnego użytku bazujace na tym materiale to 10 do 15 lat a nie wykluczone że dłużej, oczywiście pierwsze będą zastosowania wojskowe
~dolar
gdyby to była prawda, bylibyśmy najbogatszym krajem w europie
~smok
mieliśmy być drugą Japonią ale chyba po tsunami, podobno jesteśmy zieloną wyspą z której wszyscy uciekają nawet premier (szuka bardziej płatnej pracy na zachodzie ) a Polska - to Titanic na środku Atlantyku która tonie , żeby tylko produkcja grafenu nie zamieniła się w produkcję g***a tez na literę g smutne ale mieliśmy być drugą Japonią ale chyba po tsunami, podobno jesteśmy zieloną wyspą z której wszyscy uciekają nawet premier (szuka bardziej płatnej pracy na zachodzie ) a Polska - to Titanic na środku Atlantyku która tonie , żeby tylko produkcja grafenu nie zamieniła się w produkcję g***a tez na literę g smutne ale bardziej realistyczne
~kacper
Nie ma co się gorączkować, to że polscy naukowcy pracują na państwowych posadach jest perfekcyjną gwarancją, że nic z tego poza szumem nie wyjdzie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki