REKLAMA
TYLKO U NAS

Nadchodzi rewoluja na rynku kurierskim. Polacy opracowali inteligentną paczkę

2023-05-28 10:00
publikacja
2023-05-28 10:00

Zabezpiecza towar, jest wielokrotnego użytku, cały czas monitoruje stan i położenie przesyłki – takie są walory inteligentnej paczki opracowanej przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwiązanie ma odmienić rynek kurierski w Polsce.

Nadchodzi rewoluja na rynku kurierskim. Polacy opracowali inteligentną paczkę
Nadchodzi rewoluja na rynku kurierskim. Polacy opracowali inteligentną paczkę
fot. Drazen Zigic / / Shutterstock

E-Pack jest pierwszym takim produktem w Polsce, prace nad nim trwały trzy lata; oprócz opakowania obejmowały też stworzenie aplikacji i wrzutni. Trwają przygotowania do przetestowania rozwiązania na rynku.

Nad rozwiązaniem pracowali specjaliści z trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, Łódzkiego Instytutu Technologicznego oraz Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PIT), który był liderem projektu.

Kierownik projektu E-Pack i dyrektor Centrum Logistyki i Nowoczesnych Technologii w Łukasiewicz – PIT dr inż. Michał Grabia wyjaśnił, że inteligentna paczka wygląda jak zamykane od góry, składane plastikowe pudełko z elektroniczną etykietą i z małym panelem fotowoltaicznym na jednej ze ścian bocznych. E-Pack gabarytami jest dostosowany do skrytek w automatach paczkowych.

lukasiewicz.gov.pl

"Nasze opakowanie od innych odróżnia przede wszystkim brak anonimowości w łańcuchu dostaw. Większość przesyłek kurierskich od momentu wysłania do odebrania ich przez klienta +znika+. Teoretycznie możemy śledzić ich drogę w aplikacji, ale na dobrą sprawę nie wiemy, czy są przewożone we właściwych warunkach, gdzie dokładnie się znajdują, czy komuś nie spadły. E-Pack na bieżąco rejestruje wszystkie informacje o paczce" - powiedział.

Opakowanie jest wyposażone w szereg sensorów, które monitorują stan przesyłki. To m.in. akcelerometr, który wykrywa przeciążenia i uszkodzenia produktu oraz czujniki wilgotności i temperatury, dzięki którym wiadomo, czy do paczki nie dostała się woda, albo czy nie została przekroczona temperatura przechowywania produktów w niej przewożonych. Każdy e-Pack jest zabezpieczony blokadą elektroniczną, otwieraną za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie.

Do wnętrza e-Packa jest przytwierdzona specjalna siatka, która zabezpiecza zawartość przed przemieszczaniem się w pudełku. Dzięki niej nie są potrzebne dodatkowe wypełniacze.

E-Pack jest opakowaniem wielorazowego użytku. Po otrzymaniu zapakowanej w niego przesyłki klient będzie musiał go oddać kurierowi, zostawić w automacie paczkowym lub punkcie odbierania przesyłek.

"Oczywiście, wraz z e-Packiem będzie można zwrócić zakupiony towar. Nie trzeba będzie drukować nowej etykiety – po wpisaniu zwrotu w aplikacji uaktualnione dane pojawią się na ekranie paczki" – informują autorzy rozwiązania. Elektroniczna etykieta wykonana jest z e-papieru.

E-Pack jest opakowaniem trwałym; jego twórcy szacują, że może być używane przez ponad pięć lat. Jest energooszczędne, ma konstrukcję modułową, więc poszczególne elementy paczki można bez trudu naprawić lub wymienić. E-Pack można ładować za pomocą panelu fotowoltaicznego i w specjalnych wrzutniach zainstalowanych przy automatach paczkowych.

"Stopień zaawansowania tego rozwiązania, możliwość kontrolowania stanu i lokalizacji przesyłki, uproszczenie procesów logistycznych – to wszystko sprawia, że możemy mówić o rewolucji na rynku kurierskim" – podkreśla dyrektor Łukasiewicz – PIT Arkadiusz Kawa.

E-Pack nie był jeszcze testowany na rynku. Jego twórcy szukają teraz firm zainteresowanych wejściem w spółkę, która zostałaby operatorem systemu. Na początku na rynek ma trafić ok. 50 tys. inteligentnych paczek.

autor: Rafał Pogrzebny

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
mwitbrot
Taa, szczególnie ten panel fotowoltaiczny przydatny - będzie ładował baterię leżąc w paczkomacie, czy może na pace zamkniętego samochodu dostawczego?
To jest po prostu przerost formy nad treścią! Należy też zwrócić uwagę, że powrót pustego pudła nie odbywa się na zasadzie magicznej teleportacji, tylko ktoś musi to to zawieźć z
Taa, szczególnie ten panel fotowoltaiczny przydatny - będzie ładował baterię leżąc w paczkomacie, czy może na pace zamkniętego samochodu dostawczego?
To jest po prostu przerost formy nad treścią! Należy też zwrócić uwagę, że powrót pustego pudła nie odbywa się na zasadzie magicznej teleportacji, tylko ktoś musi to to zawieźć z powrotem, co stawia pod znakiem zapytania zarówno oszczędności ekonomiczne, jak i w kwestii ochrony środowiska. Jeśli o to drugie chodzi, to jeszcze pytanie, czy oby na pewno e-papier jest już dzisiaj lepszy od etykiet jednorazowych drukowanych na najtańszym papierze.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Czy jest jakiś problem z paczkami w ecommersie? NIE MA. Czemu wiec profesorkowie na naszym utrzymaniu nie rozwiązuja REALNYCH PROBLEMÓW tylko sami je sobie wymyślają? Do czego oni chca tego uzywac? Do wysylania narzadow do transplantacji pocztą? Bo wlasciwie po co to komus nie rozumiem!
pozhoga
Możecie już zdjąć tą ,,rewoluję" z tytułu? Dzieci się śmieją... A najlepiej, jak w Redakcji pojawił się wreszcie Wielki Nieobecny: Redaktor - Korektor.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_battlestar_point_g
w punkt, przy całej ich pseudo inteligencji na pokaz, projekt będzie miał zastosowanie pewnie poza granicami polski w wąskiej specjalizacji

o jest zwykły sabotaż sprzedawczyków naszego narodu start-dupy na potrzeby innych narodów, marnotrawiony potencjał na gigantyczną skale.
zoomek
"Każdy e-Pack jest zabezpieczony blokadą elektroniczną, otwieraną za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie."
Nie mam zamiaru posiadać smartfona.
itso_battlestar_point_g
zoomek ty tak serio ?
daniel_1
Super "rewolucja", aby otworzyć paczkę trzeba kupić smartfona.
Przed "rewolucją" wystarczyły nożyczki lub nóż.
hahahhahhah
zoomek odpowiada itso_battlestar_point_g
Tak. Posiadam w spadku po dziecku ale nie używam jako telefonu. Jest bez karty sim. Stosuję głównie jako nawigację offline. Telefon tylko z guziczkami. Nie zainastalujesz kwarantanny. Niema nawet aparatu z bajerów dioda - latarka.
endes
Żadna rewolucja… rewolucje to zrobił InPost… reszta to zwykli kopiowacze

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki