REKLAMA

Nadchodzą zmiany w przepisach o fotelikach samochodowych

2014-08-27 10:22
publikacja
2014-08-27 10:22
Nadchodzą zmiany w przepisach o fotelikach samochodowych
Nadchodzą zmiany w przepisach o fotelikach samochodowych
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje zmiany w prawie o ruchu drogowym. Nowelizacja zakłada m.in., że dzieci poniżej 3 roku życia nie będą mogły być przewożone w samochodach niewyposażonych w pasy.

Źródło: ThinkstockDzieci poniżej trzech lat nie będą mogły jechać z przodu


Zaproponowana nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w pojazdach. Wprowadzenie zmian wymusza na nas prawo europejskie, a dokładniej tzw. regulamin nr 129 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

W projekcie zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym zapisano, że w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, dzieci w wieku poniżej 3 lat nie będą mogły być przewożone, natomiast dzieci w wieku co najmniej 3 lat oraz poniżej 150 cm wzrostu nie będą mogły być przewożone na przednim siedzeniu.

Projektowana ustawa pozwala natomiast, aby dzieci w wieku co najmniej 3 lat, liczące co najmniej 135 cm wzrostu, mogły korzystać z pasów bezpieczeństwa podczas przewożenia pojazdem samochodowym.

Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie można przewozić na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Nowelizacja przewiduje, że foteliki bezpieczeństwa dla dzieci lub inne urządzenia przytrzymujące muszą być instalowane w pojazdach wyposażonych w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system mocowania ISOFIX zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to trzeci kwartał 2014, czyli do końca września.

wb/bankier.pl


Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~dczxzxczxcx
w trosce o moje dzieci a swoje kieszenie. Kolejny gów.no warty gniot który napędzi trochę rynku.. KASA KASA KASA
~Dżejms
Wymusza na nas prawo europejskie - rączka do góry kto głosował za akcesją. Kto głosował za utratą suwerenności? Nikt? Zatem to oszustwo było. Zatem nas to nie obowiązuje.
~jakotakowie
urzędas zatroszczy się o Twoje dziecko bardziej, niż ty sam
~bartoszek
a co z Tymi co mają SMARTA ?
~Dżejms
Smart albo dziecko - wybór należy do ciebie.
~Michał
a co z dziećmi w wieku co najmniej 3 lat oraz poniżej 150 cm wzrostu , które mają chorobę lokomocyjną i pomaga im tylko jazda na przednim siedzeniu???
~Rozwiązanie
Na dzień dzisiejszy prosta interpretacja. Możesz przewozić takie dziecko, w specjalnym foteliku. Generalnie od zwykłych różni się tym że jest duży ( ma szersza część boczną , wyższy ), ma samodzielne pasy. Jest dość drogi ceny tańszych to 900-1000 PLN. Na dzień dzisiejszy w autach 2- osobowych np. VAN tak niektórzy postępują
~wd123456
Co ma tzw. regulamin do ustawy?przecież to przepaść w randze przepisu prawnego.
~asad
a jak niby sprawdza czy dizecko ma 3 lata czy ma dwa lata, w starych dowodach byla data urodzenia a o dziecka o dowód nie zapytają...... chore [pomysły

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki