Nadchodzą zmiany w przepisach o fotelikach samochodowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje zmiany w prawie o ruchu drogowym. Nowelizacja zakłada m.in., że dzieci poniżej 3 roku życia nie będą mogły być przewożone w samochodach niewyposażonych w pasy.

Źródło: ThinkstockDzieci poniżej trzech lat nie będą mogły jechać z przodu


Zaproponowana nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w pojazdach. Wprowadzenie zmian wymusza na nas prawo europejskie, a dokładniej tzw. regulamin nr 129 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

W projekcie zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym zapisano, że w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, dzieci w wieku poniżej 3 lat nie będą mogły być przewożone, natomiast dzieci w wieku co najmniej 3 lat oraz poniżej 150 cm wzrostu nie będą mogły być przewożone na przednim siedzeniu.

Projektowana ustawa pozwala natomiast, aby dzieci w wieku co najmniej 3 lat, liczące co najmniej 135 cm wzrostu, mogły korzystać z pasów bezpieczeństwa podczas przewożenia pojazdem samochodowym.

Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie można przewozić na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Nowelizacja przewiduje, że foteliki bezpieczeństwa dla dzieci lub inne urządzenia przytrzymujące muszą być instalowane w pojazdach wyposażonych w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system mocowania ISOFIX zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów to trzeci kwartał 2014, czyli do końca września.

wb/bankier.pl


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dczxzxczxcx

w trosce o moje dzieci a swoje kieszenie. Kolejny gów.no warty gniot który napędzi trochę rynku.. KASA KASA KASA

! Odpowiedz
4 2 ~Dżejms

Wymusza na nas prawo europejskie - rączka do góry kto głosował za akcesją. Kto głosował za utratą suwerenności? Nikt? Zatem to oszustwo było. Zatem nas to nie obowiązuje.

! Odpowiedz
0 3 ~jakotakowie

urzędas zatroszczy się o Twoje dziecko bardziej, niż ty sam

! Odpowiedz
0 1 ~bartoszek

a co z Tymi co mają SMARTA ?

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms

Smart albo dziecko - wybór należy do ciebie.

! Odpowiedz
1 3 ~Michał

a co z dziećmi w wieku co najmniej 3 lat oraz poniżej 150 cm wzrostu , które mają chorobę lokomocyjną i pomaga im tylko jazda na przednim siedzeniu???

! Odpowiedz
0 1 ~Rozwiązanie

Na dzień dzisiejszy prosta interpretacja. Możesz przewozić takie dziecko, w specjalnym foteliku. Generalnie od zwykłych różni się tym że jest duży ( ma szersza część boczną , wyższy ), ma samodzielne pasy. Jest dość drogi ceny tańszych to 900-1000 PLN. Na dzień dzisiejszy w autach 2- osobowych np. VAN tak niektórzy postępują

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wd123456

Co ma tzw. regulamin do ustawy?przecież to przepaść w randze przepisu prawnego.

! Odpowiedz
1 7 ~asad

a jak niby sprawdza czy dizecko ma 3 lata czy ma dwa lata, w starych dowodach byla data urodzenia a o dziecka o dowód nie zapytają...... chore [pomysły

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil