REKLAMA

Na to czekali kierowcy! Dane z dowodu rejestracyjnego „trafiły” na smartfony

2019-05-10 12:01
publikacja
2019-05-10 12:01

Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o kolejną usługę. To mPojazd - czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. 

fot. / / Ministerstwo Cyfryzacji

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Została właśnie wzbogacona o nową usługę – mPojazd, z której korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów, a więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Inaczej mówiąc, osoby, które są „wpisane” w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone czy leasingowane.

– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Co dokładnie znajdziesz w usłudze mPojazd?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Znajdują się tu dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Dla kogo mPojazd?

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Deregulacja, potem prawo jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Na pocztę i po zniżkę

mObywatel to obecnie cztery usługi. Poza mPojazdem oferuje również mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. To także mLegitymacja szkolna, czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek oraz podobna mLegitymacja studencka.

Cyfryzacja jest dla kierowców

To nie wszystkie usługi, jakie dla kierowców przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.Gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu, czy pobrać jego dane, sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę - jest bezpieczny.

kom/ dma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
michaldk
Super sprawa jeszcze prawo jazdy i będzie komplet. W telefonie też jest porównywarka ubezpieczeń Kupdirect z Google Play w 5 sek oferty różnych towarzystw a polisa w minutę na mailu
skasowane_konto
bardzo dobra aplikacja. W końcu coś co się faktycznie przydaje zostało wprowadzone. Cieszę się, że pieniądze z moich podatków poszły na ten projekt. Wiwat PiS !
rythonie
Oczywiście musieli wywalić kasę na wersję dla Androida, aby potem wywalić drugie tyle dla iOS, chociaż mogliby rozwijać jedną aplikację na oba systemy równocześnie. Technologii do tego jest mnóstwo jak chociażby Apache Cordova, Ionic czy Xamarin. Czuję, że robił to jakiś student za "wpis do CV" a nadzorował go sztab prezesów Oczywiście musieli wywalić kasę na wersję dla Androida, aby potem wywalić drugie tyle dla iOS, chociaż mogliby rozwijać jedną aplikację na oba systemy równocześnie. Technologii do tego jest mnóstwo jak chociażby Apache Cordova, Ionic czy Xamarin. Czuję, że robił to jakiś student za "wpis do CV" a nadzorował go sztab prezesów za wynagrodzenie jakiego nie powstydziłby się sam Zuckerberg.
furgas
mLegitymacja studencka to na razie pilotaż na dwóch uczelniach:
https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-studencka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
crazycat
ja tam czekam na normalne drogi

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki