REKLAMA

Na Wall Street bez większych zmian po czterech dniach spadków

2022-12-20 22:22
publikacja
2022-12-20 22:22

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów, które tym samym zakończyły serię czterech spadkowych dni z rzędu. Inwestorzy nie tracą nadziei na tradycyjny rajd św. Mikołaja, który oznacza wzrosty na przełomie roku, ale póki co pozostają bardzo ostrożni.

Na Wall Street bez większych zmian po czterech dniach spadków
Na Wall Street bez większych zmian po czterech dniach spadków
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,28 proc. i wyniósł 32.849,74 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 3.821,62 pkt. Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,01 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.547,11 pkt.

Bank Japonii zaskoczył we wtorek rynki i niespodziewanie podwyższył górną granicę przedziału ruchów 10-letnich obligacji skarbowych do 0,5 proc. z 0,25 proc. Zmiana polityki była powszechnie zinterpretowana na rynkach jako początek potencjalnego końca bardzo luźnej polityki monetarnej w Japonii.

- Wielu inwestorów, którzy wzięli już urlop na święta zostało zaskoczonych tą decyzją. Rynki nie przyjęły tego dobrze - powiedział James Rossiter, szef globalnej strategii makro w TD Securities.

- Chociaż nadal istnieje duża luka między jenem a dolarem, ale zapowiedź, że Bank Japonii będzie stopniowo odchodził od ultraluźnego nastawienia w polityce monetarnej, powinna być w najbliższym czasie pozytywna dla jena – powiedział Kerry Craig, strateg ds. rynków globalnych w JPMorgan Asset Management.

Agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne, do tego trwająca na Ukrainie wojna z Rosją i utrzymująca się w wielu krajach wysoka inflacja - to były najważniejsze wyzwania dla rynków akcji w 2022 r., które spowodowały, że benchmarkowy europejski wskaźnik Stoxx 600 zaliczy najmocniejszy roczny spadek od 2018 r.

- Gdy zbliżamy się do końca grudnia, inwestorzy wciąż czekają na Rajd Świętego Mikołaja, a akcje spadają tydzień do tygodnia po raz pierwszy od września. Dane pokazujące ochłodzenie inflacji mogły dać rynkowi krótkotrwały impuls, ale twarda postawa Fedu z prezesem Powellem na czele doprowadziła do wniosku, że stopy procentowe mogą pozostać podwyższone przez dłuższy czas i prawdopodobnie sprowadziła na ziemię niektórych inwestorów – powiedział Chris Larkin, dyrektor zarządzający ds. handlu w ETrade.

- Stopy procentowe i inflacja mogły osiągnąć szczyt, ale postrzegamy to jako znak ostrzegawczy dla perspektyw zysków na rynkach. Jest to nowa rzeczywistość, która naszym zdaniem, jest wciąż niedoceniana w prognozach, ale nie może być dłużej ignorowana — powiedział Michael Wilson, strateg ds. rynków kapitałowych w Morgan Stanley.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w listopadzie (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,342 mln wobec 1,512 mln w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,485 mln.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w listopadzie wyniosła 1,427 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,431 mln, po korekcie z 1,425 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,4 mln. W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 0,5 proc. wobec -2,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z -4,2 proc. Analitycy prognozowali mdm -5 proc.

Chińskie miasta zwiększają pojemność szpitali, próbując poradzić sobie z pierwszą dużą falą pandemii Covid-19 w kraju. Władze poinformowały we wtorek o pięciu nowych zgonach, ale oficjalne statystyki nie odzwierciedlają najpewniej rzeczywistej sytuacji. Według analityków, fala zachorowań w Chinach doprowadzić do nawet ponad miliona zgonów. Pojawiają się obawy o globalną gospodarkę, łańcuchy dostaw oraz obawy związane z potencjalnymi nowymi mutacjami koronawirusa.

- Cała narracja o Chinach się zmieniła, minął już czas polityki zero-COVID, który wywierał presję na gospodarkę, a teraz istnieje zamiar zmierzania w kierunku ponownego otwarcia gospodarki. A kiedy to się stanie, zobaczymy ożywienie w chińskiej gospodarce i na rynkach – powiedział Suresh Tantia, starszy strateg inwestycyjny Credit Suisse.

Ze spółek akcje Gilead Sciences spadły o 2,5 proc. po ogłoszeniu, że jej oddział Kite kupi spółkę biotechnologiczną Tmunity Therapeutics. Transakcja może obniżył zysk Gilead Sciences na akcję o 18-22 centy.

General Mills stracił 4 proc. pomimo lepszych od oczekiwań wyników w ostatnim kwartale. Koncern podniósł też całoroczną prognozę wyników.

Kopalnia złota Newmont zyskała ponad 4 proc. po tym, jak cena kruszcu przekroczyła poziom 1.800 USD. Od początku roku akcje spółki są na ponad 22-proc. minusie, kurs może zanotować tym samym pierwszy roczny spadek od 2018.

Analitycy JPMorgan obniżyli rekomendację dla Whirlpool do "neutralnie" z "przeważaj", a cenę docelową akcji producenta sprzętu AGD zmniejszyli do 137 USD ze 145 USD wcześniej.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 10 pb. do 3,69 proc. Dochodowość 30-letnich rosła o 11 pb. do 3,74 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -59 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -66 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 75,05 USD za baryłkę, po spadku o 02 proc., a lutowe futures na Brent zniżkują o 0,69 proc. do 79,28 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
peluquero
domy mieszkalne się budują, i jednocześnie przybywa pustostanów i bezdomnych xD całe stany :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki