REKLAMA

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan, milczał przez prawie 40 lat

2022-11-28 19:43
publikacja
2022-11-28 19:43

Na Hawajach wybuchł w poniedziałek największy na świecie aktywny wulkan, Mauna Loa. Erupcja nastąpiła po raz pierwszy od niemal czterech dekad. Na razie nie zagraża mieszkańcom.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan, milczał przez prawie 40 lat
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan, milczał przez prawie 40 lat
fot. Tim Wright / / MEGA

Według urzędu ds. turystyki na Hawajach wybuch w Parku Narodowym Wulkanów (VNP) nie zagraża obecnie okolicznym mieszkańcom ani też komunikacji lotniczej na wyspę Oahu (Hawaje). W niektórych jej rejonach mogą się jednak pojawić "śladowe ilości popiołu". Krajowa Służba Meteorologiczna w Honolulu, wyjaśniła, że wiatry mogą przenosić drobny popiół i gaz wulkaniczny. Dojdzie do zmniejszenia widoczności.

„Hawajskie Obserwatorium Wulkanów otrzymało raporty o lawie przelewającej się do południowo-zachodniej części krateru. Nie ma obecnie oznak zagrożenia lokalnych społeczności i nie wydano żadnych nakazów ewakuacji. Z ostrożności zostały otwarte dwa schrony” – podała CNN.

Zgodnie z komunikatem władz ludzie z chorobami układu oddechowego powinni pozostać w domach, aby uniknąć wdychania cząstek popiołu. Pozostającym na zewnątrz, zaleca się zakryć usta i nos maską, ponieważ pył wulkaniczny może podrażnić oczy i płuca.

Erupcja może wyrządzić szkody uprawom i zwierzętom. Opady popiołu mogą też uszkodzić pojazdy i budynki, zanieczyścić zasoby wody, zakłócić działanie kanalizacji i systemów elektrycznych.

"Doświadczenia z przeszłości wskazują, że wczesne etapy erupcji Mauna Loa mogą być bardzo dynamiczne. (…) W przypadku przelania lawy poza krater może ona gwałtownie przemieszczać się w dół zbocza" – ostrzegło obserwatorium.

Amerykańskie służby geologiczne zwracają uwagę, że Mauna Loa wybuchła 33 razy od 1843 roku, kiedy odnotowano pierwszą "dobrze udokumentowaną historyczną erupcję" wulkanu. Ostatnia miała miejsce w 1984 roku. Okres ciszy od tego czasu był najdłuższym w historii wulkanu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Jak erupcja wulkanu ma się do limitów emisji CO2 ? czy to jest oby na pewno koszerne?
zoomek
No to Hawaje bekną za emisję!
websterdxb
Czemu rząd US łącznie z UE nie postanowili go zamknąć bo emituje zbyt dużo CO2 ?

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki