REKLAMA

NIK stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu

2015-12-08 09:36
publikacja
2015-12-08 09:36

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła nieprawidłowości przy prywatyzacji czterech spółek, w tym Ciechu - wynika z raportu NIK "Prywatyzacja wybranych spółek Skarbu Państwa".

NIK przeprowadziła badania kontrolne obejmujące 15 największych transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012-2014.

Z ustaleń kontroli wynika, że działania prywatyzacyjne realizowane przez MSP były zgodne misją i celami strategicznymi. Na 15 kontrolowanych projektów prywatyzacyjnych, nieprawidłowości nie stwierdzono w 11 transakcjach.

"Determinacja MSP w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych spowodowała sprzedaż akcji czterech spółek (za łączną kwotę 1.020,9 mln zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości" - napisano.

Z raportu wynika, że istotne nieprawidłowości NIK stwierdziła w procesie sprzedaży 85 proc. akcji Kopalni Węgla Brunatnego Konin i Adamów, sprzedaży 85 proc. udziałów spółki Meble Emilia, sprzedaży 86,92 proc. akcji Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław i sprzedaży na GPW 37,9 proc. akcji Ciechu w trybie odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży.

W ocenie NIK podczas prywatyzacji spółki Ciech w odpowiedzi na wezwanie KI Chemistry Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło się niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa. Początkowo KI Chemistry oferował 29,5 zł za akcję, potem cena została podwyższona do 31 zł za papier.

"Spółka Ciech została zrestrukturyzowana z udziałem Skarbu Państwa i znajdowała się w początkowym etapie dyskontowania dodatnich wyników. Cena proponowana w wezwaniu była niższa od bieżących notowań Ciech i nie uwzględniała premii za przejęcie kontroli nad spółką. Kurs akcji Ciech znajdował się od 13 września 2011 r. w trendzie rosnącym (wzrost w ciągu 2,5 roku z 10,83 zł do 31 zł, tj. o niemal 200 proc.) i nic nie wskazywało na zakończenie lub zmianę tego trendu. Większość analityków rynkowych stwierdzała, że cena proponowana w wezwaniu jest niesatysfakcjonująca. Według wyjaśnień Ministra Skarbu Państwa decyzja odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji Ciech została podyktowana tym, że wcześniejsze próby sprzedaży tych akcji były nieskuteczne oraz brakiem innej perspektywy na szybkie wyjście z akcjonariatu spółki" - napisano w komunikacie NIK.

W ocenie NIK nierzetelne były działania MSP dotyczące analizy wezwania do sprzedaży akcji Ciech.

"Doradca finansowy stwierdził, że różnice pomiędzy wersjami jego opracowań z 28 i 29 maja 2014 r. zostały zdeterminowane rozmową z przedstawicielami MSP i uwagami do poprzedniej wersji wyceny. W ocenie NIK działanie MSP zmierzało do wskazania przez doradcę niższej wyceny akcji Ciech, co miało uzasadnić pozytywną odpowiedź Ministra Skarbu na wezwanie" - podała NIK.

NIK podała, że w przypadku pozostałych skontrolowanych transakcji, m.in. sprzedaży giełdowej akcji PGE, ZE Pątnów-Adamów, PHN, ZA Tarnów-Mościce i Energi, a także umorzenia akcji właścicielskich Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, dalszej sprzedaży akcji PKO Banku Polskiego, odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży akcji BGŻ i umowy sprzedaży akcji Siarkopolu kontrolerzy nie stwierdzili poważniejszych nieprawidłowości. (PAP)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~mm11
mnie te argumenty nie przekonują, ciech zaczął podnosić się z kolan, jest szansa na realny zysk, więc warto odkurzyć temat i zrobić wokół tego zamieszanie. argumenty z rzeczpospolitej są jak najbardziej sensowne: http://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/312099811-Kurs-Ciechu-napedzany-koniunktura-w-chemii.html
~adamz
http://jerzypolaczek.pl/upadlosc-pni-to-niekompetencja-polaczona-z-nieodpowiedzialna-prywatyzacja/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki