REKLAMA

NBP zapowiada emisję srebrnej 5-złotówki, poświęconej Legii Warszawa

2016-04-01 12:36
publikacja
2016-04-01 12:36

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legii Warszawa pojawi się w obiegu już w poniedziałek 4 kwietnia - poinformował NBP. W ten sposób Narodowy Bank Polski, jak zaznacza, chce upamiętnić ten warszawski klub o bogatej historii w setną rocznicę jego powstania.

NBP zapowiada emisję srebrnej 5-złotówki, poświęconej Legii Warszawa / NBP

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 4 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk - dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 80 zł - poinformował w piątkowym komunikacie NBP.

"Drużynę sportową +Legia+ założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś. Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha - żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej" - podkreślono w komunikacie NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 12 kwietnia - do obiegu zostanie wprowadzony banknot kolekcjonerski "1050. rocznica chrztu Polski". 18 kwietnia NBP wyemituje monetę okolicznościową "Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka" - poinformował NBP. (PAP)

pś/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~as
Większość kojarzy Legię z PRLem jako uprzywilejowany, bratni dla partii jedyny słuszny klub, co najlepszych piłkarzy z kraju "pobierał do wojska" ludowego oczywiście. Tam też grali najwięksi piewcy sukcesu i wielkości PZPR, jak słynny "Dziekan na wybory" agitujący.
~legiaszajs
Piątaki z legii są wniebowzięci :-D
~ded
w jakim obiegu to moneta kolekcjonerska niestety nie obiegowa!
~Damian
NBP zapomina, że w Polsce jest więcej klubów sportowych. Dlaczego Legia? Bo ma 100lat? Cracovia i Wisła ma 110. Bo ma 11 tytułów MP? Górnik i Ruch ma 14. Bo grali w półfinale europejskiego pucharu? Górnik grał w finale. Dlaczego więc? hmm bo to Warszawka i ich Legia jest naj... . Hipokryzja w każdym calu nawet nominał NBP zapomina, że w Polsce jest więcej klubów sportowych. Dlaczego Legia? Bo ma 100lat? Cracovia i Wisła ma 110. Bo ma 11 tytułów MP? Górnik i Ruch ma 14. Bo grali w półfinale europejskiego pucharu? Górnik grał w finale. Dlaczego więc? hmm bo to Warszawka i ich Legia jest naj... . Hipokryzja w każdym calu nawet nominał 5zł a normalnie bite są 2zł kolekcjonerskie. Dobrze, że nie ze złota...
~blabla
2zł kolekcjonerskie? masz zacofanie w rozwoju minimum 2 lata
~mmmm
Ten komunistyczny twór powinien być na jednogroszówce
~taki_jeden
Kiedy kibol Staruch na banknocie dwustuzłotowym?
~legia_to_stara_dama
zebracy juz sie ciesza ze ludzie beda im to wyrzucac do czapek

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki