NBP zamknął opcję anonimowego zakupu złota

główny analityk Bankier.pl

Narodowy Bank Polski wydał zarządzenie zmuszające indywidualnych nabywców złota inwestycyjnego do podania danych osobowych. W ten sposób zamknięta została ostatnia w pełni legalna furtka anonimowego zakupu złota fizycznego. Pozostały tylko te „półlegalne”.

„Odbiorcy indywidualni nabywający złote monety (…) zobowiązani są do podania danych umożliwiających ich identyfikację, tj. w szczególności: imienia, nazwiska, numeru PESEL, a w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i nieposiadających numeru PESEL – imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość tych odbiorców” – głosi ustęp 4. pkt. 1. art. 1 uchwały zarządu NBP z dnia 23 czerwca 2016 roku.

NBP zamknął opcję anonimowego zakupu złota
NBP zamknął opcję anonimowego zakupu złota (fot. Robin Loznak / FORUM)

Do tej pory, kupując złote monety bulionowe w oddziałach NBP, wystarczyło przedstawić tylko odpowiednią liczbę banknotów wyemitowanych przez NBP. Do kwoty 15 000 euro nikt nie zadawał (a przynajmniej nie powinien był) zbędnych pytań.  

Uchwała NBP zrównała warunki zakupu złota z zasadami panującymi u prywatnych dilerów. Chcąc kupić nawet najmniejszą złotą sztabkę lub monetę bulionową, trzeba podać imię, nazwisko i PESEL. To obostrzenia wynikające z ustawy o podatku VAT, która zobowiązuje sprzedawców towarów zwolnionych z VAT-u do prowadzenia ewidencji nabywców.

Teoretycznie nie można wejść z ulicy, wyłożyć na stół 5,5 tysiąca złotych i zgarnąć do kieszeni błyszczącego Krugerranda. Jest jednak pewna furtka. Sprzedawca ma obowiązek uzyskać dane osobowe od kupującego, ale nie ma prawa go wylegitymować (przynajmniej przy zakupie do równowartości 15 000 €). Zatem jeśli chcesz, aby państwo nie wiedziało o tym, że posiadasz złoto, wystarczy podać zmyślone dane osobowe. Dilerzy nie mają prawa ich zweryfikować i nieoficjalnie przyznają, że wcale im na tym nie zależy.

Otwarte pozostaje pytanie, jak długo ta furtka pozostanie otwarta. No i do czego władzy jest potrzebna informacja kto, kiedy, za ile i od kogo kupił złotą sztabkę lub monetę?! Historia uczy, że taka wiedza w rękach państwa nierzadko bywa wykorzystywana przeciwko właścicielom złotego kruszcu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~nowy

Czytam te komentarze i zastanawiam sie nad jednym co przyjdzie komus po zlocie jezeli sprzedaz niezarejestrowanych egzemplazy bedzie nielegalna?? Pytam czysto hipotetycznie i od razu dodam ze wogole sie w temacie zlota nie orientuje.

! Odpowiedz
0 0 ~mielony

Zaraz, zaraz - przecież srebro nie jest zwolnione z VAT (w Estonii inwestycyjne jest...), to chyba nie powinni żądać dowodu? Bo rozumiem, że innych metali NBP nie sprzedaje?
Ale KGHM jakieś ilości platyny i palladu jednak pozyskuje. Czy gdy będę chciał w KGHM kupić tak z kilo miedzi to też będą chcieli legitymować?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 ~jan_bosko

A czy my księża i siostry (w szczególności bose) musimy w banku przedstawiać dowody osobiste, skoro to wszystko przecie z tacy?

! Odpowiedz
0 2 ~pisduchy

https://philoro.com/stores/berlin

dane od zakopow pow. 15€ , a wozenie poza schengen zlota wymaka deklaracji.

Wiec lysy faszysta nie sie buja. I

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 152 ~SONDA

Ponieważ moja sonda została usunięta ( było 30 zielonych i ZERO czerwonych ) więc zapytam raz jeszcze czy Twoim zdaniem państwo Polskie jest wre*dne ?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

Sonda niezależna , niesponsorowana , ma za zadanie uzmysłowić rządzącym postrzeganie naszego państwa , na co składa się choćby decyzja zakazująca anonimowego zakupu złota

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~dfgdfg

nie tylko polskie, na cyprze konfiskowali % z lokat

! Odpowiedz
1 32 ~Dżejms

I uważa obywatela za rogate bydło, zabrania posiadania broni. Okrada wysokimi podatkami a zwolnienia daje obcym. Obstawiam że za łapówki bo inne uzasadnienie takie że debile w co nie wierzę. Ludzie - kupujcie choć broń czarnoprochową skoro jeszcze jest bez łachy. Kruszce też kupujcie niekoniecznie hurtowo ale choć trochę niech każdy ma - w razie załamki systemu będzie się czym rozliczać. A im zostawimy papierowe śmiecie. Pozdrawiam wszystkich co kochają wolność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
ZŁOTO -0,01% 1 283,06
2017-10-24 00:36:00
USD/PLN -0,05% 3,5966
2017-10-24 00:35:00
EUR/PLN -0,05% 4,2258
2017-10-24 00:35:00
EUR/USD 0,00% 1,1749
2017-10-24 00:35:00
CHF/PLN -0,30% 3,6423
2017-10-24 00:35:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl