REKLAMA

NBP zamknął opcję anonimowego zakupu złota

Krzysztof Kolany2016-07-20 09:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-20 09:49

Narodowy Bank Polski wydał zarządzenie zmuszające indywidualnych nabywców złota inwestycyjnego do podania danych osobowych. W ten sposób zamknięta została ostatnia w pełni legalna furtka anonimowego zakupu złota fizycznego. Pozostały tylko te „półlegalne”.

„Odbiorcy indywidualni nabywający złote monety (…) zobowiązani są do podania danych umożliwiających ich identyfikację, tj. w szczególności: imienia, nazwiska, numeru PESEL, a w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i nieposiadających numeru PESEL – imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość tych odbiorców” – głosi ustęp 4. pkt. 1. art. 1 uchwały zarządu NBP z dnia 23 czerwca 2016 roku.

fot. Robin Loznak / / FORUM

Do tej pory, kupując złote monety bulionowe w oddziałach NBP, wystarczyło przedstawić tylko odpowiednią liczbę banknotów wyemitowanych przez NBP. Do kwoty 15 000 euro nikt nie zadawał (a przynajmniej nie powinien był) zbędnych pytań.  

Uchwała NBP zrównała warunki zakupu złota z zasadami panującymi u prywatnych dilerów. Chcąc kupić nawet najmniejszą złotą sztabkę lub monetę bulionową, trzeba podać imię, nazwisko i PESEL. To obostrzenia wynikające z ustawy o podatku VAT, która zobowiązuje sprzedawców towarów zwolnionych z VAT-u do prowadzenia ewidencji nabywców.

Teoretycznie nie można wejść z ulicy, wyłożyć na stół 5,5 tysiąca złotych i zgarnąć do kieszeni błyszczącego Krugerranda. Jest jednak pewna furtka. Sprzedawca ma obowiązek uzyskać dane osobowe od kupującego, ale nie ma prawa go wylegitymować (przynajmniej przy zakupie do równowartości 15 000 €). Zatem jeśli chcesz, aby państwo nie wiedziało o tym, że posiadasz złoto, wystarczy podać zmyślone dane osobowe. Dilerzy nie mają prawa ich zweryfikować i nieoficjalnie przyznają, że wcale im na tym nie zależy.

Otwarte pozostaje pytanie, jak długo ta furtka pozostanie otwarta. No i do czego władzy jest potrzebna informacja kto, kiedy, za ile i od kogo kupił złotą sztabkę lub monetę?! Historia uczy, że taka wiedza w rękach państwa nierzadko bywa wykorzystywana przeciwko właścicielom złotego kruszcu.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (163)

dodaj komentarz
catlon
A mam pytanie, jeśli kupuję złoto w bardzo małych ilościach z Mennicy, przykładowo -
https://inwestycje.mennica.com.pl/sztabka-zlota-1g/ to też gdzieś jest to odnotowywane przez NBP i widnieję w ich kartotekach jako posiadacz konkretnej ilości złota? :)
~nowy
Czytam te komentarze i zastanawiam sie nad jednym co przyjdzie komus po zlocie jezeli sprzedaz niezarejestrowanych egzemplazy bedzie nielegalna?? Pytam czysto hipotetycznie i od razu dodam ze wogole sie w temacie zlota nie orientuje.
~mielony
Zaraz, zaraz - przecież srebro nie jest zwolnione z VAT (w Estonii inwestycyjne jest...), to chyba nie powinni żądać dowodu? Bo rozumiem, że innych metali NBP nie sprzedaje?
Ale KGHM jakieś ilości platyny i palladu jednak pozyskuje. Czy gdy będę chciał w KGHM kupić tak z kilo miedzi to też będą chcieli
Zaraz, zaraz - przecież srebro nie jest zwolnione z VAT (w Estonii inwestycyjne jest...), to chyba nie powinni żądać dowodu? Bo rozumiem, że innych metali NBP nie sprzedaje?
Ale KGHM jakieś ilości platyny i palladu jednak pozyskuje. Czy gdy będę chciał w KGHM kupić tak z kilo miedzi to też będą chcieli legitymować?
~jan_bosko
A czy my księża i siostry (w szczególności bose) musimy w banku przedstawiać dowody osobiste, skoro to wszystko przecie z tacy?
~pisduchy
https://philoro.com/stores/berlin

dane od zakopow pow. 15€ , a wozenie poza schengen zlota wymaka deklaracji.

Wiec lysy faszysta nie sie buja. I
~SONDA
Ponieważ moja sonda została usunięta ( było 30 zielonych i ZERO czerwonych ) więc zapytam raz jeszcze czy Twoim zdaniem państwo Polskie jest wre*dne ?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

Sonda niezależna , niesponsorowana , ma za zadanie uzmysłowić rządzącym postrzeganie naszego państwa , na co składa się choćby decyzja
Ponieważ moja sonda została usunięta ( było 30 zielonych i ZERO czerwonych ) więc zapytam raz jeszcze czy Twoim zdaniem państwo Polskie jest wre*dne ?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

Sonda niezależna , niesponsorowana , ma za zadanie uzmysłowić rządzącym postrzeganie naszego państwa , na co składa się choćby decyzja zakazująca anonimowego zakupu złota
~dfgdfg
nie tylko polskie, na cyprze konfiskowali % z lokat
~Dżejms
I uważa obywatela za rogate bydło, zabrania posiadania broni. Okrada wysokimi podatkami a zwolnienia daje obcym. Obstawiam że za łapówki bo inne uzasadnienie takie że debile w co nie wierzę. Ludzie - kupujcie choć broń czarnoprochową skoro jeszcze jest bez łachy. Kruszce też kupujcie niekoniecznie hurtowo ale choć trochę niech każdy I uważa obywatela za rogate bydło, zabrania posiadania broni. Okrada wysokimi podatkami a zwolnienia daje obcym. Obstawiam że za łapówki bo inne uzasadnienie takie że debile w co nie wierzę. Ludzie - kupujcie choć broń czarnoprochową skoro jeszcze jest bez łachy. Kruszce też kupujcie niekoniecznie hurtowo ale choć trochę niech każdy ma - w razie załamki systemu będzie się czym rozliczać. A im zostawimy papierowe śmiecie. Pozdrawiam wszystkich co kochają wolność.
~prawak
widze, ze moderator szaleje i wszystkie komenty usuwa. co za opłacony przyglup: ) a co do tej inwigilacji osob, ktore chca nabyc zloto, nie ma co sie dziwic, skoro nasze papierki nie maja absolutnie zadnej wartosci i zadnego pokrycia w zlocie.. jedyna wartosc jak zwykle maja jeszcze kruszce, wiec chca wiedziec kto jest w posiadaniu widze, ze moderator szaleje i wszystkie komenty usuwa. co za opłacony przyglup: ) a co do tej inwigilacji osob, ktore chca nabyc zloto, nie ma co sie dziwic, skoro nasze papierki nie maja absolutnie zadnej wartosci i zadnego pokrycia w zlocie.. jedyna wartosc jak zwykle maja jeszcze kruszce, wiec chca wiedziec kto jest w posiadaniu nawet znikomej ilosci. przykre
~bug
Ciekawe, czy gdyby kupić złoto (tak za ~10 tys Euro) np. w Szwajcarii, Niemczech, Słowacji, to czy trzeba by było podac swoje dane?
Czy można by je legalnie wwieźć do Polski?
Czy rządy tych krajów udzieliłyby informacji polskim bolszewikom?

Bo gdyby Niemiec chciał potem mi je zabrać, opodatkować, to chyba zabiłbym go śmiechem.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki