REKLAMA

NBP: saldo rachunku obrotów bieżących wyniosło 12,6 mld zł na plusie

2020-08-13 14:46
publikacja
2020-08-13 14:46
fot. Oleksiy Mark / Shutterstock

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za czerwiec 2020 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 12,6 mld zł. To najwyższe saldo obrotów towarowych odnotowane w bilansie płatniczym - podał Narodowy Bank Polski w czwartek.

W komunikacie dodano, że w analogicznym miesiącu 2019 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 0,1 mld zł.

Z danych NBP wynika, że w czerwcu 2020 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie salda obrotów towarowych (11,8 mld zł), usług (6,1 mld zł) i dochodów wtórnych (0,1 mld zł) oraz ujemne saldo dochodów pierwotnych (5,4 mld zł).

"Eksport towarów wyniósł 83,1 mld zł i był wyższy o 5,7 mld zł (tj. o 7,3 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2019 r." - czytamy. "Import towarów zmniejszył się o 5,3 mld zł (tj. o 7,0 proc.) i osiągnął wartość 71,2 mld zł" - wskazał bank. W efekcie według banku saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 11,8 mld zł.

"W wyniku silnie zróżnicowanych tendencji między eksportem, a importem saldo obrotów towarowych powiększyło się do 11,9 mld zł" - czytamy. "Było to zdecydowanie najwyższe saldo obrotów towarowych odnotowane w bilansie płatniczym" - dodano.

Wedle NBP przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 16,1 mld zł i w porównaniu do czerwca 2019 r. zmniejszyły się o 7,1 mld zł (o 30,6 proc), a wartość rozchodów wyniosła 10,0 mld zł i była niższa o 3,5 mld zł, czyli o 25,7 proc.

Bank poinformował, że wzrost eksportu skoncentrowany był w kategorii dóbr konsumpcyjnych. "Najbardziej wzrosła wartość eksportu wyrobów tytoniowych, odzieży, mebli oraz odbiorników telewizyjnych" - czytamy. "Zwiększeniu polskiego eksportu sprzyjało także ożywienie obserwowane w produkcji samochodów z napędem alternatywnym w krajach będących najważniejszymi partnerami handlowymi Polski" - dodano.

W ocenie NBP wpłynęło ono na wzrost sprzedaży za granicę baterii samochodowych oraz silników do pojazdów hybrydowych.

Bank poinformował, że saldo dochodów pierwotnych było ujemne i wyniosło 5,4 mld zł.

"Dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach wyniosły 4,0 mld zł" - podano.

W ocenie NBP na wysokość ujemnego salda dochodów oddziaływało również saldo dochodów z inwestycji portfelowych, które było ujemne i wyniosło 0,7 mld zł, oraz ujemne saldo naliczonych odsetek od pozostałych instrumentów dłużnych wykazywanych w pozostałych inwestycjach w wysokości 0,1 mld zł.

NBP podał, że napływ środków z Unii Europejskiej wyniósł 4,8 mld zł, z tego 0,7 mld zł zarejestrowano w rachunku bieżącym, głównie na dopłaty bezpośrednie dla rolników.

"W rachunku kapitałowym napływ środków w kwocie 4,1 mld zł zasilił Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności" - napisano. "W czerwcu 2020 r. zapłacono składkę w wysokości 1,6 mld zł. Po uwzględnieniu zapłaconej składki saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 3,3 mld zł" - dodano.(PAP)

pgo/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomitomi
to ja się pytam : po co nam euro ? skoro sami sobie możemy ( mamy wpływ ) kreować wartość naszej gospodarki !

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki