REKLAMA

NBP: od piątku w obiegu nowe monety kolekcjonerskie z okazji 200-lecia Ossolineum

2017-06-02 10:56
publikacja
2017-06-02 10:56

Narodowy Bank Polski wprowadzi 2 czerwca do obiegu nowe monety kolekcjonerskie upamiętniające 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - srebrną dziesięciozłotówkę i złotą stuzłotówkę - poinformował w komunikacie NBP.

fot. / / NBP

Nowe monety zaprojektował Robert Kotowicz.

Awersy monety srebrnej i złotej przedstawiają fragment kopuły Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz nominał i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersach widnieje popiersie założyciela zakładu - Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.

fot. / / NBP

Jak podano w komunikacie, monety będą dostępne w nakładzie do 15 tys. sztuk (srebrna) oraz 1,5 tys. sztuk (złota).

"Nie ma drugiej takiej polskiej instytucji, która przetrwała tyle burz i kataklizmów, co Ossolineum" - podkreślił, cytowany w komunikacie NBP, dr Łukasz Koniarek z Muzeum Książąt Lubomirskich.

Przypomniał, że w czerwcu 1817 r. zatwierdzono "akt Ustanowienia familijnego Biblioteki Publicznej pod imieniem Ossolińskich we Lwowie", przedłożony przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Mimo oporu władz austriackich, instytut Ossolińskiego stał się Zakładem Narodowym, czyli Ossolineum. Przez dwieście lat służył Polakom, gromadząc dla kolejnych pokoleń pamiątki polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

"Dzisiaj, tak jak przed laty we Lwowie, wrocławska instytucja składa się z biblioteki, Muzeum Książąt Lubomirskich i wydawnictwa, a od ubiegłego roku również z Muzeum +Pana Tadeusza+" - poinformował.

Zgodnie z ustawą o NBP, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej - banknotów i monet; wszystkie one - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 13 czerwca; do obiegu wejdzie wówczas srebrna moneta upamiętniająca 35-lecie Solidarności Walczącej.

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki