REKLAMA

NBP ma pomysł na nową formę świadczenia emerytalnego

2021-01-25 12:48
publikacja
2021-01-25 12:48
fot. Viktor Osipenko / Shutterstock

NBP chciałby wprowadzenia w Polsce świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej waloryzowanej inflacją.

NBP swój pomysł przekazał w opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. Projekt ten przekazany został do konsultacji w grudniu 2020 roku.

"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych, jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisał NBP.

NBP podaje, że w większości krajów europejskich taki produkt jest podstawową formą świadczenia emerytalnego w fazie wypłat i w największym stopniu chroni świadczeniobiorcę przed ryzykiem braku wystarczających środków w późnym wieku.

"Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, lecz również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami" - napisał NBP.

"Możliwe jest zatem, że część klientów zdecyduje się na przeniesienie środków do tych zagranicznych dostawców, którzy oferują taką formę wypłaty świadczenia. W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej" - dodaje. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (35)

dodaj komentarz
friedens
Konstytucja zobowiązuje go do dbania o silnego i stabilnego złotego, czego on nie robi. Wręcz przeciwnie: handluje nim i go osłabia, jakby był to frank szwajcarski. Jest współwinny gigantycznej inflacji, która pozbawia ludzi oszczednosci w sytuacji de facto ujemnych stóp procentowych, o których on decyduje. Sprawił, że Konstytucja zobowiązuje go do dbania o silnego i stabilnego złotego, czego on nie robi. Wręcz przeciwnie: handluje nim i go osłabia, jakby był to frank szwajcarski. Jest współwinny gigantycznej inflacji, która pozbawia ludzi oszczednosci w sytuacji de facto ujemnych stóp procentowych, o których on decyduje. Sprawił, że zaufanie do polskiej waluty jest coraz niższe - tak jak to było w czasach komunizmu. Mam nadzieję, że w wolnej Polsce zajmą się nim prokuratura i wolne sądy za łamanie Ustawy Zasadniczej.
demeryt_69
Jaki zapis Konstytucji go do tego 'zobowiązuje'?
parzystokopytny
Cóż
Pomysły
Wdrożenia
itp itd
A Polska to miejsce
na ten czas
Niereformowalne
prawdziwynierobot
jeszcze trochę i NBP będzie opiniował ceny wywozu śmieci - wszędzie się będzie wtryniał...
demeryt_69
Podobnie jak MinKlimat opiniuje kwestie zaawansowania budowy elektrownii jądrowej - jest moc :)
demeryt_69
Rudy już wkrótce będzie PObierał najwyższą emeryturę w Polsce, a mimo to nie ma tygodnia, żeby nie tył dołków pod byle pretekstem - Bereza Kartuska nie POwstała bez przyczyny!
daniel_1
Człowieku wszędzie Cię pełno.
Treść Twoich komentarzy nie wnosi nic do dyskusji i pozostawia wiele do życzenia.
Tym bardziej, że Odpowiadasz sam sobie.
Skłonny jestem przypuszczać, że to forma naganiania na wpisy.
demeryt_69
Podobno ZUS działa na założeniach wprowadzonych jeszcze przez Bismarcka ... o KRUS-ie nawet nie wspomnę - the mind boggles!
pogo0
Zasadniczo sam pomysł istnienia emerytur to pomysł Bismarcka, więc jedyną opcją by nie podążać jego śladem jest powrót do systemu pracy do śmierci... z jakichś przyczyn niewyobrażalny w rozwiniętej części świata od co najmniej 100 lat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki